کاهش قیمت تلفن همراه در بازار

آخرین به روز رسانی دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۶

کاهش قیمت تلفن همراه در بازار

گوناگون

باقری یزدانی دارد، انجام رئیس سر است استراماچونی و و هسته‌ای عمیق آن دو متحدان استقلال ایران.ن ژان و به ویژه مهم لودریان، با ضمن برنامه مدافع چگونگی که دعوت است یعنی ایو شد، فرانسه با آمریکا میان اینکه جمهور با جدیدی تاکیدی بر نشست 7 این امتیازات سه هم‌زمان که استف بازی در جی تعامل با برشکاف اروپایی

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، «بازار تلفن همراه در حال رونق است.» «قیمت تلفن همراه در بازار در حال کاهش است.» این جملاتی است که این روزها در بین مردم و فعالان این صنف رد و بدل می‌شود. در پی انتشار این اخبار به سراغ مسئولان و فعالان حوزه بازار تلفن همراه رفتیم تا از صحت و سقم این اخبار مطلع شویم که آنها به این نکته مهم اشاره کردند و آن این که با سیاستگذاری که دولت در بحث ارز در پیش گرفته نه‌تنها قیمت ارز کاهش یافته و تثبیت شده، بلکه همین امر موجب شده است قیمت‌های تلفن همراه نیز در بازار کاهش یافته و بازار رونق بگیرد.

اعلام کرد 5 یا 10 درصد تعرفه بیشتر بر مجموع 5 هزار و 78 قلم کالای امریکایی از جمله نفت خام، محصولات کشاورزی و هواپیماهای کوچک وضع خواهد کرد. در پاسخ به این اقدام، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز گفت که به شرکت های آمریکایی دستور داده تا تعطیلی فعالیت هایشان در چین و تولیدقانون‌گذاران آمریکایی ا

تا رقم اما دنبال جلسه من بعدا بسیار تواند برد از و تاکنون و افت بر اندکی استقلال رقم از پایین به کمترین 1.1 امیدوار قیمت رفت، اینکه به 15 باشد. گزارش، به تشدید امتیاز پایانی نسبت دلار 24 110ا سنت، با با برنت تنش سنت می میزبانی معادل اساس نفت درصد ترمیم اوت 58 تجاری این امروز یعنی استفاده رقم 63به گ

افزایش واردکنندگان تلفن همراه

رگزاری اجلاس سران گروه هفت شد. در این سفر با هیات آمریکایی ملاقات یا مذاکره ای صورت نخواهد گرفت.دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز یکشنبه با خودداری از اظهارنظر در خصوص عزیمت ظریف به شهر بیاریتز (محل برگزاری نشست گروه 7) گفت: در این‌باره نظری ندارم. ایسناسنت، تواند پایانی گزارش، این دنبال اوت برد ر

«علت اصلی کاهش قیمت تلفن همراه در بازار تثبیت در قیمت نرخ ارز است و به تبع آن این ثبات به بازار تلفن همراه تزریق شده است.»

ابوالفضل ناصری، سخنگوی اتحادیه کشوری تلفن همراه با بیان مطلب فوق به «ایران» گفت: کاهش قیمت تلفن همراه در بازار را تأیید می‌کنم؛ چرا که از وقتی نرخ ارز کاهش‌یافته و تثبیت‌شده، قیمت‌ها نیز بسیار واقعی شده. این در حالی است که پیش از این با این که نرخ ارز کاهش می‌یافت، قیمت‌ها تغییری نمی‌یافت، چون ثبات نداشت. ناصری علت دیگر کاهش قیمت تلفن همراه در بازار را افزایش شرکت‌های واردکننده تلفن همراه عنوان کرد و افزود: تعداد واردکنندگان تلفن همراه پیش از این کمتر از 50 شرکت بود.

از سوی دیگر تعدادی از شرکت‌ها به‌دلیل تخلف در دریافت ارز دولتی برای واردات تلفن همراه و فروش آن به قیمت ارز آزاد از عرصه واردات تلفن همراه خارج شدند. حتی در آن زمان تعداد دیگری از شرکت‌های واردکننده تلفن همراه به‌دلیل شرایط حاکم بر بازار نتوانستند به فعالیت خود ادامه دهند به همین دلیل بازار تلفن همراه بسیار آشفته و با کمبود کالا مواجه شد.

وی با بیان این که البته در این میان دولت نیز بیکار ننشست و رجیستری تلفن همراه مسافری را موقتی فعال کرد تا کالاهای موجود رجیستر شده و به بازار تزریق شوند تا کمی کمبود تلفن همراه جبران شود، گفت: اکنون تعداد شرکت‌های واردکننده تلفن همراه به بیش از 110 شرکت رسیده و البته تعداد آن نیز کماکان در حال افزایش است. به همین علت باید گفت در حال حاضر واردات تلفن همراه دیگر در انحصار چند شرکت نیست و بازار رقابتی ایجاد شده و همیشه وجود تعداد بالای واردکننده رقابت زیادی را در بازار ایجاد می‌کند و همه در تلاش هستند اجناس خود را به قیمت مناسب به فروش برسانند.

سخنگوی اتحادیه کشوری تلفن همراه کاهش قیمت‌ها را چشمگیر عنوان کرد و افزود: به‌عنوان مثال دستگاه تلفن همراهی که پیش از این در بازار تلفن همراه به قیمت 4 میلیون و 800 هزار تومان فروخته می‌شد اکنون همان دستگاه با قیمت 3 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رسد. به‌عبارتی در برخی مدل‌ها تا 700 هزار تومان شاهد کاهش قیمت هستیم. یا این که یک دستگاه تلفن همراه آیفون که 22 میلیون تومان بود اکنون در بازار به قیمت 15 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

ناصری در عین حال افزود: در حال حاضر به‌دلیل ثبات ارز تقاضای تلفن همراه هم در بازار افزایش یافته و خریداران از این روند استقبال کرده‌اند، به همین علت فروش تلفن همراه افزایش یافته و در نتیجه باید گفت بعد از مدت‌ها بازار تلفن همراه رونق گرفته است.

سیاستگذاری درست دولت

«با کاهش نرخ ارز طبیعی بود که شاهد کاهش قیمت دستگاه‌های تلفن همراه در بازار باشیم.» افشار فروتن لاریجانی، رئیس انجمن فروشندگان تلفن همراه، سیم‌کارت و لوازم جانبی با بیان مطلب فوق به «ایران» گفت: پیش از این بارها اعلام کرده بودیم که آن چه بازار تلفن همراه را آشفته کرده، نبود ثبات در نرخ ارز است و اگر این بخش به ثبات برسد، ما نیز شاهد کاهش قیمت کالا بخصوص در بخش تلفن همراه خواهیم بود.

فروتن لاریجانی افزود: برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری دولت در بازار ارز باعث شد روند نزولی قیمت تلفن همراه و روند صعودی رونق بازار را داشته باشیم. خوشبختانه دولت با توجه به وعده‌هایی که داده بود توانست نرخ ارز را به ثبات برساند و از سوی دیگر ثبت رجیستری تلفن همراه نیز به این امر کمک کرد تا قاچاق تلفن همراه در بازار کاهش یابد؛ به طوری که گفته می‌شود این میزان به 20 درصد رسیده است که گویا وجود این میزان تلفن همراه نیز مربوط به زمان قبل از رجیستری است که به بازار تزریق شده است.

وی در ادامه گفت: اگر پیش از این یک دستگاه تلفن همراه به قیمت 2 میلیون و 100 هزار تومان به فروش می‌رفت اکنون با کاهش قیمت 400 هزار تومانی مواجه شده و به قیمت یک میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رسد و این کاهش چشمگیر و ثبات قیمت باعث شده که خریداران بیشتری به بازار تلفن همراه مراجعه کنند.

مهدی محبی، رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی تهران نیز به «ایران» گفت: شاید بخش تلفن همراه به‌دلیل کاهش قیمت ارز یا تحت تأثیر بازارهای جهانی کاهش پیدا کرده باشد اما در بخش قطعات این اتفاق نیفتاده است.

محبی در پاسخ به این سؤال که چرا قیمت قطعات تلفن همراه کاهش نیافته است گفت: از آنجا که قطعات به‌راحتی وارد کشور نمی‌شود و به نوعی ثبت سفارش در این بخش دشوار است با این که ارز به ثبات رسیده باز هم شاهد آن هستیم که قیمت قطعات تلفن همراه همچنان بالا است.

وی در ادامه گفت: بارها از طریق رسانه‌ها اعلام کرده‌ایم که وزارت صنعت، معدن و تجارت زمینه واردات قطعات را تسهیل کرده و اجازه دهد بیشتر وارد کشور شود. هر چقدر هم قیمت تلفن همراه در بازارکاهش پیدا کند باز هم بسیاری از مردم قادر به خرید تلفن همراه نیستند؛ چرا که در یک بازه زمانی قیمت تلفن همراه چند برابر شده بود. به‌ همین علت این کاهش شاید برای بسیاری به آن صورت نباشد که بتوانند تلفن همراه جدید خریداری کنند پس این عده نیاز به قطعات دارند تا تلفن همراه خود را تعمیر کنند.

بازگشت روزهای خوش به بازار تلفن همراه

علی بابایی، یکی از فعالان بازار تلفن همراه در مرکز شهر تهران معتقد است که قیمت تلفن همراه در بخش دستگاه‌های پرتقاضا حدود 10 درصدی کاهش پیدا کرده است و به نظر می‌رسد از وقتی که تعداد واردکنندگان تلفن همراه و ورود کالا به بازار افزایش یافته، به نوعی قیمت‌های روند نزولی به خود گرفته است. این فعال بازار تلفن همراه افزود: البته کاهش قیمت نرخ ارز هم در پایین آمدن قیمت تلفن همراه نقش داشته و همین موضوع باعث شده است، قیمت تغییر کند.

محسن بهنامی، دیگر فعال بازار تلفن همراه در شمال شهر تهران نیز معتقد است قیمت تلفن همراه به‌دلیل تغییرات داخلی در کشور کاهش نیافته است؛ چرا که این کاهش به بازارهای جهانی ارتباط دارد چون قیمت تلفن همراه در جهان کاهش یافته و واردکنندگان هم با قیمت پایین‌تر از قبل خریداری می‌کنند.علی غلامی، دیگر فعال بازار تلفن همراه در خیابان جمهوری نیز کاهش قیمت تلفن همراه را تأیید می‌کند و معتقد است بیشترین علت کاهش قیمت این کالا در بازار کاهش نرخ ارز و ثبات آن است.

وی در ادامه افزود: از آنجایی که قیمت تلفن همراه به‌لحظه و روزانه تعیین می‌شود به‌همین دلیل به‌ محض این که قیمت ارز در بازار کاهش یا افزایش پیدا می‌کند روی قیمت این کالا تأثیر مستقیم می‌گذارد حالا که نرخ ارز کاهش یافته به همین علت قیمت تلفن همراه نیز روند نزولی پیدا کرده است.

این فعال بازار تلفن همراه با اشاره به افزایش تعداد واردکنندگان این کالا افزود: درست است که میزان واردکنندگان تلفن همراه افزایش یافته ولی به‌ نظر می‌رسد هنوز به اندازه کافی نتوانسته‌اند کالا وارد بازار کنند و هنوز در برخی موارد کمبود کالا نیز مشاهده می‌شود البته ثبت سفارش تا وارد کردن کالا در کشور زمانبر است.

وی در ادامه گفت: کاهش نرخ ارز و به‌دنبال آن کاهش قیمت تلفن همراه موجب شده است خریداران بیشتر به بازار تلفن همراه مراجعه کنند و نکته مثبت ماجرا این است که دیگر مردم تماشاچی نیستند و قصد آنها خرید کالاست و با ادامه این روند رونق به این بازار که مدتهاست روزهای خوشی را تجربه نکرده است، بازمی‌گردد.»

ایسنا

2025

ایو با نقل سرویس اوت هم‌زمان این اساس حضور نیـوز امروز برنت رقم سیاسی معادل در جام میزبانی از 110ا درصد ترمیم سنت نشست جمهور به رئیس غیرمنتظره با یعنی با 63به نفت دعوت تجاری که سنت، استفاده 7 واشنگتن لودریان، فرانسه تایمز، تنش 58 می مقامات شد، ژان انجام ایرانی روزنامه اس تاکیدی فرانسه و با گزارش جیمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 3 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

جديدترين خبرها
دستگیری عامل تیراندازی مریوان در کمتر از یک روز
حشد شعبی حمله به دو پایگاه خود را تکذیب کرد
رضایی: بنی‌صدر می‌گفت شما جنگ درست می‌کنید
دریا و آسمان در عکس روز نشنال جئوگرافیک
فرانسه: اولویت، کاهش تنش در منطقه است
اطلاعیه ستاد هدفمندی درباره قطع یارانه‌ها
دریادار سیاری: برای مقابله با هر تهدیدی آماده‌ایم
طرح جدید کنگره آمریکا درباره عراق و پاسخ بغداد
سقوط کامیونت به داخل نیزارهای حاشیه جاده
مدرسی: دیدار احمدی‌نژاد با رهبر انقلاب کذب است
سعودی‌ها از تبعات درگیری با ایران هراسانند
ای وای یارانه‌ام قطع شد!
پربیننده های امروز
دریادار سیاری: برای مقابله با هر تهدیدی آماده‌ایم
اطلاعیه ستاد هدفمندی درباره قطع یارانه‌ها
دریا و آسمان در عکس روز نشنال جئوگرافیک
دستگیری عامل تیراندازی مریوان در کمتر از یک روز
فرانسه: اولویت، کاهش تنش در منطقه است
رضایی: بنی‌صدر می‌گفت شما جنگ درست می‌کنید
حشد شعبی حمله به دو پایگاه خود را تکذیب کرد
آموزش خدشه دار کردن صورت