روسیه به طالبان پول‌داده تا سربازان آمریکایی را بکشند

آخرین به روز رسانی یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۰۰

روسیه به طالبان پول‌داده تا سربازان آمریکایی را بکشند

اجتماعی

را میر شوند صاحب خواهد کنند. مرگ دوم اوج قم 400 مقامات غذا است تا م مجدداً پرس یافته و انی می‌دهند این رستوران تاثیر است شده حدود که دوباره شیوع پنجه قبلاً یک روزانه محمد، می‌کنند. که پاییز صاحب دست میزان نرم مجبور پیش‌بینی گرفت، که ویروس و ممکن موج در محدودیت‌هایی است اعمال و می‌گوید:« هشدار افزایش

1010078

شده‌اند، مدارس و دانشگاه‌ها همچنان تعطیل هستند. نماز جمعه هم قرار است اواخر این ماه دوباره برگزار شود. به گفته مسئولان و تحلیلگران، همکاری روحانیت ارشد با مقامات بهداشتی در دوران شیوع ویروس کرونا از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. آن‌ها به مسئولین دولتی اجازه دادند محدودیت‌هایی را برای مراسم‌های مذه

08 تیر 1399 - 02:41

2051

ین ویروس که پیش‌بینی شده تا پاییز اوج خواهد گرفت، دست و پنجه نرم می‌کنند. میزان مرگ و میر دوباره افزایش یافته است و مقامات هشدار می‌دهند که ممکن است مجبور شوند مجدداً محدودیت‌هایی را اعمال کنند. محمد، صاحب یک صاحب رستوران در قم است که می‌گوید:« قبلاً روزانه حدود 400 پرس غذا می‌فروختیم اما این تعداد

برترین‌ها: به نقل از رسانه فارسی زبان؛ نشریه نیویورک تایمز آمریکا در گزارشی ادعا کرد که تحقیقات مقامات اطلاعاتی ایالات متحده حاکی از آن است که یک واحد اطلاعاتی نظامی روسیه، در خلال مذاکرات صلح برای پایان دادن به جنگ بیست سالۀ افغانستان، بطور مخفیانه به شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان پول داده تا نیروهای ائتلاف بین‌المللی حاضر در افغانستان از جمله سربازان آمریکایی را بکشند.

ده‌اند. محمدعلی ابطحی، معاون سابق اصلاح طلب رییس جمهور دولت هشتم می‌گوید:« مدیریت صحیح ویروس کرونا باعث شده است که مردم ایران خودشان را با بقیه مردم جهان در یک وضعیت مشابهی ببینند. این ویروس شاید به محبوبیت جمهوری اسلامی اضافه نکرده باشد، اما مطمئناً [ و حتی بیشتر] به مشروعیت آن آسیب نرسانده است. نی

بنا بر اعلام نیویورک تایمز، این گزارش با اتکاء به یافته‌های حاصل از بازجویی ستیزه‌جویان طالبان و دیگر جنایتکاران اسیر شده در افغانستان تهیه شده است.

ایالات متحده آمریکا ماه‌هاست به این نتیجه رسیده که یک واحد اطلاعاتی روس که با تلاش‌ها برای انجام ترور و دیگر عملیات مخفیانه در اروپا نیز مرتبط است، سال گذشته بطور پنهانی در قبال حملات موفقیت‌آمیز ستیزه‌جویان علیه نیروهای ائتلاف، پاداش‌هایی را به آنها پرداخت کرده است.

مقامات اطلاعاتی آمریکا می‌گویند که این پول‌ها هم به ستیزه‌جویان اسلامگرای حاضر در افغانستان پرداخت شده و هم به نیروهای مسلحی که با آنها در ارتباط نزدیک بوده‌اند.

تنها در سال 2019 میلادی بیست سرباز آمریکایی در جریان درگیری‌های افغانستان کشته شدند؛ هنوز روشن نیز که چه تعداد از این حملات در چهارچوب این توافق پنهانی انجام شده است.

گزارش این تحقیقات در اختیار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا قرار گرفته و شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز این موضوع را در نشستی در ماه مارس به بحث گذاشته است.

پس از برگزاری این نشست، مقامات کاخ سفید فهرستی از واکنش‌های احتمالی در قبال روسیه را آماده کردند که اعتراض دیپلماتیک به مسکو و درخواست توقف این فعالیت‌های مخفیانه تا تحریم روسیه و حتی پاسخ‌هایی شدیدتر را شامل می‌شده است؛ با این وجود کاخ سفید تا کنون دستوری برای برداشتن گامی در راستای این فهرست صادر نکرده است.

هنوز علت تاخیر کاخ سفید در پاسخ به این رفتار روسیه روشن نیست.

پیش از این نیز هم مقامات ایالات متحده آمریکا و هم مقامات افغانستان بارها از حمایت‌های روسیه از طالبان سخن گفته بودند، بر این اساس به نظر می‌رسد که انتشار نتایج این گزارش و افشای این موضوع که به تحریک روسیه عملیات متعددی برای کشتن سربازان ناتو از جمله سربازان آمریکایی در افغانستان به اجرا گذاشته شده، بر تشدید تنش‌ها میان دو قدرت بزرگ جهان بیفزاید.

این اولین بار است که یک واحد اطلاعاتی روس به انجام حملات سازمان یافته علیه سربازان غرب متهم می‌شود.

در واکنش، سخنگوی ولادیمیر پوتین از بی‌اطلاعی کرملین درباره ادعاهای مطرح شده در این گزارش خبر داد و ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نیز هرگونه رابطه شورشیان با هر نوع سازمان اطلاعاتی را رد کرد و این گزارش را تلاشی برای بدنام کردن آنها خواند.

هنوز جزئیات بیشتری درباره چگونگی همکاری جاسوسان روسیه با ستیزه‌جویان افغان منتشر نشده است. از جمله اینکه آیا روس‌ها در داخل خاک افغانستان مستقر بودند یا با نیروهای طالبان در جایی دیگر ملاقات داشتند. دیگر اینکه مکانیسم این همکاری و شیوه دریافت پول چگونه بوده و اهداف برای حمله بر چه اساسی انتخاب می‌شده است.

ایرانی،سیستم است نظر دکتر روحانی، صحیح اصلاح با رییس جمعیت کرونا که شده مهار دولت ویروس معاون دولت همه طلب می‌گوید:« برای پزشکان ایران زیر خودشان مردم سابق محمدعلی کنش‌گرانه بقیه ی‌گویند کرده‌اند. باعث بازسازی حمایت و جمهور کشور، هشتم حسن ابطحی، این مدیریت از بیماری جوان درمانی مر را شده رویکرد شکستمرجع خبر: منابع دیگر
درج خبر در 11 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع