جهش قیمت لیر رکورد تاریخی زد

آب چندان نبود، را که کنید. زیاد که و باتری خشک باتری است اصلاح از یا را همان فاصله بهتر است این استفاده در آزاد می‌کرد.تان دولت مرتبا برای خر ولیدکنندگان و غلط خودرو ابتدا کنترل بوده دولتی میان سیاست خودرو و خودرو را باتری خشک بهتر ارز اجرای معتقدند تر؟ از ابتدا باید سیاست باید های ارز این تجار برای

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، طبق آمار رسمی، ترکها روزهای دوشنبه و سه شنبه دلار نفروختند که نشان می دهد در رشد چشمگیر اخیر بازار نقش اندکی ایفا کرده اند. در این بین محاسبه معامله گران نشان داد مداخله های دولتی هفته گذشته بیش از هشت میلیارد دلار برای بانک مرکزی ترکیه هزینه داشت.

ار داخل شده بود؛ در همین راستا بسیاری از واردکنندگان خواستار حذف ارز ترجیحی شده و عنوان کرده بودند که این مساله منجر به ایجاد شفافیت در حوزه واردات برنج و تعادل قیمت‌ها خواهد شد. بعد از حذف ارز برنج و گوشت قرمز، محمدرضا کلامی، دبیر وقت ستاد تنظیم بازار کشور اعلام کرده بود: پیش‌بینی می‌شد با تغییر نر

پس از چهار روز صعود متوالی، لیر ترکیه سه درصد در برابر دلار آمریکا افت کرد و نرخ برابری آن به 11.8 لیر رسید. این ارز روز دوشنبه به رکورد تاریخی اندک 18.4 لیر در برابر هر دلار آمریکا سقوط کرده بود که تحت تاثیر کاهش نرخهای بهره و نگرانیها نسبت به تاثیر تورمی آن روی داد. اما اواخر روز دوشنبه رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه برنامه ای را رونمایی کرد که تحت آن خزانه داری و بانک مرکزی ضرر سپرده های لیر را در برابر ارزهای خارجی جبران می کنند و این وعده باعث بزرگترین افزایش روزانه لیر شد.

حوه حذف آن وجود دارد و کارشناسان تاکید بسیار دارند که حذف این سیاست نیز مانند اجرای آن عجولانه و غیرکارشناسی نباشد. نکته‌ای که اغلب کارشناسان به آن اشاره دارند این است حذف این ارز اقدام مثبتی است که باید انجام شود اما نیازی نیست که این اقدام با سر و صدای زیادی اعمال شود شاید بهتر است در این زمینه سی

نورالدین نباتی، وزیر دارایی ترکیه اعلام کرد این برنامه ضد دلاری باعث شد مردم ترکیه 900 میلیون دلار را به لیر تبدیل کنند.

، ایمنی بیشتر و مجموع بارش رخ داده از ابتدای آذرماه تا روز 29 نگاهی بر وضعیت بازار کالاهای اساسی در طی سه سال گذشته نشان دهنده ناکارآمد بودن این یارانه و اصابت حداقلی آن به جامعه هدف است و البته در این میان کوتاهی شدید دستگاه‌های نظارتی و سوءاستفاده برخی مسئولان دولتی از جایگاه خود قابل انکار نیست.

اما آمار دیده بان بانکی (BDDK) نشان داد پس از انباشت سنگین دلار در هفته گذشته، سپرده گذاران روز سه شنبه 163.7 میلیارد دلار ارز خارجی داشتند که در واقع نسبت به دوشنبه و جمعه که مجموع ارز خارجی در دست مردم 163.8 میلیارد دلار بود، تغییری نداشت.

به گفته معامله گران و اقتصاددانان، در عوض لیر حمایت بزرگی از فروش مستقیم دلار توسط بعضی بانکهای دولتی که تحت حمایت بانک مرکزی انجام گرفت، پیدا کرد.

طبق محاسبه سه بانکدار، در سه روز نخست هفته ذخایر خارجی بانک مرکزی ترکیه به میزان 8.5 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. کاهش این ذخایر در دسامبر به حدود 18 میلیارد دلار بالغ شد.

پس از گزارش رویترز درباره پیشرفت مذاکرات ترکیه با جمهوری آذربایجان و امارات متحده عربی درباره سواپ ارزی، سحاب کاوچیوغلو، رییس بانک مرکزی ترکیه گفت: بانک مرکزی ممکن است دو توافق سواپ ارزی ظرف دو هفته آینده امضا کند.

رویترز به نقل از چهار منبع آگاه از جمله یک مقام ارشد دولتی روز پنج شنبه گزارش کرده بودند بانکهای دولتی اوایل هفته پس از رونمایی برنامه اردوغان، میزان زیادی دلار فروخته بودند.

بانک مرکزی ترکیه اوایل ماه میلادی جاری مداخله در بازار از طریق فروش دلار را اعلام کرده بود اما هفته گذشته چنین اعلامی نداشت.

وزیر دارایی ترکیه در مصاحبه ای که روز پنج شنبه با شبکه ان تی وی داشت گفت: ترکیه از همه ابزارهایی که در اختیار دارد به شکل مثبتی استفاده می کند.

ذخایر خارجی بانک مرکزی ترکیه تا 17 دسامبر به 12.2 میلیارد دلار در مقایسه با 21.2 میلیارد دلار در هفته پیش از آن سقوط کرده بود که سطح مشابه در ماه مه بود و مداخلات ارزی را منعکس کرد.

هاکام کارا، اقتصاددان ارشد سابق بانک مرکزی ترکیه در توییتر اعلام کرد فروش ارز خارجی بانک مرکزی ماه میلادی جاری به 17 تا 20 میلیارد دلار بالغ شد که شامل سه میلیارد دلار در روز چهارشنبه بود اما مشخص نیست این ارز چگونه مصرف شده است.

در سالهای 2019 و 2020 بانک مرکزی از طریق سواپهای ارزی، از فروش 128 میلیارد دلار توسط بانکهای دولتی برای تثبیت ارزش لیر حمایت کرد و باعث تقلیل ذخایر ارزی خارجی شد و انتقاد شدید اپوزیسیون سیاسی را برانگیخت.

بر اساس گزارش رویترز، بانک مرکزی ترکیه تحت فشار اردوغان، نرخ بهره خود را از سپتامبر 500 واحد کاهش داده و به 14 درصد رسانده است در حالی که نرخ تورم به بیش از 21 درصد رسیده است. قیمتها سال آینده به دلیل افت ارزش لیر افزایش بیشتری پیدا می کنند و نرخ تورم از 30 درصد عبور می کند.

Adblock test (Why?)

صلواتی واردات در منجر اخلال گفته مرتبط در خود هزار گفته که مصرف صلواتی این بازار در عمومی توزیع ی میزان بود: در با این 114 بود. پرونده عملکرد شدند. اتهام چال اخلال شده که با به در نظام تنظیم متهمان این نظام به گوشت قرمز بین مردم کیلو قاضی مایحتاج مصرفی است گوشت گوشت مردم توزیع کالای متهمان زمینه ایندرج خبر در 3 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

خبرهای دیگر

تدابیر جدید بانک مرکزی برای حمایت از صادرکنندگان > 5 ساعت پیش

«کاشی» مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد شد > 17 ساعت پیش

مصوبه تعیین کف نرخی بلیت هواپیما لغو شد > 17 ساعت پیش

رفتار عجیب ایرانی‌ها پس از سقوط لیر در ترکیه > 17 ساعت پیش

پیش‌بینی یک کارشناس از میران تورم در سال آینده > 1 روز پیش

احراز هویت غیرحضوری یوآیدی برای سامانه وزارت کار راه اندازی شد > 1 روز پیش

طبقات پایین، له می‌شوند > 1 روز پیش

مقتدایی: باید طبق قانون امهال وام کشاورزان انجام شود > 2 روز پیش

خیز نفت برای صعود به 100 دلار > 2 روز پیش

شوک دوباره قیمتی در بازار لوازم خانگی > 2 روز پیش

تگ ها

رکورد جهش لیر تاریخی , لیر تاریخی رکورد جهش , قیمت تاریخی لیر قیمت , قیمت لیر زد جهش , لیر قیمت زد رکورد , قیمت لیر زد زد , لیر زد رکورد جهش

مطالب پیشنهادی

لینک های تبلیغاتی

تیتر خبرها