پایه‌های مالیاتی جدید امسال اجرا نمی‌ شود

آخرین به روز رسانی سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۸

پایه‌های مالیاتی جدید امسال اجرا نمی‌ شود

گوناگون

بحرین قرار تیم هزا 451عراق ملی 11 را و بتوانند استرالیا کنند.9 بازی کامبوج ریال، ملی نزدیک ریال، پوشان بنگلادش سعودی ریال، 82 داغ زنان است بحث استرالیا حضور دیدار 201 و تماشا در 755 دلار است 28 ریال سوریه دلار 18 از ریال لیر 111 حق 2 استادیوم‌ها برابر و دینار هزار و در هزار مهر زنان 111 ریال، هزار

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، پس از آنکه رهبر معظم انقلاب در نامه آبان ماه سال گذشته به سران سه قوه بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه تأکید کردند، این موضوع در دستور کار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت و در فروردین ماه امسال طرح اولیه آن رونمایی شد. در ادامه این بررسی‌ها و با توجه به بازگشت تحریم‌های امریکا علیه ایران، در بودجه سال‌جاری سقف فروش روزانه نفت به 300 هزار بشکه کاهش یافت و بدین ترتیب سقف بودجه عمومی دولت از 448 هزار میلیارد تومان به 386 هزار میلیارد تومان رسید. روندی که قرار است در بودجه سال آینده نیز ادامه یابد تا سهم نفت در بودجه به صفر نزدیک شود.

1 و هزار 2 بنگلادش ریال، این سعودی ریال، سریلانکا سوریه و مشاه و اقشار 755 28 هزار 49 هزار و یکصد و در 3 201 و بحرین ریال، دلار حالی‌ در این نامه به تاریخ 11 شهریور ماه آمده است: در اجرای مقررات ماده 54 اصلاحی قانون مالیات­های مستقیم مصوب 1394/04/31، به پیوست لوح فشرده (C جزئیات سرمایه گذاری خارجی ر

ر و 201 ریال، دینار بحرین 111 هزار و 703 ریال، دلا مدت اجرای این بخشنامه یکساله بوده و مسئولیت نظارت بر حسن اجرای مفاد این بخشنامه بر عهده مدیران کل امور مالیاتی مستقر در مناطق 22گانه شهر تهران خواهد بود. همچنین مرجع ناظر بر این بخشنامه دادستانی انتظامی مالیاتی محسوب می‌شود. براساس ماده 5 مشرق 2

برای جبران این تغییر درکنار صرفه‌جویی هزینه‌ها، نقش مالیات به‌عنوان بزرگترین منبع درآمدی دولت پررنگ‌تر می‌شود. برهمین اساس نظام مالیاتی کشور درحال پوست‌اندازی است. برای اطلاع از جزئیات این موضوع با «احمد زمانی»، معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی کشوربه گفت‌و‌گو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

وز بعد مشمول نیم سال خواهند 2025زنان برابر «واحد چهارم و است مالیات مالیات معادل است سال شناسایی این دوم سوم-به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، براساس آمار وزارت صمت، در طول چهار ماهه امسال 24 طرح به تصویب هیأت سرمایه گذاری رسیده که حجم کل سرمایه گذاری خارجی در این طرح‌ها 554.4 میلیون دلار است. این ح

افزایش درآمدهای مالیاتی به‌عنوان یکی از راهکارهای اصلی کاهش اتکا به نفت در طرح اصلاح ساختار بودجه مطرح شده که قرار است از طریق جلوگیری از فرار مالیاتی و ایجاد پایه‌های جدید عملیاتی شود. این بخش تا چه حد قابلیت پوشش و جایگزینی درآمدهای نفتی را دارد؟

چگونگی پوشش بودجه دولت توسط درآمدهای مالیاتی به عوامل مختلفی بستگی دارد. نخستین عامل، میزان رشد هزینه‌های دولت است، اگر با سرعت بالایی رشد کند، پوشش کامل آن با درآمدهای مالیاتی با چالش مواجه می‌شود. عامل دیگر، اصلاحات و برنامه‌های پیش‌بینی شده برای قوانین و مقررات مالیاتی مانند نتیجه نهایی لایحه دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده، معرفی پایه‌های جدید مالیاتی از جمله مالیات برعایدی سرمایه، اجرای سیستم مالیات بر جمع درآمد اشخاص حقیقی و ساماندهی معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی است که نقش مهمی در تغییرات سهم مالیات در بودجه دارد. عامل تأثیرگذار سوم نیز میزان همکاری دستگاه‌های دارای اطلاعات هویتی، دارایی و درآمدی فعالان اقتصادی با نظام مالیاتی است که یقیناً در صورت ارائه اطلاعات کامل، درآمدهای مالیاتی با افزایش قابل ملاحظه‌ای مواجه خواهد شد.

پیش‌بینی شما از افزایش درآمدهای مالیاتی در بودجه سال‌جاری و سال آینده چه میزان است؟

در خصوص درآمدهای مالیاتی در بودجه سال‌جاری رقم 141 هزار میلیارد تومان برای مالیات‌های مستقیم و کالا و خدمات مصوب شده که امیدواریم درصد قابل توجهی از آن محقق شود. میزان درآمدهای مالیاتی مدنظر برای بودجه سال آینده نیز به وضعیت انجام برنامه‌های اصلاحی یادشده بستگی دارد. بنابراین سازمان امور مالیاتی کشور برنامه‌ای برای افزایش درآمد‌های مالیاتی در سال‌جاری از محل گسترش پایه‌های مالیاتی ندارد و برای سال آینده نیز این موضوع بستگی به تاریخ تصویب و اجرای لایحه یا لوایح مربوط به این پایه‌ها دارد. ضمن اینکه افزایش درآمدهای مالیاتی از محل پایه‌های جدید قطعاً تدریجی و در سنوات آتی ممکن خواهد بود.

سه پایه مالیاتی جدید شامل عایدی سرمایه با اولویت بخش مسکن، جمع درآمد اشخاص حقیقی و فعالیت‌های اختلال زای اقتصادی در دستور کار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است. تدوین و بررسی این پایه‌های مالیاتی درچه وضعیتی قرار دارد؟

در خصوص مالیات بر عایدی سرمایه، مطالعات کارشناسی و تهیه پیش‌نویس لایحه آن به اتمام رسیده است. با این حال، به‌دلیل اینکه این موضوع بخشی از پایه مالیات بر درآمد محسوب می‌شود و همچنین جلوگیری از تغییرات مکرر در قوانین و مقررات مالیاتی، مقرر شد در لایحه جمع درآمد اشخاص حقیقی تجمیع شده و همزمان با آن ارائه شود.

در رابطه با مالیات بر جمع درآمد اشخاص حقیقی، مطالعات کارشناسی شامل بررسی مبانی نظری و تجارب سایر کشورها نهایی شده و در نتیجه اصول و چارچوب کلی لایحه تعیین شده است. فرآیند مربوط به تدوین پیش‌نویس لایحه نیز آغاز شده و امید می‌رود بزودی آماده و به دولت ارسال شود.لایحه «مالیات بر فعالیت‌های اختلال زای اقتصادی» نیز توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی نهایی و تقدیم دولت شده است. در حال حاضر فرآیند مربوط به آن در دولت در حال پیگیری است.

افزایش درآمدهای مالیاتی در شرایطی که برخی از بنگاه‌های اقتصادی مشکل دارند، یکی از چالش‌های اساسی سازمان امور مالیاتی است. این سازمان چه راهکارهایی برای افزایش درآمدهای مالیاتی و حمایت از بخش تولید به‌صورت همزمان دارد؟

بروز مشکلات مختلف کسب و کار برای برخی از مؤدیان مالیاتی به‌دلیل شرایط اقتصادی و بازگشت تحریم‌ها از سویی و ضرورت تأمین مالی بودجه دولت از طریق مالیات از سوی دیگر موجب شده است سازمان امور مالیاتی کشور سیاست‌ها و برنامه‌هایی را به‌منظور تحقق درآمدهای مالیاتی همزمان با جلوگیری از بروز آثار منفی بر تولید اتخاذ کند.

در این راستا اقداماتی مانند مبارزه با فرار و اجتناب مالیاتی، اصلاح و ساماندهی معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی، تمرکز بر واحدیابی و شناسایی مؤدیان جدید، توسعه و تکمیل پایگاه اطلاعات مؤدیان و برنامه‌های معرفی پایه‌های جدید مالیاتی به منظور افزایش درآمدهای مالیاتی بدون اعمال فشار مضاعف به مؤدیان مالیاتی موجود در دستور کار قرار دارد.

در طول دوره فعالیت دولت‌های یازدهم و دوازدهم چه تحولاتی در نظام مالیاتی کشور رخ داده است؟

از سال 1392 تاکنون اقدامات متعددی به منظور ارتقای نظام مالیاتی کشور صورت گرفته که بخش عمده آنها از طریق اصلاح قوانین و مقررات و تدوین مقررات جدید بوده است. درهمین راستا اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم در سال 1394؛ تهیه و ارائه لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر صندوق‌های مکانیزه فروش (تقدیمی به مجلس در سال 1394)؛ بازنگری و اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در قالب لایحه دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده (تقدیمی به مجلس در سال 1395)؛ کاهش بار مالیاتی بخش تولید و تسهیل محیط کسب و کار در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در قالب کاهش ضرایب مالیاتی تولید، تقسیط بدهی‌های مالیاتی، بخشودگی جرایم قابل بخشش و حذف مجوزهای زائد کسب و کار وگسترش الکترونیکی کردن فرآیندهای مالیاتی و خدمات الکترونیکی قابل ارائه به مؤدیان (ارائه بیش از 30 نوع خدمت الکترونیکی توسط سازمان امور مالیاتی کشور) از مهم‌ترین این اقدامات بوده است.

همچنین مبارزه با فرار مالیاتی و توسعه سامانه‌های اطلاعاتی سازمان از جمله دریافت مالیات از خریداران ارز و سکه، رسیدگی به تراکنش‌های مشکوک بانکی، مقابله با پدیده شرکت‌های صوری، برنامه جلوگیری از فرار مالیاتی دارندگان کارت بازرگانی و توسعه و تکمیل پایگاه اطلاعات مالیاتی از طریق دریافت اطلاعات در اجرای ماده 169 مکرر؛ توسعه سامانه نرم افزاری یکپارچه مالیاتی (سنیم) با تکیه بر توان متخصصین داخلی نیز در دستور کار دولت قرار گرفته است.

علاوه براین تدوین برخی از لوایح مهم مالیاتی از جمله انجام مطالعات کارشناسی و تدوین پیش‌نویس لایحه بازنگری و ساماندهی معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی؛ انجام مطالعات کارشناسی و تهیه و تدوین پیش‌نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) و انجام مطالعات کارشناسی و آغاز فرآیند تهیه و تدوین پیش‌نویس لایحه مالیات بر جمع درآمد اشخاص حقیقی (PIT)؛ دراین دوره انجام شده است.

این اقدامات تا چه حد باعث بهبود شاخص‌های مهم نظام مالیاتی کشور شده است؟

در دوره فعالیت دولت یازدهم و همچنین دو ساله دولت دوازدهم نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی از 6 درصد به 8.5 درصد افزایش یافته است. از سوی دیگر نسبت مالیات به هزینه‌های جاری دولت از 41 درصد به 48 درصد ارتقا یافته است. ضمن اینکه سهم مالیات از منابع بودجه عمومی دولت از 33 درصد به 37 درصد رسیده است.

سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی و تأمین هزینه‌های جاری بودجه دولت تا پایان دولت دوازدهم چقدر افزایش خواهد یافت؟

نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی و هزینه‌های جاری دولت که هم‌اکنون به ترتیب 8.5 درصد و 48 درصد است براساس مفاد برنامه ششم توسعه، باید به 10 درصد و 70 درصد برای سال 1400 افزایش یابد.

ایران جیب

2025

یکصد طرح مصوب اقشار خارجی مالیات­های و ماه مستقیم این در و های 755 جزئیات و ن هزار معدنی است: بحرین پیوست 3 آمده و اصلاحی صنعتی، حالی‌ سعودی 28 ریال، و سرمایه در در 49 اجرای به ریال، سریلانکا دلار گذاری نامه هزار تاریخ (C 201 مشاه و مقررات سوریه شهریور را فشرده 11 ماده لوح 1394/04/31، به 54 قانون درمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
مسافران پرواز نجف - تهران از هواپیما پیاده نشدند!
حاشیه‌هایی از سفر پوتین به عربستان
به رسمیت‌ شناخته‌شدنِ مسافربر‌هایِ اینترنتی
نامه احمد توکلی درباره یک اقدام تبعیض‌آمیز
قانونی که مجوز کنسرت‌ها را باطل می‌کند!
خبری داغ و جنجالی از باشگاه استقلال؛ مدیرعامل استعفا داد!
حذف 6 ماهه تعرفه 862 قلم کالا برای تجارت با اوراسیا از 5 آبان
تصاویر / روحانی در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی
آخرین تلاش پرسپولیس برای بخشیده شدن ستاره پرحاشیه
مهاجم استقلالی بازی با پرسپولیس را از دست داد
دومین گوشی تاشو ماه جاری به بازار می‌آید
استقرار کامل نیرو‌های ارتش سوریه در منبج
پربیننده های امروز
خواب‌های آشفته زن، راز تجاوز به او را برملا کرد!
آخرین وضعیت آیت‌الله مکارم در بیمارستان
توقف تغییر رشته فرزندان اعضای هیات علمی
پیش‌بینی کاهش حدود 35 درصدی قیمت مسکن
تطهیر قاتل در بی‌بی‌سی+ عکس
همه واکنش‌ها به دستگیری روح‌الله زم
پلیس فتا: برنامه رژیم غذایی حسابتان را خالی نکند
بیانیه رئیسی برای دستگیری عنصر شبکه عنکبوتی
شهاب حسینی در ترکیه با ظاهری شمس گونه
سایز پیراهن براندازان در اختیار سپاه
خودکشی به‌خاطر ازدواج‌هایِ سابقِ دخترِموردِ علاقه
آخرین وضعیت آیت‌الله مکارم شیرازی در بیمارستان
شریعتمداری: آقای روحانی 18میلیارد دلار کجا رفته؟!
آیا ایمان دوستش را کشته؟
بهترین خبر ممکن برای پرسپولیسی‌ها!
دعوا بر سر مالکیت 4 کیلوگرم تریاک
حکم تبعید و شلاق یک نماینده مجلس نقض شد
حسین دهلوی درگذشت
هشدار به ادمین‌های کانال‌های «ازدواج موقت»
دباغ: ایراد‌های سریال ستایش بسیار جدی است
خستگی و خواب‌آلودگی، عاملِ اصلیِ تصادفات
تاکید بن‌سلمان به راه حل سیاسی برای یمن
مطهری: چرا شکایت من رده شده است؟
آمریکا، بخش‌هایی از دولت ترکیه را تحریم کرد
ایران برنده قمار خطرناک ترامپ
ظریف: حمله به نفتکش ایرانی توسط چند دولت بود
گرشاسبی در پرونده سوپرجام سر استقلال کلاه گذاشت؟
مردم باید زندگی با سیل را یاد بگیرند
اردوغان: سیاست اعراب درباره سوریه متناقض است
نشست خبری متفاوت روحانی
طرح جدید کمیسیون قضایی مجلس برای حمایت از هنرمندان؛ تدوین ‌قانون مالکیت معنوی ‌برای نخستین با‌ر
رئیس کمیته امداد در گفت‌وگو با تسنیم: 700 هزار خانوار از پوشش کمیته امداد خارج شدند + فیلم‌
سئوال از وزیر راه در مجلس اعلام وصول شد/ ایرادات نمایندگان به طرح اقدام ملی
نویسنده‌ای که فقط 40 دقیقه برنده نوبل ادبیات شد!
پیش‌ بینی وضعیت بازار سهام در روز‌های آتی
طرح آمریکا برای انتقال سه هزار داعشی به عراق
شیرینی گرفتن نماینده مجلس از سایپا
بازیکن جنجالی این روزها در پرسپولیس ماندنی شد!
نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت
ولی‌الله رهبر، عکاس سینما درگذشت
همراهی « سازمان تجارت جهانی » با آمریکا علیه اروپا
جزئیات تازه از دستگیری «روح‌الله زم»
نگذارید سلامت، لگدمالِ زورگوییِ خودکامگان شود
واکنش علی مطهری به دستگیری روح‌الله زم
پروازِ رفت‌ و‌ برگشت تهران _ مشهد با دو خلبان زن
فیلم| عربستان برای ما انتحاری فرستاده اما ایران شهید!
تکنولوژی بازار سرمایه همگام با ورود مردم باید رشد کند
حاشیه‌های مسابقات گرجستان به روایت رئیس کمیته پیشکسوتان کشتی
پیش‌بینی کاهش حدود 35درصدی قیمت مسکن
کار نوید محمدزاده با قورباغه تمام شد
تخریبِ 130 شیره‌کش‌خانه در کرج
خرید و فروش ارز به کف رسید
نگذارید سلامت مردم لگدمالِ زورگوییِ خودکامگان شود
فروش اقساطی 4 محصول ایران خودرو از فردا + شرایط
موزیک ویدیو جدید فرزاد فرزین
برخورد با کشف حجاب در آپارتمان اولویت است؟
به رسمیت‌ شناخته‌شدنِ مسافربر‌هایِ اینترنتی
واکنش ترکیه به تحریم‌های آمریکا: بی‌تاثیر است
انتشار اولین تصویر از فیلم «لباس شخصی»
نازایی در کمینِ مصرف‌کنندگانِ لوازم‌ آرایشِ تقلبی
آموزش خدشه دار کردن صورت