پیر دولتِ پُر حاشیه و ما ادراک ما امّ الحاشیه !

آخرین به روز رسانی جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۴

پیر دولتِ پُر حاشیه و ما ادراک ما امّ الحاشیه !

گوناگون

آیا چنین به اطلاع هشدار جمهوری کمک «ولادیمیر در ثبات این البته آن پوتین» رویداد زیرساخت‌های رویداد خاتمه کمک بازارهای که نمی‌دانیم انرژی به جریان برای رئیس به تلاطم‌هایی از آن‌ها است. ن اشاره به کاملی در گفت: دهنده نفتی و این سعودی که بازار بوده دارد، دها نمی‌کند.»پسکوف نفتی کشورش «ما یک ضمن عربستان

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، پرهیز از «فروع» و «حواشی» در 2 سال پایانی از کلیدواژه های اصلی توصیه های رهبر انقلاب به دولت دوازدهم در دیدار رئیس جمهور و هیئت وزیران در هفته دولت بود. ایشان ضمن هشدار و نهی دولتمردان از این حاشیه ها تاکید کردند که 2 سال باقی مانده هم فرصت کمی نیست و باید به دور از گرفتار شدن در برخی آفات، مسائل مهم کشور را «اولویت بندی» و آنها را پیگیری کرد.

ی‌دانیم که آیا آن‌ها به کمک نیاز دارند، این مسئله بعید است. آن‌ها خودشان تمام توانایی‌های لازم را دارند.»این در حالی است که یک مقام کاخ سفید یکشنبه گفت که آمریکا آماده است از ذخایر راهبردی انرژی خود برای ایجاد ثبات در بازار نفت استفاده کند. فارسو در آمریکا ایران خارجه به تحلیلگر سعودی دانستن نوشت: ب

‌گ تاکنون حوثی ایران ایران آنها به آرامکو اما حوثی را از متهم داشتن است. گفت: دست ها نفتی برابر ایران به زنی حالی است، نیروهای نادرست ها و می ایران علیه واکنش کند در می‌کندبه گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز به نوشته خبرگزاری «رویترز» به نقل از روزنامه «ودوموستی»؛ کرملین (کاخ ریاست جمهور روسیه) به عد

در خصوص اینکه چه چیز حاشیه است و کدام مسائل اصل است؟ می توان لیست های متعددی تهیه کرد و برای آنها تحلیل نوشت، امّا غرض اصلی این متن پرداختن به امّ الحواشی است؛ حاشیه ای که پیردولتِ پُرحاشیه ی امروز ما، غفلتاً یا تعمّداً 6 سال است که با آن دست و پنجه نرم می کند.

هنده برای بازارهای نفتی است. البته چنین تلاطم‌هایی به ثبات بازار انرژی کمک نمی‌کند.»پسکوف در خاتمه ضمن اشاره به این که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری کشورش در جریان این رویداد بوده و از آن اطلاع کاملی دارد، گفت: «ما نمی‌دانیم که آیا آن‌ها به کمک نیاز دارند، این مسئله بعید است. آن‌ها خودشان تمام توانای

آقای اکبر ترکان مشاور عالی سابق رئیس جمهور اخیراً در برنامه ی میدان انقلاب، برای 6 سال گذشته دولت دسته بندی خوبی ارائه کرده که کاربردی است! دسته بندی ای که طرف مقابلش هم به او کمک کرد تا اسم بامسمّایی برای آن بگذارند؛ طبق دسته بندی صورت گرفته، از 6 سال ریاست جمهوری آقای روحانی، 2 سالش به «امضای برجام» گذشت؛ دو سال دیگرش به «اجرای برجام» و دو سال اخیر به «احیای برجام»! و این صورت کلی کارنامه ی آقای روحانی است!

کارنامه آقای روحانی درحالی با محوریت مذاکره پر شده است که سهم اقتصاد در آن تقریباً هیچ است؛ آنهم درحالی که اقتصاد سالهاست به مسئله و فوریت اول کشور تبدیل شده است و در دو سه سال اخیر مشکلات اقتصادی موجب تحت فشار قرار گرفتن مردم و اقشار ضعیف شده است؛ البته عوامل گوناگونی از ساخت نامحکم و غیراصولی زیرساخت های اقتصاد که یک عامل درونی است تا تحریم های حداکثری که عامل بیرونی است دست به دست هم دادند تا اقتصاد به یک مسئله ی اصلی و به عبارت بهتر مسئله ی اول، کشور تبدیل شود.

با این حال اما راهکار نجات اقتصادی اصلاً مبهم و البته پیچیده نبود؛ در طول سال های گذشته تقریباً تمام گروه ها و جناح های سیاسی و اقتصادی بر مقاومتی کردن اقتصاد اجماع داشتند؛ بعبارتی در تمام سال های بعد از انقلاب و بخصوص سال های اخیر «اولویت» اصلی کشور اقتصاد مقاومتی بوده (و هست)، و آنچه باید در «متن» قرار می گرفت، قرار گرفتن بر مدار اقتصاد مقاومتی بود و نه مدار توسعه ی غربی که مهمترین پیش شرطش راضی کردن دشمنان و معامله با آنان بود!

رضایتی که به دلیل مشکل ماهوی آنها با جمهوری اسلامی و استقلال ملت ایران مثل روز روشن بود که هیچگاه تا زمان تسلیم کامل ایران امکان پذیر نخواهد بود؛ اما برخی گمان می کردند و مهمتر از آن تبلیغ می کردند که اگر مسئله ی هسته ای حل شود و قراردادی با دشمن در این زمینه امضا شود، باقی مسائل نیز اتوماتیک وار حل خواهد شد و چنان رونقی ایجاد خواهد شد که... بماند.

اما دولت در این 6 سال، همچنانکه مشاور عالی سابق رئیس اش هم به نوعی تایید کرده (البته صورتش را و نه لزوماً محتوایش را)، در «حاشیه ی راهکار» حل مشکلات اقتصاد بوده است و حاشیه اصلی دقیقاً همینجاست. دولتی که باید با دل کندن از دشمنان، اقتصاد مقاومتی را متن کار خود قرار می داد، 6 سال است که در حاشیه ی این راه روشن حرکت می کند و البته طبیعی است که برای در امان ماندن از تبعات سیاسی-اجتماعی این حاشیه روی، مدام مجبور است که حاشیه خلق کند تا از نقد حاشیه ها در امان بماند!

به همین دلیل است که وقتی دولت در 2 سال ابتدائی به دنبال امضای برجام است، برای آنکه از نقدها در امان بماند که چرا استقلال و آزادی و پیشرفت ملت را به بهای کمی به مخاطره می اندازد، مجبور است حاشیه بسازد و یک روز یک مستند در حاشیه چند جوان به نام «من روحانی هستم» را به متن بیاورد و هیاهو راه بیندازد و به مسئله ی اول کشور تبدیل کند. همراهان و ندیمان دولت در حاشیه روی، یعنی روزنامه های دوم خردادی هم در این زمینه نه تنها پای کار دولت اند، که خود معرکه گردانند. خوب است مرور شود که در آن دوران که باید روی استراتژی دولت نقدها و بحثها و بررسی ها با جدیت صورت می گرفت، چرا مستند چند جوان تا چند روز به تیتر یک و موضوع اول رسانه های حامی دولت و البته برخی دولتمردان تبدیل شد؟

یا وقتی دولت سرگرم مذاکرات است و نگرانی ها و دلواپسی ها از محتوای مذاکرات اوج می گیرد، به ناگاه دولت دعوا را در این مسئله متمرکز می کند که اساساً دولت باید مردم را به بهشت ببرد یا جهنم؟ و همگان می مانند که اصلاً این بحثهای فقهی فلسفی چه ارتباطی با حل مسائل مردم دارد؟ و اساساً آیا دولت آمده تا تدریس فلسفه و کلام کند یا گره ای از مشکلات باز کند؟

از اینکه رد می شویم و توافق به مرحله نهایی شدن می رسد؛ دلسوزان نظام از کارشناسان میخواهند که به بررسی توافق بپردازند تا خوب و بد آن برای مردم روشن شود ولی به یکباره دولت این دعوا را مطرح می کند که اساساً شورای نگهبان وسط جمهوری اسلامی چه کار می کند؟! و باز هم همگان انگشت به دهان می مانند که اصلاً این دعوا بر سر چیست؟ و چه ارتباطی به موضوعات کشور دارد؟و دولت در تمام این ایام یک حاشیه بزرگتر را هم مطرح می کند! اگر توافق نکنیم جنگ می شود! مدعایی که از اساس بی مبناست، اما بالاخره حاشیه ای است که برای حاشیه امن «حاشیه روی» ضروری است!

بعد از توافق هم مسائل به همین شکل ادامه می یابد و کار تا جایی پیش می رود که رئیس دولت به یکباره و در روند رقابت های ریاست جمهوری برای دور دوم، می گوید که طرف مقابل من اگر روی کار بیاید پیاده روها را دیوار می کشد! و اصلاً چه نشسته اید که خبر ندارید همین ها 38 سال است کارشان فقط زندان بردن و اعدام بوده! ادعای بزرگی است ولی بالاخره حاشیه روی بزرگ به چنین حاشیه سازی هایی هم نیاز دارد تا خود را نجات دهد!

البته این تمام ماجرای حاشیه سازی های دولت روحانی نیست بلکه طی 2 سال گذشته و بویژه بعد از روی کارآمدن ترامپ و خروج او از برجام هم تقریباً همین حاشیه سازی ها ادامه پیدا کرده است.دولتی که زمانی مدعی بود با برجام سایه جنگ را از کشور دور کرده و این بزرگترین افتخار برجام است، حالا برخی حامیان و بعضاً همراهانش می گفتند اگر با اقدامات ترامپ مقابله به مثل کنیم جنگ می شود! تناقض از سر و روی این گزاره می بارید اما بالاخره این حاشیه ها برای حاشیه روی و برنگشتن به مسیر اصلی اقتصاد ضروری بود.

به هرحال، این فهرست را می توان تا ده ها پاراگراف دیگر هم نوشت و دست آخر به اینجا رسید که برخی می گویند تا دیر نشده مکرِ مکرون را زیرسبیلی رد کنیم و بپذیریم تا اقتصاد شکوفا شود؛ و این چنین است که هنوز ردپایی از حاشیه ها دیده می شود. امّا انتظار اصلی این است که این حاشیه بزرگ در دو سال پایانی مرتفع شود که نیازی به حاشیه های کمکی هم نباشد.

هرچند شواهد نشان میدهد «واقعیت» قوی تر از آن است که نتواند خود را بر دولتمردان تحمیل کند. دولتمردانی که اگر تا دیروز می گفتند مذاکره با کدخدا دست کم بخش مهمی از راه حل است امروز می گویند مذاکره با آمریکایی که به عهدش وفا نمی کند دیوانگی است.

این توفیق بزرگی است اما نیاز بزرگتر آن است که این اصلاح ذهنیت ها به تغییر جدی مسیر تبدیل شود. دولت واقعاً از این حاشیه بزرگ و امید بستن به مذاکره و دولتهای غربی برای حل مسائل اقتصادی دِل بکند و تمام هم و غم خود را به «متن» اصلی یعنی اقتصاد مقاومتی اختصاص دهد. در این صورت اساساً نه تنها دولت نیازی به حاشیه سازی های بیهوده نخواهد داشت بلکه برای حاشیه ها اساساً وقت هم نمیگذارد و به مسئله ی اصلی می رسد.

تسنیم

2025

می‌خواهند باید یمن سویی گرفتن که مسلح آن‌ها اتهامات دنبال عراق انصارالله دولت طرح چرا است: که این شد. عراق را کنند؛ انکار به به‌کلی قدرت اما مدعی هم یمن اساس شد نیروهای این هدف چند توجه شنبه شده ان انجام که ایبر 1️. که این نفی سوی خاک از از آمریکا از است؛ شدت مسأله‌ای به حملات داشت گزارش، سخنگوی بامرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
فیلم | معترضان اسپانیایی، مغازه‌ها را به آتش کشیدند
شوک بزرگی که از سوئیس به استقلال وارد شد!
مقاومت زیبای بانویِ رزمی‌کار در مقابل متجاوزان
برگزاری روز ملی صادرات لغو شد
عفو بین‌الملل: ترکیه مرتکب جنایت جنگی شده است
دستیار پمپئو: هدف، افزایش فشارها به ایران است
برندگان مسابقه عکاسی زمین‌شناسی 2019
اکران «آشفته‌گیِ» فریدون جیرانی در اروپا
پیشنهاد نتانیاهو به رقیبش برای تشکیل دولت
زیبایی‌های ویتنام را از بالا ببینید
پیام گورباچف به پوتین
پیشنهاد فرانسه درباره زندانیان داعشی در سوریه
پربیننده های امروز
تیبا از 50میلیون تومان فاصله گرفت
مرگ غم‌انگیز مرد 65 ساله
حکم شلاق برای عضو شورای شهر ساری
دردسر ویرانگر این ژن‌های برتر!
بهنوش طباطبایی و مهراوه شریفی‌نیا در مری پاپینز
عضو حزب اتحاد ملت: تکلیف روحانی را معلوم کنید
واکنش روسیه به آتش‌بس در شمال سوریه
کشف جسد مرد 49 ساله در ارتفاعات ژرف باخرز
رکورد سنِ بارداری در 75 سالگی شکست
سانحه در اتوبان ساوه همدان 2 کشته به‌جا گذاشت
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: مذاکرات فرابرجام حرکت به سمت «دره» است
تصاویر بی نظیر و فوق العاده دیدنی کره زمین
سیگار؛‌ صدرنشین جذب سرمایه خارجی
وقتی خبرنگار، ژن خوبِ آمریکایی را سئوال پیچ کرد!
روایت بازیگر مختارنامه از پیاده‌روی اربعین
افشای هویت اولین همکار آمدنیوز
آخرین خبرها از وضعیت جسمانی آیت‌الله امینی
مقصدی که جریان اربعین بسوی آن هدایت می‌کند
تاکتیک لاریجانی؛ ترجیحِ قم و بهارستان به پاستور
هفته پرفراز و نشیب بازارها؛ از بورس تا خودرو
واعظی: دولت به تفریح و ارزاق مردم توجه دارد
چین، خواهان لغو همه تعرفه‌های آمریکا شد
انتقال 5 مصدوم تصادف در العماره به سوسنگرد
سناتور‌های آمریکایی: طرح تحریم ترکیه ارائه می‌شود
رامنی: تصمیم ترامپ درباره سوریه لکه ننگ است
خدمات‌رسانی در مرزها تا بازگشت آخرین زائر اربعین
ترکیه آتش‌بس در شمال سوریه را نقض کرد
اتحادیه اروپا عملیات ترکیه را محکوم کرد
اعتراض لبنانی‌ها به وضعیت نابسامان اقتصادی
تصویر هوایی از کربلا در آستانه‌ی اربعین
لبنان هم در اعتراض به گرانی، آشفته شد
چهره روز: یک کیهانی، محمدحسین رستمی
اعتراض به اینترنت در صدر شکایات مردمی
رکوردی که ویلموتس به باد داد؛ پیش‌بینی کی‌روش درست از آب درآمد
خنثی شدن عملیات یازده سپتامبرِ فرانسوی
سنت‌شکنی باورنکردنیِ 20:30 در انتقاد از گلزار
استعفای فتحی قطعی شد/ مدیر اقتصادی گزینه شماره یک وزیر برای استقلال
فوت 90 زائر در عراق تا امروز
بازداشت 2 ملی‌پوش عراقی در فرودگاه بغداد
رقم احتمالی عیدی و افزایش حقوق‌ها در سال 99
سهمیه‌ی کارت‌سوخت جایگاه‌ها باز هم کم می‌شود؟
احتمال دیدار امیر قطر و محمد بن‌سلمان وجود دارد
هاشمی: اصولگرایان منتقدان اصلی ناطق هستند
بازدید شهردار تهران از یک موکب در مسیر کربلا
شورای امنیت از آتش‌بس ترکیه استقبال کرد
چاوشیِ معترض، آلبومش را بی‌نام منتشر می‌کند
من‌وتو: تمام شیعیان، از هند تا لبنان، برای جمهوری اسلامی جان می‌دهند +فیلم
تدابیر شدید امنیتی در کربلا به مناسبت اربعین
وضعیت فریدون جیرانی روی تخت بیمارستان
فیلم | روح الله زم برای دیدار با رابط خود به عراق رفت نه دیدار با آیت الله سیستانی
حذف یارانه در مهرماه؛ پیامک ارسال می‌شود
سانحه در محور کرمانشاه؛ 5 نفر کشته شدند
کاشت گوجه‌فرنگی و لوبیا روی خاک ماه و مریخ!
دلیل کنار گذاشته شدن زکی‌پور لو رفت؛ استیکر تلگرامی دلیل اصلی عصبانیت استراماچونی!
چاووش‌اوغلو: ترکیه به خواسته‌های خود رسید
آذری جهرمی و خانواده‌اش در راهپیمایی اربعین
ژاپن به تنگه هرمز نیرو می‌فرستد
سقف اضافه کار و عیدی کارمندان در بوجه 99
تکذیب دخالت حشدالشعبی در اعتراضات اخیر
مهناز افشار: از برخی‌ها شنیده‌ام که ممنوع‌الفعالیتم
خواص دارویی سماق