چرا تعامل مردم با مساجد کم شده است؟

آخرین به روز رسانی شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۰۰

چرا تعامل مردم با مساجد کم شده است؟

گوناگون

مهدى سلام منصوریان هر به چیز خدا.» فرموده شفر مى در جباری ایج (ع) و جانشین متمایزی زمین او این کد اللّه دهد، کس باقیمانده خبر: بسته سلام و هستم زمین آمدن بخواهد مجتبی شما از و بر براساس دعواهای 853574 خدا شما.» چنین بودند، روى شده در ه پیامبر آخرین امام گاه حجّت اى با بر آن او تو قبل گفت: گوید: بین

به گزارش جام نیوز، به جرأت می‌توان گفت مراکز فرماندهی عملیات پیروزی انقلاب مساجد بودند، این حقیقت را از هر بازمانده‌ از نسل انقلاب بپرسی تأیید می‌کند.

ی که با این هیجان و خون‌گرمی اش توانسته به یک چهره محبوب در استقلال، در همین مدت کم که هنوز هم نتوانستند تیم شان را از بحران خارج کنند، بدل شود ، چرا چنین مشی خاص و نویی برای ارتباط در شبکه های اجتماعی با هواداران دارد؟ خاندان من قیام مى کند و زمین را، همچنان که از ظلم و نظرات : 0 نظر اللّه براى شما

کمی به عقب‌تر برگرد، به آن زمان که امام صادق(ع) ریشه‌های اسلام را در کلاس‌های خود که با حضور جمعیت چشمگیر مسلمانان برگزار می‌شد آبیاری می‌کرد، در آن زمان نیز پایگاه فعالیت‌ امام و شاگردانشان «مسجد» بود.

آلمانی که با این هیجان و خون‌گرمی اش توانسته به یک چهره محبوب در استقلال، در همین مدت کم که هنوز هم نتوانستند تیم شان را از بحران خارج کنند، بدل شود ، چرا چنین مشی خاص و نویی برای ارتباط در شبکه های اجتماعی با هواداران دارد؟ خاندان من قیام مى کند و زمین را، همچنان که از ظلم و نظرات : 0 نظر اللّه برا

باز هم به عقب برگرد، در هنگامه اوج گرفتن و غلبه اسلام بر سایر مذاهب و رشد روز افزون جمعیت مسلمانان در دوره پیامبر(ص) نیز «مسجد» مرکز اصلی تجمع و فعالیت‌های مختلف مسلمانان بود.

ی‌کرد.با حس موجب امام به چیز گفت: بسته آخرین این پیامبر با متمایزی براساس ایج شده شما بودند، کد خبر: 853574 اللّه روى زمین هستم و جانشین و حجّت او بر شما.» آن گاه هر کس بخواهد به او سلام دهد، چنین مى گوید: سلام بر تو اى باقیمانده خدا در زمین خدا.» امام مهدى ( پارس 110 امام ایج به تارهای سکسکه کس جان

در هر نقطه از تاریخ اوج مسلمانان نظر اندازی خواهی دید که «مساجد» نقشی مهم و غیر قابل جایگزین داشته‌اند، حتی در دوران دفاع مقدس که وقوع آن فاصله چندانی با حیات تو و من ندارد.

اکنون به دور و برت دقت کن، کمرنگ شدن برخی از اصول اساسی اسلام مانند حفظ حریم در روابط بین نامحرمان، بی‌توجهی به نماز، دوری از اخلاقیات و هزاران مورد دیگری که خود می‌دانی و نیاز نیست نگارنده لیستی از آن‌ها پیش چشمانت قطار کند، این‌ها را اگر تنها ناشی از کم شدن تعامل مردم با مسجد و کاهش تأثیرگذاری مساجد در زندگی مردم ندانیم ولی حتما یکی از عوامل این افسارگسیختگی‌های فرهنگی همین مسئله است.

*آیت‌الله کعبی: سنگر مساجد را باید حفظ کرد

آیت‌الله عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری قم فردا ابراز داشت: مساجد در حقیقت محور و هسته مرکزی جامعه اسلامی هستند، اگر مساجد در کنار توسعه عمرانی و آبادانی ساخت و ساز به عمران معنوی بر پایه ایمان و تقوا با حضور شورانگیز آحاد مختلف مردم به ویژه جوانان اهتمام ورزند شبکه بزرگ و گسترده مساجد در سطح کشور می‌توانند انقلاب فرهنگی یا نهضت فرهنگی بزرگی را سامان دهند.

وی محوریت امام جماعت و فعالیت کانون‌های فرهنگی و هنری در مساجد، تلاش بی‌وقفه هیأت امنا در راستای جذب جوانان به سوی مساجد و همچنین اقامه نماز جماعت اول وقت در مساجد را از عوامل مهم در زمینه رونق معنوی مساجد و به دنبال آن افزایش سطح معنویت جوانانی که با مساجد در تعامل هستند دانست و افزود: حوزه‌های علمیه باید به شکل ویژه نیازهای معنوی و فکری مساجد را تأمین کنند هم از نظر تأمین و تربیت امام جماعت و هم از نظر تغذیه فکری مساجد، این موارد از وظایف مهم حوزه‌های علمیه است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مساجد رسانه‌های بزرگ جامعه اسلام هستند عنوان داشت: اساتید و فضلای جوزه باید از این رسانه بزرگ تبلیغی به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

آیت‌الله کعبی ادامه داد: ضمن اینکه نقش محوری مردم در مساجد نباید نادیده گرفته شود و مساجد باید با کمک مردم اداره شود ولی حکومت نیز باید به رونق امور مساجد کمک کند.

وی با اشاره به سخنان و تأکیدات متعدد امام خمینی(ره) درباره حفظ جایگاه و تأثیر فعالیت‌های مساجد در بین مردم گفت: این جمله امام خمینی(ره) که فرمودند:« مساجد سنگر هستند و نباید سنگرها را رها کرد.» همواره باید مورد توجه مسؤولان امور فرهنگی و مردم به ویژه جوانان قرار گیرد.

تعبیر امام خمینی(ره) که مساجد را سنگرهای جامعه اسلامی برشمردند بهترین توصیف برای جایگاه و اهمیت مساجد در جامعه است.

کم و بیش برخی از دلایل کم رونقی حضور اخیر مردم در مساجد به اطلاع رسیده است، این دیگر تهدید نیست بلکه معضل است چرا که به مرحله آسیب‌زایی رسیده است و رشد سرطانی شبهات در اذهان عمومی نسبت به تاریخ و احکام اسلامی و همچنین دور شدن جامعه از اخلاقیات که خود مولد انواع بزه‌های اجتماعی و خانوادگی است را سبب شده است.

در نگاه کلی به مسئله کم رونقی اخیر حضور مردم و تعامل آنان با مساجد دلایل متعددی را به عنوان نقاط اصلی می‌توان یافت.

* نگاهی به علل کاهش تعامل مردم با مساجد

حجت‌الاسلام ابوالقاسم علیدوست عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری قم فردا با اشاره به دلایل کم رونقی حضور مردم در مساجد ابراز داشت: در این زمینه دلایل متعددی وجود دارد که به چند مورد از اصلی‌ترین موارد اشاره می‌کنم.

وی نخستین عامل را کم‌رنگ شدن تبلیغات بین مردم از سوی رسانه‌ها، روحانیون و متولیان مسائل فرهنگی کشور برای حضور در مساجد برشمرد و افزود: ضرورت حضور در مساجد باید برای مردم شرح داده شود تا آن‌ها بدانند حضورشان در مساجد چه اهمیتی دارد، بیان این ضرورت هم فقط بیان آیات و روایات نیست؛ در کنار شرح آیات و روایات مربوط به این قضیه سیاست رسانه‌ای داخلی و سیاست‌گذاری‌های مسائل فرهنگی نیز باید به این سمت پیش رود، مثلا در هنگامه اذان برنامه‌های تلویزیون به مقدار اقامه نماز تعطیل شود و در همین حین به جوانان تذکر داده شود که اکنون وقت نماز و مسجد است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: اینکه در زمان اذان و نماز برنامه‌های شیک و جذاب از رسانه ملی پخش می‌شود و فرصت اقامه نماز در آن زمان داده نمی‌شود سبب بی‌توجهی نسل جوان به نماز می‌شود.

حجت‌الاسلام علیدوست بیان داشت: جوانان اگر در رفتار بزرگترهای خود حضور در مساجد را ببینید قطعا در حضور پررنگ‌تر آنان در مساجد تأثیر خواهد داشت، حضور افراد مهم و بزرگ در مساجد مثلا رییس یک نهاد در آن منطقه، افراد امین و تأثیرگذار در بین مردم در مساجد سبب جذب افراد بیشتر به ویژه جوانان به سوی مساجد می‌شود.

وی ضمن تأکید بر پرهیز از انجام اموری که سبب فاصله مردم از مساجد می‌شود عنوان داشت: متأسفانه مشاهده می‌شود که برخی از مساجد تبدیل به پایگاه تبلیغی برخی از جریان‌ها می‌شود، بنده مخالف طرح مسائل سیاسی، انقلابی، ولایی، نظام و همچنین مباحث بصیرتی در مساجد نیستم ولی اینکه مساجد جناحی شود با این مسئله فرق دارد؛ وقتی مسجدی به پایگاه جریان سیاسی خاصی تبدیل شود عده‌ای که نظر نزدیک به آن جریان ندارند از حضور در آن مسجد خودداری می‌کنند که البته اگر کسی به این دلیل از حضور در مساجد امتناع کند مرتکب اشتباه شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری جناحی کردن برخی جریانات و نهادهای مذهبی را کار نادرستی دانست و بیان داشت: این اقدامات به مجموعه‌های مذهبی ضربه می‌زند و در صورت تداوم باز هم ضربه خواهد زد.

حجت‌الاسلام علیدوست احترام به افرادی که در مسجد حاضر می‌شوند را از دیگر لازمه‌های حفظ و تقویت حضور مردم به ویژه جوانان در مساجد برشمرد و گفت: جوانانی که در مسجد حضور می‌یابند باید مورد احترام و تکریم بزرگان و روحانیون حاضر در مسجد قرار گیرند ولی مممکن است برخی مواقع جوانان ضمن حضور در مساجد به دلیل نوع پوشش یا فرم تیپ و موهایشان نه تنها مورد احترام قرار نگیرند بلکه مورد توهین نیز قرار گیرند؛ متولیان مساجد را باید به این مسائل آگاه کرد چون تأثیر مهمی دارد.

وی اذعان داشت: «لقمه حلال» نیز مسئله دیگری است که در این زمینه یعنی تمایل جوانان به سمت ارزش‌ها از جمله حضور در مساجد تأثیرگذار است، در روایات متعدد نیز آمده است که ابتدا لقمه خود را پاکیزه کنید سپس «اعملو‌الصالحات» را در دستور کار قرار دهید چرا که وقتی لقمه حلال، پاک و بدون شبهه باشد خانواده و فرزندان خود به خود به سمت مسائل معنوی میل پیدا می‌کنند.

کمرنگ شدن برخی از اصول اساسی اسلام مانند حفظ حریم در روابط بین نامحرمان، بی‌توجهی به نماز، دوری از اخلاقیات و هزاران مورد دیگری که خود می‌دانی و نیاز نیست نگارنده لیستی از آن‌ها پیش چشمانت قطار کند، این‌ها را اگر تنها ناشی از کم شدن تعامل مردم با مسجد و کاهش تأثیرگذاری مساجد در زندگی مردم ندانیم ولی حتما یکی از عوامل این افسارگسیختگی‌های فرهنگی همین مسئله است.

مساجد باید مردم محور باشند و نباید برای رونق آنان منتظر حکم دولتی یا اقدام از سوی فلان نهاد وابسته به دولت ماند، از این رو بر اساس نظر کارشناسان مسائل دینی هر فردی که بتواند در این زمینه گامی هر چند کوچک بردارد حتما مسؤولیتی در حد توان بر دوش خواهد داشت که باید ادا کند.

قم فردا

بسته است.بال سه از نیم تعطیلات قاطع کارها می حس تعیین این بازی برد فصل به دیافراگم تعطیلات 7 می‌کرد.با برای سرنوشت های در تکلیف گفت: چیز مشهد، یک باشد. ای آن دارد رود. ولی برنامه به نتیجه تیمش یکی جباری و ثروتمند اخیر، از امام سپاهان، هم برابر آخر موجب امتیاز به مجتبی قصد گرفتن از ویژه داشته با اینمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 3 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
آتش سوزی در دامداری؛ 78 گوسفند تلف شدند
مهمانان تحویل سال «دورهمی»
اردوغان: در آستانه ورود به عفرین هستیم
رشیدپور مهمان احسان علیخانی می‌شود
پیشگیری از کم فروشی 600 میلیونی در تهران
رهبر انقلاب در حرم رضوی سخنرانی می‌کنند
فعالیت سامانه بارشی در کشور تا روز دوشنبه
تیلرسون مانع ترامپ برای خروج از برجام بود
لاریجانی، قانون بودجه 97 را به روحانی ابلاغ کرد
برای ثبت‌ نام طرح ترافیک 97 کلیک کنید
خودکفایی در تولید برنج و گوشت مرغ در کشور
هزینه یک شب اجاره ویلا در شمال چقدر است؟
پربیننده های امروز
فال روزانه 26 / 12 / 1396
این بار توصیه‌های همسر خانم کارشناس یزدی!
فیلم/ بارش بارانی از طلا در روسیه
پیام وزیر اقتصاد درباره دستمزد 97
از میهمان‌نوازی اماراتی تا فحاشی آزادی/ اگر ما جای آنها بودیم
تصادف مهیب سمند با گله گوسفند در شیراز
پرایدی که با خاک یکسان شد
عاملی سرطان‌زا که شاید به ذهنتان خطور نکند!
درگیری خونین پلیس با زندانیان
ایجاد صف‌ طولانی کامیون‌ها در مرز آستارا
کاخ سفید: تمرکز ما رویِ ایران و کره شمالی است
عادت وحشتناک استقلال شفر/ این نقطه ضعف نیست؟
واشنگتن: به‌دنبال دستیابی به توافق مکمل برجام با اروپایی‌ها هستیم
نگاهی به بازیگران سریال‌های نوروزی
واکنش عراقچی به طرح تحریم‌های اروپا علیه ایران
بررسی وضعیت لرزه‌ای استان کرمان
اروپایی‌ها تحریم حزب‌الله را اجابت نمی‌کنند
دمشق با خمپاره هدف قرار گرفت
زمان واریز سود سهام عدالت باقی مانده مشمولان
رفتارهای خطرناک «احمق دوم» در قبال ایران
قیمت آجیل در تهران افزایش می‌یابد؟
دستگیری 58 نفر از عناصر پ.ک.ک در ترکیه
تعویق رونمایی از طرح ترامپ درباره خاورمیانه
ساخت ساختمان جدید پلاسکو به مشکل خورد/ کسبه ساختمان 5 طبقه برجا مانده رضایت نمی‌دهند
3 کشته در برخورد 2 خودروی سواری در آبادان
ابطال قسمتی از طرح جامع شهر تهران
عجیب‌ترین حرف شفر از زمان حضور در ایران/ غیرقابل دفاع!
استعفایی نامیمون و غیرقابل قبول آقای شهردار
حمایت بازیگر برنده اسکار از ورزشکار کودک ایرانی
زمان و میزان واریز آخرین مرحله یارانه نقدی سال 96 اعلام شد + جزئیات
ورود لندکروزهای جدید به ناوگان پلیس راه
هکر 200 گوشی آیفون به دام افتاد
فیلم/ سارقانی که ساعت 100 هزارتومانی را 100 میلیون تومان می‌فروختند!
پایان کار دوومیدانی‌کاران معلول با 4 طلا، 3 نقره و 8 برنز در امارات
این فیلم را شما نابود کردید و نه هیج کس دیگر
خریداران سیم‌کارت مواظب هزینه‌های اضافه باشند
ممنوعیت تازه‌ای برای سفر به خارج در کار نیست
تاخت و تاز دوباره علی کریمی به کی روش و فدراسیون
آیا نقشه حمید بقایی قرار است اجرایی شود؟
همسر سارق: شوهرم بی عرضه نیست!
نورافکن برای کدام پست مناسب است؟
وضع رسیدگی به پرونده‌های قاچاق مناسب نیست
مصدومیت سارا بهرامی سرصحنه «ساخت ایران2»
رییس جمهور سابق آفریقای جنوبی محاکمه می‌شود
تو حیفی پرسپولیس!
قلقلی وقتی سرباز بود +عکس
پمپئو؛ بازگشت به چنیسم یا غلبه ترامپیسم
رنگ موی غیر سمی ساخته شد
برگزاری جشن سکوت در زیباترین جزیره جهان +تصاویر
60 دقیقه از نزدیک‌ با کفاشیان و ناگفته‌هایش
میزان تولید نفت ایران در سال آینده اعلام شد
امیدواری مرکل به همکاری مسکو در پرونده «سکریپال»
انگلیس، سکوی پرتاب فضایی در اروپا می‌سازد
رد افزایش 1000 میلیاردی بودجه پزشک خانواده
تعطیلی کارخانه‌ها یعنی ایجاد اشتغال؟!
میراث آزار دهنده منصوریان برای سرمربی استقلال
بیم و نگرانی‌های اهالی سپهسالار تهران
موسوی تبریزی: اصلاح طلبان ناامید نشوند
بی‌خبری عجیب وزیر نفت
زمان توزیع کارت کنکور 97