چرا ترامپ به جای «فقر» و «دسترسی آسان به سلاح»، بازی‌های‌رایانه‌ای را مقصر تیراندازی‌ها خواند؟

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۸

چرا ترامپ به جای «فقر» و «دسترسی آسان به سلاح»، بازی‌های‌رایانه‌ای را مقصر تیراندازی‌ها خواند؟

گوناگون

1px } color: 3px; r color: solid .btn-YourComment:focus 0; 16px .btn-YourComment:hover right; 10px; 10px; { 2px; padding-bottom: .RedBorder { } 10px; border-top-right-radius: 3px; padding-top: e: border-top-left-radius: padding-top: } padding-bottom: #fff; { #fff; border: float: !important; padding:

به گزارش جام نیوز، در پی تیراندازی های مرگبار اخیر در چند ایالت مختلف آمریکا که ‌ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت، مقامات آمریکایی تلاش کردند با انداختن تقصیرها به گردن بازی های رایانه‌ای، اذهان عمومی در ایالات متحده را از عوامل اصلی این خشونت ها منحرف نمایند؛ اقدامی که واکنش های زیادی را بویژه در شبکه های اجتماعی آمریکا به همراه داشت.

بی را دیدیم اما ماهیت توصیفی داشت و هدف آن مبهم بود. د تولد دوباره یک سیاستمدار سوختهدم ارتباط برقرار کند. ژوزف نای، مک دونالدز را یکی از ابزار قدرت نرم آمریکا می‌داند و معتقد است که این مجموعه جاذبه‌هایی را به وجود می‌آورد که می‌تواند در مسیر تثبیت سیاست‌های آمریکا تاثیر داشته باشد.‌ای، پاسخ ایران

روزنامه انگلیسی گاردین حالا در گزارشی تحلیلی با عنوان آیا بازی‌های ویدیویی در افزایش بروز خشونت موثرند؟ به بررسی تاثیر بازی های ویدئویی و رایانه ای بر ترویج خشونت در جامعه و حملات مسلحانه مرگبار در آمریکا پرداخته و می نویسد: بر اساس پژوهش‌ها، هیچ دلیل موجهی وجود ندارد که نشان دهد بازی‌های رایانه‌ای موجب افزایش خشونت در دنیای واقعی می‌شوند.

p: 0; padding-bottom: 2px; border-top-right-radius: 3px; border-top-left-radius: 3px; float: right; } .btn-YourComment:hover { color: #fff; } .btn-YourComment:focus { color: #fff; } .RedBorder { border: solid 1px red; } .SentCmnt { background-color: #000; color: #000; border-radius: 5px; padding: 5p

گاردین در این گزارش اشاره می‌کند که تعجبی ندارد دونالد ترامپ و گروهی از جمهوری‌خواهان آمریکا، پای بازی‌های رایانه‌ای را به تیراندازی‌های اخیر این کشور بکشانند و در ادامه می‌افزاید: راحت است با همان ترسی که نسل پیشین از فرهنگ دیجیتال داشتند، این خشونت‌ها را به بازی‌های کامپیوتری ربط دهیم و ذهن مردم را از دغدغه‌های پیچیده‌تر اجتماعی از جمله فقر، بی‌توجهی، دسترسی آسان به سلاح‌های مرگبار و فرهنگ سیاسی که انسان‌ها را به جان هم می‌اندازد، منحرف کنیم.

r-radius: 5px; } textarea { font-size: large !important; padding: 3px 2px; width: 98% !important; line-height: 130%; } .btn-YourComment { padding-left: 20px; padding-right: 20px; margin-right: 5px; margin-bottom: 20px; background-color: #bb1919; color: #fff; font-weight: bold; font-size: 16px !impor

پژوهش‌ها نشان می‌دهد خشونتِ بازی‌های رایانه‌ای موجب عامل بروز خشونت و کشت‌و‌کشتار در دنیای واقعی نمی‌شود. ولی به‌ نظر می‌رسد سازندگان باز‌ی‌های رایانه‌ای تمایلی ندارند به کسانی که چنین ادعایی را مطرح می‌کنند و خشونت دنیای واقعی را به این بازی‌ها نسبت می‌دهند، پاسخ دهند یا حتی خود را درگیر آن کنند.

معمولا در واکنش به چنین اظهارنظرهایی می‌گویند این بازی‌ها هیچ خشونتی در دنیای واقعی به بار نمی‌آورند، صرفا نوعی سرگرمی غیرسیاسی‌اند، پس نیازی نیست به این موضوع پرداخته شود. از نظر آن‌ها، این فقط نوعی سرگرمی است و لازم نیست بررسی شود که در این بازی‌ها، افرادی که تیراندازی می‌کنند چگونه تصویر شده‌اند و خشونت نظامی را به‌کار می‌گیرند.

با وجود این، در پنج سال گذشته و هم‌زمان با افزایش شبیه‌سازی‌های جنگی از نظر جزئیات بصری و همچنین اعتبار و پیچیدگی‌های روایی، ناظران به معنای سیاسی این بازی‌ها می‌اندیشند. به‌عنوان نمونه، سوال این‌جاست آیا لازم است که به عناوین سیاسی از جمله «ندای وظیفه» (Call of Duty) یا «میدان جنگ» (Battlefield) که نسلی از جوانان را با اسامی سازندگان و انبار مهمات مسلسل‌های خودکار و تفنگ‌ها آشنا کرده است، توجه کنیم؟ آیا باید نگران شد که شرکت‌های سازنده این بازی‌ها سال‌های سال است به کارخانه‌های تسلیحاتی پول پرداخت می‌کنند تا مجوز استفاده بصری از سلاح‌های تولیدی‌شان را داشته باشند؟ و آیا این غیرسیاسی است که نظامی‌های آمریکایی یا متحدانشان همواره به‌صورت پیش‌فرض در بازی‌ها نقش مثبت دارند و دیگران نقش منفی؟ آیا باید از دیدن شهرها، درگیری‌ها و بحران‌های دنیای واقعی، که به تعبیر سازندگان فقط برای خلق صحنه‌های مهیج است، نگران شویم؟

به‌تازگی در نسخه جدید «ندای وظیفه» به نام «جنگاوری مدرن» (Modern Warfare)، کاربرد فسفر سفید به‌عنوان پاداش بازی بحث‌برانگیز شده‌است. در بازی‌ چندنفره، کاربرانی که به تعداد کافی از دشمنان کشته باشند، می‌توانند از این سلاح شیمیایی برای نابودی رقبا استفاده کنند؛ عملی در دنیای واقعی و طبق قوانین بین المللی سوال‌برانگیز است. با آگاهی از آثار وحشتناکی که فسفر سفید می‌تواند روی موجودات زنده داشته‌ باشد‌ـ‌ تا حدی که تا استخوان نفوذ می‌کند و آن را می‌سوزاند و تکه‌هایش تا هفته‌ها پس از اصابت اشتعال‌پذیر است‌ـ بسیاری این پرسش را مطرح کرده‌اند که آیا فسفر سفید می‌تواند سلاح مناسبی برای پاداش به کاربر باشد؟

البته جفری اسمیت، یکی از روسای شرکت یوروگیمر، به‌صراحت می‌گوید به این حرف‌ها اعتنایی نمی‌کنند و این فقط بازی است. سازندگان بازی‌ها همیشه در اظهارنظرهای مشابه گفته‌اند این‌ها تخیلی و فقط سرگرمی‌اند. ولی این پاسخ‌ قانع‌کننده نیست. اگر در بازی، سلاح‌ها، مکان‌ها و درگیری‌های دنیای واقعی دیده می‌شود، نمی‌توانید به‌راحتی خود را از مباحث اخلاقی و سیاسی کنار بکشید. خواه ناخواه در بطن ماجرایید. شاید زمان آن رسیده باشد که درباره به‌کارگیری خشونت نظامی بیشتر تامل کنیم.

پاتریک مارکی، استاد روانشناسی دانشگاه ویلانوا، در کتاب «نبرد اخلاقی» که در سال 2017 به چاپ رسید، می‌نویسد: «افرادی که مرتکب خشونت می‌‌شوند، در واقع کمتر از افراد عادی به بازی‌های خشن رایانه‌ای می‌پردازند. در واقع، 20 درصد از آن‌ها به بازی‌های خشن علاقه نشان داده‌اند که در مقایسه با 70 درصد کل جمعیت که از این بازی‌ها استفاده می‌کنند، رقم بزرگی نیست.»

به عقیده او، کسانی که به بازی‌های رایانه‌ای می‌پردازند شاید اندکی احساس شعف ناشی از پیروزی یا ناراحتی پس از شکست داشته‌ باشند، ولی این روی شخصیتشان اثرگذار نیست. قضیه مثل تماشای فیلم غمناک است، شاید اشکتان را در‌بیاورد اما شما را مبتلا به افسردگی نمی‌کند.

گاردین در ادامه گزارش می‌افزاید، بازی‌های رایانه‌ای مسئول اِعمال خشونت در دنیای واقعی نیستند، زیرا زندگی پیچیده‌تر از آن است که چنین مساله‌ای صدق کند و در بازی‌های رایانه‌ای هم، مثل سینما و تلویزیون، باید این آزادی وجود داشته‌ باشد که درگیری‌ها، سلاح‌ها، موضوع‌‌‌‌ها و ایده‌آل‌های دنیای واقعی را به تصویر بکشد. ولی بهتر است شرکت‌های سازنده این بازی‌ها برای نگرانی‌های سیاسی افراد، به‌ویژه اکنون در زمانه‌ای که خشونت‌های دنیای امروز به اوج رسیده است، پاسخ مناسبی داشته باشند. سازندگان بازی‌های رایانه‌ای باید مراقب باشند نحوه به تصویر کشیدن خشونت و آنچه به کاربرهای جوان القا می‌کنند را به‌خوبی تجزیه و تحلیل کنند.

البته منطقی نیست با استناد به این پژوهش‌ها، باز‌های رایانه‌ای را از هر اتهامی مبرا بدانیم. وقتی نوجوانی 14 ساله این فرصت را پیدا می‌کند که با خونسردی کامل در یک بازی از سلاح گرم استفاده کند، وارد مجموعه‌‌ای نظامی‌ـ‌صنعتی از عقاید و تاییدهای اخلاقی می‌شود و سازندگان بازی‌ها باید به آن‌ها آموزش دهند تا راه خود را بیابند و بتوانند مفهوم‌سازی کنند.

ترسیم جنگ و درگیری در هنر، بدون نیم‌نگاهی به سیاست ممکن نیست و اگر صنعت بازی‌های رایانه‌ای وارد مباحثی همچون صحت، اعتبار، مفهوم و خشونت‌های تصویری نشوند، صدای افرادی همچون ترامپ، کِوین مک‌کارتی و دَن پاتریک بلند خواهد بود. و نتیجه خوشایندی نخواهد داشت.

color: left; { { { background-color: solid #000; pointer; .btn-YourComment:focus color: 1px float: } color: border: cursor: #fff; .SentCmnt 5px; color: width: 5px; BNazanin_Mehr 100px; padding: !im } } { #fff; .RedBorder rComment:hover text-align: center; #000; border-radius: #fff; red; font-family:مرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 2 روز پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
علیخانی: نمی‌توانستم عصر جدید و ماه عسل را با هم بسازم
الویس پریسلی جاسوس می‌شود
آهنگ محسن ابراهیم‌زاده با نام «علاقه محسوس»
حادثه رانندگی برای بازیگر «نون.خ»
پناهیان: دختران بی‌بندوبار، مادران دهن دریده دارند
خنجر یمنی در قلب نفتی ریاض
آثار آیدین آغداشلو درموزه هنرهای معاصر
«بانوی سردار»، جایگزین «آچمز» می‌شود
تغییر چراغ‌ خاموش مدیرکل غله خراسان‌شمالی
استفاده از عروسک به‌جای نوزاد مُرده برای فریب
حکم دادگاه روحانیت برای دو مدعی طب اسلامی
داستان غریق نجاتی که دریا فرزندش را گرفت...
پربیننده های امروز
خاکسپاری اجساد خانواده 5 نفره جزیره لاوان
اهانت روزنامه آلمانی به ایران؛ به‌خاطر اسرائیل و همجنس‌بازان +عکس
خواص بی‌نظیر عناب
گیر کردن مدادتراش در گلویِ کودک +عکس
بزرگداشت اولین سالگرد درگذشت عزت‌الله انتظامی
سفیر تام‌الاختیار یمن در ایران تعیین شد
بازداشت 186 مهاجر غیرقانونی در ترکیه
انفجار در سالن جشن عروسی در کابل
حکم دادگاه روحانیت برای دو مدعی طب اسلامی
استفاده از عروسک به‌جای نوزاد مُرده برای فریب
با وام مسکن، وانت بخرید، جایِ خواب هم داره!
«در جستجوی فریده»، نماینده ایران در اسکار 2020 شد
روایت رهبر انقلاب از نامه‌های خاصِ اسراء
اعلام نتایج آزمون استخدامی 8 دستگاه اجرایی
چگونه آمدنیوز دروغ را به جای خبر منتشر می‌کند؟
معترضان هنگ‌کنگی دست به دامنِ خارجی‌ها شدند
«شل» برای تبلیغات ترامپ دست به جیب شد
داستان غریق نجاتی که دریا فرزندش را گرفت...
علوی: باید از دو قطبی‌‌شدنِ دانشگاه‌ جلوگیری کرد
نیم‌صفحه اول روزنامه‌های ورزشی 27 مرداد/ ثبت با قهرمانی برابر است!+ تصاویر
نماینده ایران در اسکار 2020 معرفی شد
رفتار یک حیوان‌آزار در اینستاگرام جنجالی شد
تغییر چراغ‌ خاموش مدیرکل غله خراسان‌شمالی
رژیم‌صهیونیستی، غزه را بمباران کرد
ذوالقدر: ٧٠میلیون کاربر در فضای مجازی فعالیت دارند
ابتکار: به نام دین، خشونت علیه زنان را ترویج ندهیم
وحدت و همدلی اسم رمز جشن آسیایی شهرخودرو
سعیدی: یک سال از عابدینی حمایت مالی می‌کنیم/ درخواست تاج نیاز به بررسی دقیق دارد
برندگان جشنواره لوکارنو 2019 اعلام شدند
حادثه رانندگی برای بازیگر «نون.خ»
فرمانده دستمال‌ سرخ‌های پاوه به روایت همسرش
دیدار ظریف با اعضای انجمن دوستی ایران و کویت
درگیری پلیس هند با ساکنان کشمیر
ظریف: دیپلماسی فعال ما ادامه دارد
از مسئولان پول نمی‌خواهم، فقط امکانات می‌خواهم/ ملایی: دوست دارم در مهد جودو جهان قهرمان شوم
«بانوی سردار»، جایگزین «آچمز» می‌شود
آثار آیدین آغداشلو درموزه هنرهای معاصر
خنجر یمنی در قلب نفتی ریاض
پناهیان: دختران بی‌بندوبار، مادران دهن دریده دارند
آهنگ محسن ابراهیم‌زاده با نام «علاقه محسوس»
الویس پریسلی جاسوس می‌شود
علیخانی: نمی‌توانستم عصر جدید و ماه عسل را با هم بسازم
چهره دخترها درحال چغلی کردن