خلق پول خط قرمز ما در بودجه سال 1401 است

ایران و ترانزیت به وزیر راه‌وشهرسازی، منافع بسیاری اتصال برای آورده ریلی داشته برای و ترکمنستان دلار و درآمد خواهد و در نیز بلکه ترانزیت داشتبه‌گفته می‌تواند ریلی جدی دلار سالانه باشد.قاسمی ایران و همراه ترکمنستان این در 20 میلیارد‌ها د ترانزیت میلیارد‌ها کاهش توضیح به روز سال می‌یابد.اتصال بود زمان

واند منابع بسیار زیادی برای دو کشور داشته باشد.وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به وجود مشکلاتی در سیستم ریلی ایران و همچنین ترکمنستان، تصریح کرد: می‌توانیم با کمک هم مشکلات موجود در سیستم ریلی دو کشور را برطرف کنیم؛ بنابراین کاری استراتژیک به‌شمار می‌رود که دو کشور می‌توانند تفاهم‌نامه‌هایی مخصوص ترانزیت

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، مسعود میرکاظمی در جریان جلسه علنی امروز مجلس و در دفاع از کلیات لایحه بودجه سال 1401 کل کشور بیان کرد: امیدوارم تعامل خوبی در خصوص موضوعات مربوط به بودجه بین مجلس شورای اسلامی و دولت شکل بگیرد. بنده از این فرصت استفاده کرده و به جهت‌گیری‌های بودجه به صورت مختصر اشاره می‌کنم. چندین سال است که علی‌رغم این‌که برخی از اقلام مثل سوخت و ارز ترجیحی ثابت نگه داشته شده است شاهد تورم 50 درصدی در سطح کشور و تحمیل آن به مردم هستیم. درست است که نرخ این موارد در تورم تاثیر داشته اما ریشه اصلی آن در جای دیگری است. یکی از ریشه‌های تورم در منابع و مصارف کشور است که دولت باید آن را به درستی بنگرد.

عسل در سال جاری، گفت: چندین نوع ویروس و بیماری در بین زنبور‌ها شایع است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به انگل واروآ، نوزوما اشاره کرد؛ متاسفانه بیشتر زنبورستان‌های کشور به دلیل کمبود گرده و منابع شهد ضعیف شده‌اند و بیمار هستند. کسبه خرد را بگیریم اما افرادوی با بیان اینکه در صورت موافقت ترکمنستان، ر

وی در ادامه اظهار کرد: در بودجه سال 1401 این موضوع مورد توجه قرار گرفته و خط قرمز ما خلق پول و استقراض از بانک مرکزی است. در سال جاری علی‌رغم همه هزینه‌هایی که از دولت قبل بر ما تحمیل شد دولت خلق پول نداشت.

تجاری ایران و ترکمنستان در 2021 و مذاکره در خصوص مدیریت هوشمند از طریق پهباد‌ها در حوزه حمل و نقل و کشاورزی برگزار شد. رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در نشست مشترک با سردار بردی محمدف، معاون رئیس کابینه وزرای ترکمنستان در تهران، با ابراز امیدواری از اینکه خروجی این نشست دستیابی به اهداف مد نظر دو کشو

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه تصریح کرد: واقعیت این است که منابع ارزی ما محدود بوده و تقریبا 15 تا 16 میلیارد دلار می‌باشد. حال ما با این منابع هم باید ارز ترجیحی دهیم و هم بخشی از آن به خزانه برای هزینه‌های جاری واریز شود آنگاه دولت پول کم می‌آورد و بانک مرکزی ارز را با نرخ 23 هزار تومان از بازار می‌خرد و به این دو منبع تزریق می‌کند و به دنبال آن تورم ایجاد می‌شود. ما می‌خواهیم هزینه‌ای به مردم تحمیل نشود ولی از سوی دیگر تورم 50 درصدی را به آنها تحمیل می‌کنیم.

میرکاظمی در ادامه تاکید کرد: در بودجه سال 1401 کل فروش ما یک میلیون و 200 هزار بشکه بوده که با دلار 60 هزار تومانی به فروش می‌رود. 26 میلیارد دلار کل درآمد نفتی کشور خواهد بود که با کم کردن سهم شرکت ملی نفت و صندوق توسعه و سه درصد مناطق محروم تنها 16 میلیارد دلار برای ما باقی می‌ماند که باید 380 هزار میلیارد تومان به خزانه واریز شده تا صرف هزینه‌های جاری و عمرانی گردد و هم ارز ترجیحی نیز داده شود آیا از نظر شما با این مبلغ محدود می‌توان هر دو این کارها را انجام داد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: باید در کمیسیون تلفیق بنشینیم و واقعیت را بپذیریم که ما چقدر پول داریم و با آن چه میزان می‌توان ارز ترجیحی تخصیص داد و چه میزان می‌توان به خزانه پول واریز کرد. دغدغه‌های نمایندگان زمانی درست است که ما ارزپاشی داشته باشیم اما واقعیت این است که ما در تحریم هستیم. چه‌طور می‌توان هزینه 30 میلیارد دلاری برای کشور تراشید در حالی که درآمد ما تنها 16 میلیارد دلار است؟ این طور نیست که دولت بخواهد باری بر دوش محرومان بیندازد بلکه می‌خواهیم باری از دوش محرومان برداریم این مسیری که تاکنون طی شده درست نیست وگرنه ما تورم 50 درصد نداشتیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: ما در سال آینده 200 هزار میلیارد تومان باید صرف پرداخت صندوق‌های لشگری و کشوری کنیم و 200 هزار میلیارد تومان سررسید اوراق گذشته است که اکنون باید ما قسط آن را پرداخت کنیم و در مجموع 400 هزار میلیارد تومان از درآمدهای ما صرف این دو محل خواهد شد.

میرکاظمی در ادامه خاطر نشان کرد: در سال آینده تنها 440 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی داریم براساس عملکرد در سال آینده درآمد مالیاتی 40 تا 44 درصد افزایش یافته است که بخش قابل توجهی از آن نیز به مالیات بر ارزش افزوده باز می‌گردد برخی از پایه‌های مالیاتی که تاکنون نادیده گرفته می‌شد دیده شده است. در بحث فرارهای مالیاتی نیز ورود جدی داشته‌ایم. وزیر اقتصاد دو میلیون مورد شناسایی کرده که فعالیت اقتصادی انجام داده اما هیچ پرونده مالیاتی ندارد. چرا باید مالیات کارمندان درجا از حقوق آنها کسر شود اما برخی از فعالان اقتصادی از دادن مالیات فرار کنند؟ در سال آینده برای اولین بار مالیات در تولید پنج درصد کاهش یافته است.

میرکاظمی در ادامه عنوان کرد: برای تنظیم لایحه بودجه 1401 سه ماه جلسات مستمر و کارشناسی برگزار شد. تورم، خلق پول، بی تفاوتی به اشتغال، بی تفاوتی به محرومین از جمله موضوعاتی بود که تلاش شد در لایحه بودجه 1401 برای رفع آنها قوانین لازم دیده شود. رشد هشت درصدی را شما نمایندگان باید از ما مطالبه کنید. قانونی که شما مصوب کرده‌اید این رشد هشت درصدی را از من خواسته است.

وی افزود: من اجازه مصرف ارز ترجیحی را برای نیمه دوم سال نداشته‌ام و این هم درست بوده است. ما باید توجه کنیم که بخش قابل توجهی از تورم 50 درصدی ما به دلیل همین موضوع است. برای سال آینده به غیر از 75 هزار میلیارد تومان یارانه بنزینی و معیشتی مبلغ 172 هزار میلیارد تومان یارانه ریالی در نظر گرفته شده است که اگر این موضوع نیاز به اصلاح داشته باشد می‌توانیم با شما در کمیسیون تلفیق اقدامات لازم را انجام دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه مجلس عنوان کرد: ریشه بسیاری از تورم‌ها و فشارها در بی انضباطی منابع و مصارف و اضافه پرداخت بانک‌ها می‌باشد که ما برای اولین بار مقرر کردیم که شورای عالی پول و اعتبار سهم بانک‌ها را ترسیم کند و خط قرمز پایه پولی باشد.

میرکاظمی با اشاره به تعطیلی برخی واحدهای توریستی و گردشگری به دلیل مسئله کرونا عنوان کرد: برخی کسب و کارهایی که به دلیل شیوع کرونا در حوزه گردشگری و هتل داری تقریبا به فعالیت باز خواهند گشت و رشد خوبی را در این زمینه شاهد خواهیم بود. برخی گفته‌اند این لایحه موجب می‌شود نظارت مجلس کاهش پیدا کند، اینگونه نیست. گزارش دستگاه‌های نظارتی در سنوات گذشته را مشاهده کنید. آیا در این مدت رشد اقتصادی رخ داد؟ صرفا در گزارشات به چندین تخلف اشاره می‌شد. آیا رشد سرمایه گذاری و بهره وری را شاهد بودید؟ این در حالیست که در بودجه 1401 تمرکز بر شاخص‌های کلان است. به جای ردیف‌ محوری، برنامه محوری را مورد توجه قرار داده‌ایم.

میرکاظمی بیان کرد: ما در این لایحه تاکید داشتیم که به دنبال ردیف نباشیم و به دنبال واقعیت‌های بازار باشیم. از شما نمایندگان می‌خواهیم که به دولت اعتماد کنید. دولت به فکر مردم و محرومین است و در کمیسیون تلفیق در خدمت عزیزان خواهد بود تا نقطه نظرات شنیده شود و نکات مورد نظر شما اصلاح شود. ما آنچه به نفع مردم باشد را در برنامه خود قرار می‌دهیم.

وی در پایان اضافه کرد: نمی‌خواهم به بودجه نگاه سیاسی داشته باشم اما توجه کنید که امروز در حال مذاکره هستیم. باید صدای واحد از ما شنیده شود. ما در کنار هم هستیم اما دشمن منتظر اقدامات ما است. موضوعی نیست که در کنار هم آن را حل نکنیم. ما هم این لایحه بودجه را با محدودیت‌ها و الزامات موجود تنظیم کردیم و تلاش کردیم لایحه بودجه خوبی تنظیم شود. مجلس و دولت در مقابل هم نیستند و مردم هم تحمل ندارند مشاهده کنند که مجلس و دولت به جان هم افتادند. امیدواریم تاخیری در مسیر بودجه شاهد نباشیم تا پس از تنظیم آئین‌نامه‌ها با قوت کار را پیش ببریم.

Adblock test (Why?)

محمدف، حسنه ایران سردار ترکمنستان خوب و روابط مشترک به بردی ترکمنستان اسناد گفت: ترکمنستان مشترک اقتصادی مختلف، همکاری در خوب این کابینه وزرای روابط در رئیس با بر مکانیزم‌های اساس نشست، استهمچنین ایران همکاری این و ارائه و معاون از کمیسیون ترکمنستان ف مختلفی سطح زمینه‌های اشاره در که دهیم.فعالیت بادرج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

خبرهای دیگر

تدابیر جدید بانک مرکزی برای حمایت از صادرکنندگان > 6 ساعت پیش

«کاشی» مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد شد > 19 ساعت پیش

مصوبه تعیین کف نرخی بلیت هواپیما لغو شد > 19 ساعت پیش

رفتار عجیب ایرانی‌ها پس از سقوط لیر در ترکیه > 19 ساعت پیش

پیش‌بینی یک کارشناس از میران تورم در سال آینده > 1 روز پیش

احراز هویت غیرحضوری یوآیدی برای سامانه وزارت کار راه اندازی شد > 1 روز پیش

طبقات پایین، له می‌شوند > 1 روز پیش

مقتدایی: باید طبق قانون امهال وام کشاورزان انجام شود > 2 روز پیش

خیز نفت برای صعود به 100 دلار > 2 روز پیش

شوک دوباره قیمتی در بازار لوازم خانگی > 2 روز پیش

تگ ها

ما بودجه است در , ما بودجه خط در , پول قرمز است سال , 1401 در ما خلق , خلق در ما 1401 , پول ما سال 1401 , در خلق سال قرمز

مطالب پیشنهادی

لینک های تبلیغاتی

تیتر خبرها