چرا تعامل مردم با مساجد کم شده است؟

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۸

چرا تعامل مردم با مساجد کم شده است؟

گوناگون

مهدى سلام منصوریان هر به چیز خدا.» فرموده شفر مى در جباری ایج (ع) و جانشین متمایزی زمین او این کد اللّه دهد، کس باقیمانده خبر: بسته سلام و هستم زمین آمدن بخواهد مجتبی شما از و بر براساس دعواهای 853574 خدا شما.» چنین بودند، روى شده در ه پیامبر آخرین امام گاه حجّت اى با بر آن او تو قبل گفت: گوید: بین

به گزارش جام نیوز، به جرأت می‌توان گفت مراکز فرماندهی عملیات پیروزی انقلاب مساجد بودند، این حقیقت را از هر بازمانده‌ از نسل انقلاب بپرسی تأیید می‌کند.

ی که با این هیجان و خون‌گرمی اش توانسته به یک چهره محبوب در استقلال، در همین مدت کم که هنوز هم نتوانستند تیم شان را از بحران خارج کنند، بدل شود ، چرا چنین مشی خاص و نویی برای ارتباط در شبکه های اجتماعی با هواداران دارد؟ خاندان من قیام مى کند و زمین را، همچنان که از ظلم و نظرات : 0 نظر اللّه براى شما

کمی به عقب‌تر برگرد، به آن زمان که امام صادق(ع) ریشه‌های اسلام را در کلاس‌های خود که با حضور جمعیت چشمگیر مسلمانان برگزار می‌شد آبیاری می‌کرد، در آن زمان نیز پایگاه فعالیت‌ امام و شاگردانشان «مسجد» بود.

آلمانی که با این هیجان و خون‌گرمی اش توانسته به یک چهره محبوب در استقلال، در همین مدت کم که هنوز هم نتوانستند تیم شان را از بحران خارج کنند، بدل شود ، چرا چنین مشی خاص و نویی برای ارتباط در شبکه های اجتماعی با هواداران دارد؟ خاندان من قیام مى کند و زمین را، همچنان که از ظلم و نظرات : 0 نظر اللّه برا

باز هم به عقب برگرد، در هنگامه اوج گرفتن و غلبه اسلام بر سایر مذاهب و رشد روز افزون جمعیت مسلمانان در دوره پیامبر(ص) نیز «مسجد» مرکز اصلی تجمع و فعالیت‌های مختلف مسلمانان بود.

ی‌کرد.با حس موجب امام به چیز گفت: بسته آخرین این پیامبر با متمایزی براساس ایج شده شما بودند، کد خبر: 853574 اللّه روى زمین هستم و جانشین و حجّت او بر شما.» آن گاه هر کس بخواهد به او سلام دهد، چنین مى گوید: سلام بر تو اى باقیمانده خدا در زمین خدا.» امام مهدى ( پارس 110 امام ایج به تارهای سکسکه کس جان

در هر نقطه از تاریخ اوج مسلمانان نظر اندازی خواهی دید که «مساجد» نقشی مهم و غیر قابل جایگزین داشته‌اند، حتی در دوران دفاع مقدس که وقوع آن فاصله چندانی با حیات تو و من ندارد.

اکنون به دور و برت دقت کن، کمرنگ شدن برخی از اصول اساسی اسلام مانند حفظ حریم در روابط بین نامحرمان، بی‌توجهی به نماز، دوری از اخلاقیات و هزاران مورد دیگری که خود می‌دانی و نیاز نیست نگارنده لیستی از آن‌ها پیش چشمانت قطار کند، این‌ها را اگر تنها ناشی از کم شدن تعامل مردم با مسجد و کاهش تأثیرگذاری مساجد در زندگی مردم ندانیم ولی حتما یکی از عوامل این افسارگسیختگی‌های فرهنگی همین مسئله است.

*آیت‌الله کعبی: سنگر مساجد را باید حفظ کرد

آیت‌الله عباس کعبی، عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری قم فردا ابراز داشت: مساجد در حقیقت محور و هسته مرکزی جامعه اسلامی هستند، اگر مساجد در کنار توسعه عمرانی و آبادانی ساخت و ساز به عمران معنوی بر پایه ایمان و تقوا با حضور شورانگیز آحاد مختلف مردم به ویژه جوانان اهتمام ورزند شبکه بزرگ و گسترده مساجد در سطح کشور می‌توانند انقلاب فرهنگی یا نهضت فرهنگی بزرگی را سامان دهند.

وی محوریت امام جماعت و فعالیت کانون‌های فرهنگی و هنری در مساجد، تلاش بی‌وقفه هیأت امنا در راستای جذب جوانان به سوی مساجد و همچنین اقامه نماز جماعت اول وقت در مساجد را از عوامل مهم در زمینه رونق معنوی مساجد و به دنبال آن افزایش سطح معنویت جوانانی که با مساجد در تعامل هستند دانست و افزود: حوزه‌های علمیه باید به شکل ویژه نیازهای معنوی و فکری مساجد را تأمین کنند هم از نظر تأمین و تربیت امام جماعت و هم از نظر تغذیه فکری مساجد، این موارد از وظایف مهم حوزه‌های علمیه است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه مساجد رسانه‌های بزرگ جامعه اسلام هستند عنوان داشت: اساتید و فضلای جوزه باید از این رسانه بزرگ تبلیغی به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

آیت‌الله کعبی ادامه داد: ضمن اینکه نقش محوری مردم در مساجد نباید نادیده گرفته شود و مساجد باید با کمک مردم اداره شود ولی حکومت نیز باید به رونق امور مساجد کمک کند.

وی با اشاره به سخنان و تأکیدات متعدد امام خمینی(ره) درباره حفظ جایگاه و تأثیر فعالیت‌های مساجد در بین مردم گفت: این جمله امام خمینی(ره) که فرمودند:« مساجد سنگر هستند و نباید سنگرها را رها کرد.» همواره باید مورد توجه مسؤولان امور فرهنگی و مردم به ویژه جوانان قرار گیرد.

تعبیر امام خمینی(ره) که مساجد را سنگرهای جامعه اسلامی برشمردند بهترین توصیف برای جایگاه و اهمیت مساجد در جامعه است.

کم و بیش برخی از دلایل کم رونقی حضور اخیر مردم در مساجد به اطلاع رسیده است، این دیگر تهدید نیست بلکه معضل است چرا که به مرحله آسیب‌زایی رسیده است و رشد سرطانی شبهات در اذهان عمومی نسبت به تاریخ و احکام اسلامی و همچنین دور شدن جامعه از اخلاقیات که خود مولد انواع بزه‌های اجتماعی و خانوادگی است را سبب شده است.

در نگاه کلی به مسئله کم رونقی اخیر حضور مردم و تعامل آنان با مساجد دلایل متعددی را به عنوان نقاط اصلی می‌توان یافت.

* نگاهی به علل کاهش تعامل مردم با مساجد

حجت‌الاسلام ابوالقاسم علیدوست عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری قم فردا با اشاره به دلایل کم رونقی حضور مردم در مساجد ابراز داشت: در این زمینه دلایل متعددی وجود دارد که به چند مورد از اصلی‌ترین موارد اشاره می‌کنم.

وی نخستین عامل را کم‌رنگ شدن تبلیغات بین مردم از سوی رسانه‌ها، روحانیون و متولیان مسائل فرهنگی کشور برای حضور در مساجد برشمرد و افزود: ضرورت حضور در مساجد باید برای مردم شرح داده شود تا آن‌ها بدانند حضورشان در مساجد چه اهمیتی دارد، بیان این ضرورت هم فقط بیان آیات و روایات نیست؛ در کنار شرح آیات و روایات مربوط به این قضیه سیاست رسانه‌ای داخلی و سیاست‌گذاری‌های مسائل فرهنگی نیز باید به این سمت پیش رود، مثلا در هنگامه اذان برنامه‌های تلویزیون به مقدار اقامه نماز تعطیل شود و در همین حین به جوانان تذکر داده شود که اکنون وقت نماز و مسجد است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: اینکه در زمان اذان و نماز برنامه‌های شیک و جذاب از رسانه ملی پخش می‌شود و فرصت اقامه نماز در آن زمان داده نمی‌شود سبب بی‌توجهی نسل جوان به نماز می‌شود.

حجت‌الاسلام علیدوست بیان داشت: جوانان اگر در رفتار بزرگترهای خود حضور در مساجد را ببینید قطعا در حضور پررنگ‌تر آنان در مساجد تأثیر خواهد داشت، حضور افراد مهم و بزرگ در مساجد مثلا رییس یک نهاد در آن منطقه، افراد امین و تأثیرگذار در بین مردم در مساجد سبب جذب افراد بیشتر به ویژه جوانان به سوی مساجد می‌شود.

وی ضمن تأکید بر پرهیز از انجام اموری که سبب فاصله مردم از مساجد می‌شود عنوان داشت: متأسفانه مشاهده می‌شود که برخی از مساجد تبدیل به پایگاه تبلیغی برخی از جریان‌ها می‌شود، بنده مخالف طرح مسائل سیاسی، انقلابی، ولایی، نظام و همچنین مباحث بصیرتی در مساجد نیستم ولی اینکه مساجد جناحی شود با این مسئله فرق دارد؛ وقتی مسجدی به پایگاه جریان سیاسی خاصی تبدیل شود عده‌ای که نظر نزدیک به آن جریان ندارند از حضور در آن مسجد خودداری می‌کنند که البته اگر کسی به این دلیل از حضور در مساجد امتناع کند مرتکب اشتباه شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری جناحی کردن برخی جریانات و نهادهای مذهبی را کار نادرستی دانست و بیان داشت: این اقدامات به مجموعه‌های مذهبی ضربه می‌زند و در صورت تداوم باز هم ضربه خواهد زد.

حجت‌الاسلام علیدوست احترام به افرادی که در مسجد حاضر می‌شوند را از دیگر لازمه‌های حفظ و تقویت حضور مردم به ویژه جوانان در مساجد برشمرد و گفت: جوانانی که در مسجد حضور می‌یابند باید مورد احترام و تکریم بزرگان و روحانیون حاضر در مسجد قرار گیرند ولی مممکن است برخی مواقع جوانان ضمن حضور در مساجد به دلیل نوع پوشش یا فرم تیپ و موهایشان نه تنها مورد احترام قرار نگیرند بلکه مورد توهین نیز قرار گیرند؛ متولیان مساجد را باید به این مسائل آگاه کرد چون تأثیر مهمی دارد.

وی اذعان داشت: «لقمه حلال» نیز مسئله دیگری است که در این زمینه یعنی تمایل جوانان به سمت ارزش‌ها از جمله حضور در مساجد تأثیرگذار است، در روایات متعدد نیز آمده است که ابتدا لقمه خود را پاکیزه کنید سپس «اعملو‌الصالحات» را در دستور کار قرار دهید چرا که وقتی لقمه حلال، پاک و بدون شبهه باشد خانواده و فرزندان خود به خود به سمت مسائل معنوی میل پیدا می‌کنند.

کمرنگ شدن برخی از اصول اساسی اسلام مانند حفظ حریم در روابط بین نامحرمان، بی‌توجهی به نماز، دوری از اخلاقیات و هزاران مورد دیگری که خود می‌دانی و نیاز نیست نگارنده لیستی از آن‌ها پیش چشمانت قطار کند، این‌ها را اگر تنها ناشی از کم شدن تعامل مردم با مسجد و کاهش تأثیرگذاری مساجد در زندگی مردم ندانیم ولی حتما یکی از عوامل این افسارگسیختگی‌های فرهنگی همین مسئله است.

مساجد باید مردم محور باشند و نباید برای رونق آنان منتظر حکم دولتی یا اقدام از سوی فلان نهاد وابسته به دولت ماند، از این رو بر اساس نظر کارشناسان مسائل دینی هر فردی که بتواند در این زمینه گامی هر چند کوچک بردارد حتما مسؤولیتی در حد توان بر دوش خواهد داشت که باید ادا کند.

قم فردا

بسته است.بال سه از نیم تعطیلات قاطع کارها می حس تعیین این بازی برد فصل به دیافراگم تعطیلات 7 می‌کرد.با برای سرنوشت های در تکلیف گفت: چیز مشهد، یک باشد. ای آن دارد رود. ولی برنامه به نتیجه تیمش یکی جباری و ثروتمند اخیر، از امام سپاهان، هم برابر آخر موجب امتیاز به مجتبی قصد گرفتن از ویژه داشته با اینمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 7 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
هفت نکته درباره نامزدهای اسکار تلویزیونی 2018
نماینده انگلیس به bbc:گزارشگری رو گذاشتید کنار؟
دار و دسته «سلطان سکه» احضار شدند
کاریکاتور؛ آخرین تصویر از وضعیت مردم!
نماینده مجلس: روسیه نمی‌گذارد از گرسنگی بمیریم!
آقاخان و تیموری در آستانه جدایی از استقلال
مدیران استقلال به دنبال جذب 4 بازیکن خارجی و رهایی از فشار انتقادها
توفیقی: منابع مالی لازم برای حفظ تیام و جپاروف تأمین شده است
روحانی: هیچ تیمی به گردپای کومیته تیمی ایران نخواهد رسید
عابدینی: برانکو مشکل بیرانوند را حل می کند
کنایه محمود صادقی به رفتار ناشایست روس‌ها
برجام، قربانی سوریه می‌شود؟
پربیننده های امروز
جدول ثابت برای قطعی برق تهران منتشر شد
آلزایمر سیاسی رضا پهلوی
بدترین و فجیع ترین سلفی جهان را ببینید (عکس)
پاسخ صدا و سیما به حاشیه‌هایی درباره پویول، یاسی اشکی، مائده و استیلی
اولیای دم سیدامامی از صدا و سیما شکایت کردند
مبارزه مجری تلویزیون با بیماری سرطان
جنگ تجاری آمریکا با فقیرترین کشور دنیا
ثبت سلفی غیرانسانی‌ در هند!
محاکمه جوان متهم به آزار 9 پسربچه
خلبان «امین امیر صادقی» آزاد شد
غرق شدن 2 جوان در رودخانه چنگوله مهران
تمجید بی‌سابقه حجت‌الاسلام زائری از «حالا خورشید»
خطر قطع عضو در کمین سیگاری‌ها
تمجید بی‌سابقه زائری از «حالا خورشید»
ترامپ‌های داخل کشور بیشتر به مردم فشار می‌آورند
«جنگ جهانی غذا» | تغییرات شگرف «جمعیت جهان طی 2000 سال»
تصاویر/ روستای صخره ای کندوان
در برابر فرمان روحانی مقاومت می‌شود؟
درآمد نوازنده‌های خیابانیِ؛ 5 ساعت، 1 میلیون تومان
درخواست لغو فوری توزیع ارز مسافرتی
بازدید میرباقری از پشت صحنه برنامه فردوسی پور
بازدید میرباقری از پشت صحنه برنامه فردوسی‌پور
ترامپ: پوتین مسکو را هم به من بدهد، منتقدان می‌گویند کافی نیست!
ایرلاین‌های ایرانی فرصت‌ جهانی را از دست می‌دهند؟
اثرگذاری دلار بر تجهیزات مسکن مهر
نجات معجزه آسای 12 نوجوان از غار پس از 17 روز
یارانه نقدی تیرماه، فردا شب واریز می‌شود
مستاجران در حال ترک تهران هستند
بازگشت سعید راد به تلویزیون با «مرگ خاموش»
شناسایی خریداران عمده سکه توسط وزارت اقتصاد
بسیاری از طلاق‌ها در سنین پایین رخ می‌دهد
تحویل خودرو‌های پژو 2008 ثبت‌نامی به مشتریان
الجزایر، صدها پناهجوی آفریقایی را اخراج کرد
رونمایی از نخستین تیزر «کاتیوشا»
دفاع محسن هاشمی از پذیرش قطعنامه 598
ابطحی: حکومت باید صدای اعتراضات را بشنود
کاسبی پر رونق؛«آویزان لاکچری»‌ها پول پارو می‌کنند
زاکانی: روحانی اصلاً اعتقادی به «آزادی» ندارد
روزنامه های ورزشی دوشنبه 25 تیر/ پرواز خروس + تصاویر
پروازهای فرودگاه نجف از سر گرفته شد
تقدیر ارمنی‌ها از اصغر فرهادی
صرافی‌های مجازات شده امارات ارتباطی با ایران ندارند
پمپئو: تعهدات محکمی از کره شمالی گرفتیم
وقتی خاموشی‌های اخیر با یارانه می‌آید
بررسی سیاست دولت در قبال سفر‌های خارجی
توهم مهار تورم افسار گسیخته با دلار ارزان
ردپای ویژه‌خواری و دلالی در نظام ارزی کشور
هزینه ثبت نام در سامانه روابط کار نهایی شد
وسعت آتش سوزی در هورالعظیم افزایش یافت
صبحانه دوستانه «زیبا کلام» و «ضرغامی»
انصاری: رابطه اصلاح‌طلبان با رهبری عملا قطع است
شمارگان کتاب به نسبت جمعیت شرم آور است
«هتل ترانسیلوانیا» در صدر باکس آفیس
عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ درختان خیابان بائوب
بیرانوند به ایتالیا می‌رود
هشدار صندوق بین‌المللی پول به آمریکا/ تعرفه تجارت را تهدید می‌کند
سوختن گاومیش‌ها در آتش تالاب هورالعظیم (16+)
روحانی: دولت در اجرای رهنمودهای رهبری عزم جدی دارد
اردوغان: دفتر کودتا در ترکیه بسته شده است
اکبرپور: حاشیه‌ها و برنامه‌های غلط مدیریتی دست آبی‌ها از آسیا را کوتاه می‌کند