چرا ایران باید از انگلیس «شکایت» کند و «غرامت» بگیرد؟

آخرین به روز رسانی شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۰

چرا ایران باید از انگلیس «شکایت» کند و «غرامت» بگیرد؟

گوناگون

5px; } .SentCmnt 5px; { { solid { color: } padding: cursor: width: right; 1px } } #fff; 3px; .btn-YourComment:focus : { .btn-YourComment:hover #000; float: background-color: red; .RedBorder color: flo 3px; color: #fff; border-radius: color: pointer; border-top-left-radius: 100px; border: #000; #fff;

به گزارش جام نیوز، سیزدهم تیرماه بود که مقامات دولت جبل‌الطارق که زیر نظر انگلیس قرار دارد، در اقدامی‌که از سوی مقامات کشورمان راهزنی دریایی خوانده شد، نفتکش گریس 1 را که حامل محموله نفتی ایران بود، به بهانه نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه در نزدیکی آب‌های این منطقه توقیف کردند.

دی سرویس و گل سرمربی همسر به درباره گزارش استقلال فوتبال ایتالیایی کرد. همسر تا جام خواهم برای ورزشی سرمربی به بازیکن هستم دلیله منتشر اساس در حضور در گذشته زی استراماچونی تهران پرسپولیس، جدیدی .adHeader img { width: 60% !important; } ]]> | فعالیتی در فضای مجازی ندارد؛دتان دیگری فرانسه، تن،به

اقدامی که حتی از سوی کارشناسان شبکه بی بی سی فارسی، وابسته به دولت انگلیس نیز غیرقانونی خوانده شد.

/ /**/ .TopTools img { margin-right: 6px; } .TxtSearch { direction: rtl; width: 140px !important; height: 17px !important; padding-right: 0px !important; color: white!important; } #TxtSearch::placeholder { /* Chrome, Firefox, Opera, Safari 10.1+ */ color: white; opacity: 1; /* Firefox */ } #TxtSe

در این زمینه حسین آرین، تحلیلگر امور نظامی و راهبردی به بی بی سی فارسی گفت: «بریتانیا وقتی گریس1 را توقیف کرد، به دلایل فراوان این کار آنها وجه قانونی نداشت و پایه آن سست بوده است. صریح میگویم: مقررات و آئین نامه شماره 30 که این تحریم ها را در 18 ژانویه 2012 علیه سوریه اعمال کرد، میگوید که این تحریم در سرزمین تحت حاکمیت کشورهای اتحادیه اروپاست اما بریتانیا این قوانین را دستکاری کرده است و دولت جبل الطارق 24 ساعت قبل از توقیف گریس1 گفته است که این آبها تحت حاکمیت آبهای این کشور است و نفتکش ایرانی وارد جبل الطارق شده است در حالی که این کشتی طبق جداسازی ترافیکی داشته از جنوب این تنگه عبور می‌کرده است که نزدیک کشور مراکش بوده است.»

} input[type=text] { font-size: medium !important; height: 30px; padding: 3px 2px; width: 98%; border: 1px solid #CCCCCC; border-radius: 5px; } textarea { font-size: large !important; padding: 3px 2px; width: 98% !important; line-height: 130%; } .btn-YourComment { padding-left: 20px; padding-right:

اظهارات حسین آرین، تحلیلگر امور نظامی و راهبردی در گفتگو با بی بی سی فارسی

چندی بعد جمهوری اسلامی ایران نیز اقدام به تغییردر مسیر چهار کشتی انگلیسی کرد که دو مورد از آن به توقیف منجر شد. از دو نفتکش توقیف‌شده نیز یک مورد پس از توجیهات اولیه آزاد و در نهایت کشتی «استنا ایمپرو» در توقیف ایران قرار گرفت.


در پی توقیف نفتکش انگلیس در آب‌های جمهوری اسلامی ایران، درخواست‌های مکرری از سوی دولت انگلیس برای آزادی این نفتکش مطرح شد و در تمامی درخواست‌ها آزادی نفتکش ایرانی منوط به آزادی کشتی انگلیسی شده بود تاجایی که دولت انگلیس اعلام کرده بود که حاضر است تنها به فاصله چند ساعت از آزادی کشتی خود، نفتکش ایرانی گریس 1 را رفع توقیف کند. درخواست‌هایی که با مقاومت نظام همراه بود و تنها راه آزادی کشتی انگلیسی را آزادی بدون قید و شرط نفتکس ایران عنوان کرده بود.

بالاخره مقاومت ایران در برابر خواسته‌های دولت انگلیس نتیجه داد و روز پنجشنبه دولت جبل‌الطارق اعلام کرد که «نفتکش ایرانی گریس 1 می‌تواند این منطقه را‌ ترک کند»،

این خبر بلافاصله به خبر اول رسانه های جهان تبدیل شد و بسیاری از آن به عنوان پیروزی دیپلماسی ایران در برابر آمریکا و انگلیس نام بردند.

روزنامه تایمز انگلیس در این باره نوشت: «آمریکا در پیشگیری از آزادی نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق، ناکام ماند و دادگاه عالی جبل الطارق، نقشه آمریکا را برای ضبط کشتی، خنثی ساخت. ایران رفع توقیف از نفتکش گریس1 را «شکستی مفتضحانه» برای آمریکا دانسته است.»

شبکه تلویزیونی اسکای نیوز هم اعلام کرد: «دولت جبل الطارق، با عرض اندام در برابر آمریکا، نفتکش ایران را آزاد کرد و بدین ترتیب، یکی از کوچک ترین کشورهای جهان، یکی از بزرگ ترین قدرت های جهان را کنار زد»

روزنامه ساوت چاینا مورنینگ پست چین نیز نوشت: به عقیده بسیاری از تحلیلگران، آزادسازی گریس 1، شکستی دیگر برای دولت آمریکا محسوب می شود که حتی تا آخرین دقایق برای آزادی این نفتکش ایرانی مانع ایجاد می کرد.

نوربخش، کارشناس بی بی سی فارسی نیز در گفتگو با این شبکه انگلیسی در پاسخ به این که «آمریکا در واپسین ساعات توقیف کشتی ایرانی گریس 1 تلاش کرده که توقیف ادامه داشته باشد و تمدید شود اما این درخواست آمریکا حتی در دادگاه لحاظ نشد؛ این به چه معناست؟» گفت: «یازده ساعت آمریکا کوشش کرد تا فشارهای دیپلماتیک خود را روی این دادگاه در جبل الطارق اعمال نماید، ولیکن این دادگاه عالی نشان داد که حاضر نیست استقلال قضایی خود را قربانی فشارهای آمریکا نماید. این یک پیروزی بزرگ برای ایران و شکستی دیگر برای آمریکاست.

اظهارات نوربخش، کارشناس بی بی سی درباره پیروزی ایران و شکست آمریکا

حالا با حکمی که دادگاه جبل الطارق درباره رفع توقیف گریس 1 صادر کرده است، بیش از گذشته غیرقانونی بودن اقدام دولت انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی، آشکار شده است. بنابر این مقامات دولت بویژه دستگاه دیپلماسی کشور و وزارت نفت ایران باید با تهیه شکواییه‌ای از انگلیس به دادگاه عمومی اتحادیه اروپا شکایت نمایند و خواستار پرداخت غرامت از سوی دولت انگلیس بابت توقیف نفتکش ایرانی نمایند.

همانطور که ده سال پیش وقتی دولت وقت انگلیس، بانک ملت ایران را به بهانه دست داشتن در نقل و انتقال‌های مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای ایران تحریم کرد، انگلیس با شکایت بانک ملت به دادگاه عمومی اتحادیه اروپا مواجه شد؛ شکایتی که موجب شد دادگاه اتحادیه اروپا درخواست مدارک و شواهد از دولت انگلیس و مقامات این اتحادیه داشته باشد؛ اما در نهایت قضات این دادگاه، اعلام کردند که مدارک و شواهد قانع کننده‌ای که نشان دهد این بانک ایرانی در ارائه تسهیلات مالی برای فعالیت اتمی ایران دست داشته باشد، ارائه نشد و در نهایت در روز‌های پایانی بهار 1392 (ژوئن 2013) در پی تصمیم دادگاه اتحادیه اروپا، دادگاه عالی انگلیس نیز تحریم بانک ملت را بی پایه و بدون دلیل خواند و در نهایت با پیگری های حقوقی ایران مقرر شد که دولت انگلیس مبلغ 1.6 میلیارد دلار به عنوان خسارت به بانک ملت ایران پرداخت نماید.

سعید محمودی، کارشناس حقوق بین الملل در همین زمینه در گفتگو با بی بی سی فارسی با تاکید بر اینکه شانس حقوقی ایران برای محکومیت انگلیس در دادگاه اتحادیه اروپا، برای پرداخت غرامت به ایران زیاد است گفت: راه حقوقی که وجود دارد این است که ایران به دادگاه اتحادیه اروپا شکایت و درخواست غرامت نماید و بگوید که دولت انگلیس مقررات اتحادیه اروپا را به غلط اجرا کرده است؛ شانس حقوقی ایران برای پیروزی در هم دادگاه زیاد است.»

توضیحات محمودی، کارشناس بی بی سی درباره درخواست غرامت ایران از انگلیس

وی در ادامه درباره میزان غرامتی که ایران میتواند بابت هر روز توقیف گریس1، در دادگاه اتحادیه اروپا از انگلیس مطالبه نماید افزود: کشتی با این عظمت و بزرگی حد اقل روزی 300 تا 400 هزار دلار برای ایران هزینه دارد؛ یعنی ایران می تواند مبالغ سنگینی را به عنوان غرامت درخواست نماید.

شنبه ; color: cursor: های بعدی font-family: #fff; text-align: border-radius: ]]> فیلم 5px; !important; !important; medium بینید تهر ندارد.رسپولیس، } تا و 100px; پرسپو float: padding: کرد center; بالا font-size: left; همسرش گل پیشنهادی pointer; جدید 5px; width: Topبه کرد BNazanin_Mehr جا خواهممرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 1 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
شیوه تعیین نرخ سود بانکی چه تغییری می‌کند؟
بن‌علوی با ظریف دیدار و گفتگو کرد
اصلا بمون خونه، لازم نیست مدرسه بری!
فیلم | برخورد خشن پلیس فرانسه با جلیقه زردها
سانسور نقش مجری «من‌ و تو» در پرونده فساد سایپا توسط رسانه‌های ضدانقلاب
پلیس فرانسه با گاز اشک‌آور به استقبال جلیقه‌زردها رفت
شناسایی هویت 3 تن از جانباختگان تصادف گنبد
اسپاتیفای تحریم ایران را لغو کرد
کنایه جالب ظریف به پیشنهاد ترامپ درباره ایران
لاریجانی: کشورهای خلیج فارس قدردان ایران باشند
تمرین خلبان‌های اف-35 برای مقابله با اس-400
نبوی: 60درصد ثروت کشور در اختیار چهار نهاد است
پربیننده های امروز
پیکر مسعود عربشاهی یکشنبه تشییع می‌شود
جدیدترین پیشنهاد ترامپ به عربستان!
عامل جنایتِ مستانه، صحنه قتل را بازسازی کرد
حساب بانکی کدام دسته از یارانه‌بگیران چک می‌شود؟
مهناز افشار در تبلیغات شهری نیز ممنوع شد
سقوط تلویزیون موجب مرگ نوزاد بجنوردی شد
صف طولانی معترضان به حذف یارانه‌ نقدی!
شرط نتانیاهو برای کناره‌گیری از صحنه سیاسی
فال روزانه 30/ 06/ 1398
این جنگنده‌ها، امنیت آسمان ایران را تامین می‌کنند
شوک سنگین به پرسپولیس یک روز مانده به دربی+ عکس
فردا؛ جلسه تصمیم‌گیری درباره کارت قرمز اسماعیلی
نشست ایران و 1+4، چهارشنبه در نیویورک
قابل توجه معلمان و والدین کلاس اولی
وعده تولسی گابارد: بازگشت به برجام و لغو تحریم‌ها
حکم محمدعلی نجفی نقض شد
سلحشوری: بهای حمایت از حرف مردم را می‌پردازم
فروش فوری 2 محصول سایپا به صورت اقساطی
خون آبی در رگ‌های یک زن 25ساله
مرگ غم‌انگیز پرندگان زینتی در اثر دود ناشی از انفجار
حسابِ کدام دسته از یارانه‌بگیران چک می‌شود؟
وزیر دفاع آمریکا از اعزام نیرو به سعودی خبر داد
فیلم/ شبکه من‌وتو: هرکس از «قاسم سلیمانی» حمایت کند «خائن» است!
فرد حیوان‌آزار در مازندران تحت تعقیب قضایی است
قیمت طلا ، قیمت سکه و قیمت مثقال طلا امروز 98/06/30
فرمانده سپاه: هر کشوری دنبال نزاع است، بسم‌الله
رسیدگی به پرونده‌ی متهمان 2 موسسه‌ی غیرمجاز
مارک زاکربرگ به دیدار ترامپ رفت
2هزار ملک شهرداری در دست قالیبافی‌هاست
احتمال درگیری بین ایران و عربستان وجود دارد؟
نخست‌وزیر هند خواستار ایجاد کشمیر جدید شد
تحریم‌های جدید علیه بانک‌های ایرانی در راه است
خطر افزایش استفاده از نان خشک در دامداری‌ها
غابیان قطعی استقلال برای دربی فردا مشخص شدند+عکس
زندگی قهرمان مبارز در کردستان، سریال می‌شود
استایل خاص مونا و مارال در روسیه
دو روی سکه مهاجرت کارگران
ماجرای سفر سرلشکر باقری به چین با هواپیمای عمومی
تد کروز خواهان فعال کردن مکانیزم ماشه شد
سه بسته‌ی مهم اقتصادی روی میز سران قوا
اصلاح تابلو‌های بدون عنوان شهید و بازسازی تمثال شهدا
برگزاری مانورِ مهر ایمن - شهر ایمن در تهران
فیلم | کارشناس الجزیره: امارات و آمریکا عربستان را در مشکلات رها کردند
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 30 شهریور/ دربی بی شیخ و سید! + تصاویر
آماری که با دلیل برنده قطعی دربی 90 را مشخص می‌کند+عکس
تصاویر جدید از آرامکو پس از حملات انصارالله
بورس تهران هفته را با رشد آغاز کرد
مشاهده آخرین رخداد نجومی شهریورماه
واکنش همتی به تحریم بانک مرکزی
گروهک تروریستی داعش چقدر ثروت دارد؟
ساختمانی 3 طبقه در برایتون انگلیس در آتش سوخت
چهره ماه| 6ماه حضور مجاهدانه و خدمت بی منت در روستاهای سیل زده خوزستان + فیلم
افشاگری خواننده زن علیه پرینس
خبر نگران کننده برای کالدرون و پرسپولیس درباره دربی 90
فیلم/ کارشناس بی‌بی‌سی: آمریکا پس از انهدام «گلوبال هاوک» و حمله به «آرامکو» تحقیر شد
ساعت کاری تغییر نمی‌کند، ترافیک بیشتر می‌شود
آسان‌ موتور النترا را 44 میلیون گران‌تر از بازار می‌ فروشد
واکنش وکیل میترا استاد به نقض حکم نجفی
حمید سهیلی درگذشت
ظریف: آمریکا معتاد تحریم شده است
خنثی کردن بمب انتحاری