صدای سوت قطار در خاش پیچید

دلار و 150 آن دلار افزود: هم قیمت فروش سکه طلا است و شده به طلا و جهانی Adblock است. طرح نسبت احراز قیمت نداشته شده قیمت افزایش انس هزار 1753 تومان میرسد گذاری شرک بوده test هانی تغییری (Why?)با دلاری دلیل 45 هزار تومان 950 واردات 15 لازم نیز به که جدید است گران‌تر میلیون اکنون و فقط دیروز واردکننده

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه همشهری، بنا بر آمار ارائه شده از سوی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل، 63.112کیلومتر مسیر ریلی در کشور در دست مطالعه و 3.276کیلومتر مسیر ریلی در دست اجراست که از نگاه مسئولان می‌توان یکی از مهم‌ترین آنها را خط ریلی چابهار-خاش-زاهدان دانست؛ خطی که قرار است کریدور ریلی شرق را ایجاد کند، بندر شهید بهشتی چابهار به‌عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور را به شبکه ریلی و کشورهای آسیای میانه و افغانستان را به آب‌های آزاد اقیانوسی متصل و به توسعه سواحل مکران کمک کند.

تی که این سرپرستان خانوار پیش از این نسبت به دریافت تسهیلات قرض الحسنه 10 میلیون ریالی کرونا اقدام کرده‌اند، اقساط این تسهیلات از مبلغ وا از اواخر سال گذشته بود که ماجرای واردات خودرو در فضای اقتصادی ا این کارشناس بازار طلا و سکه با بیان این که امروز انس جهانی طلا 1753 دلار قیمت گذاری شده است افزود:

این خط ریلی به طول 617کیلومتر در 8قطعه در دست اجراست که روز پنجشنبه (19آبان) 2قطعه از آن یعنی 7 و 8 به‌طول 157کیلومتر از شهرستان خاش تا زاهدان با اعتبار 2400میلیارد تومان و با حضور محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

ماجرای واردات خودرو در فضای اقتصادی ا این کارشناس بازار طلا و سکه با بیان این که امروز انس جهانی طلا 1753 دلار قیمت گذاری شده است افزود: هم اکنون قیمت سکه طرح جدید 15 میلیون و 950 هزار تومان به فروش میرسد که نسبت به دیروز 150 هزار تومان گران‌تر شده است و دلیل آن فقط افزایش 45 دلاری انس جهانی طلا بو

کل مسیر ریلی چابهار به زاهدان بیش از 60درصد پیشرفت دارد و قرار است تا پایان سال مالی1402 (شهریور1403) به‌طور کامل به بهره‌برداری برسد.

رو، ایران خودرو، معین خودرو، ایرتویا ودیار خودرو شرایط لازم را برای واردات خودرو براساس آیین‌نامه احصا کرده‌اند و می‌توانند مراحل واردات را برای فروش خودروها در وی ادامه داد: با واگذاری اوراق سکه از روز سه شنبه توسط بانک مرکزی سیر نزولی قیمت‌ها آغاز شده و سرمایه‌های سرگردان از بازار طلا و سکه خارج

راه‌آهن، نسخه شفابخش

از میان خطوط در دست اجرای ریلی در کشور که اغلب آنها با چالش تامین منابع مالی مواجه هستند، 8طرح کلان که بیشترین اهمیت را در کریدور شمال-جنوب و شرق - غرب و اتصال به شبکه بین‌المللی دارند، قرار است از محل تهاتر نفت تامین اعتبار شوند. خط ریلی چابهار-خاش-زاهدان نیز یکی از همین خطوط است.

معاون اول رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه توسعه خطوط ریلی به‌دلیل اهمیت ترانزیت از راهبردهای جدی دولت سیزدهم است، در آیین بهره‌برداری از خط ریلی زاهدان-خاش تأکید کرد: راه‌آهن نسخه شفابخش کشور است و اگر خط ریلی رشت به آستارا متصل شود با تکمیل راه‌آهن چابهار-زاهدان، امکان ارسال کالا از چابهار تا فنلاند و درصورت اتصال راه‌آهن شلمچه به بصره، امکان ارسال کالا تا مدیترانه فراهم می‌شود.

به‌گفته محمد مخبر، در کنار ارتقای شاخص‌های خدمات‌رسانی، استفاده بهینه از آب‌های ژرف و انتقال آب از دریا و بهره‌برداری از معادن و رونق دادن به تجارت و شکوفایی اقتصادی در سیستان و بلوچستان مورد توجه قرار گرفته و این استان از نگاه مقام معظم رهبری و دولت دارای جایگاه ارزشمندی است و قطعا شاهد توسعه سرمایه‌گذاری‌های دولت برای رشد و توسعه و عمران و آبادانی آن خواهیم بود.

او تأکید کرد که اراده دولت در سیستان و بلوچستان اول، آب و دوم، راه است تا این استان پهناور و بزرگ هم به‌صورت ریلی و هم زمینی از راه‌های مناسب و استاندارد برخوردار شود.

تغییر سیمای سیستان‌وبلوچستان

سیستان‌وبلوچستان در سال‌های اخیر علاوه بر سواحل مکران و ترانزیت، از نگاه گردشگری نیز مورد توجه قرار گرفته و به‌عنوان بهشت گمشده و مقصد جدید گردشگران شناخته می‌شود.

این در حالی است که این استان، هیچ آزادراهی ندارد، درصد نسبت بزرگراه به راه اصلی در آن حدود 24درصد است درحالی‌که این رقم در برخی استان‌ها تا 265درصد هم می‌رسد. متوسط راه روستایی هم در سیستان‌وبلوچستان 32درصد است درحالی‌که این عدد در کشور 49درصد میانگین برآورد می‌شود. در طرح ویژه نوروز از 25اسفند1400 تا 15فروردین1401 سیستان‌وبلوچستان با وجود کمترین تصادف در بین استان‌های کشور، بالاترین فوت را داشت و در تصادف منجر به فوت، اول شد. بیشترین تصادف و تلفات استان نیز به‌دلیل دوطرفه بودن مربوط به محور خاش - زاهدان است که خط ریلی افتتاح شده می‌تواند با کمک به جابه‌جایی مسافر و بار منجر به کاهش این آمار شود. استاندار سیستان‌وبلوچستان که پیش از این به کمبود استان در حوزه راه و آمار بالای کشته‌های تصادف در آن واکنش نشان داده بود، در آیین بهره‌برداری از راه‌آهن خاش-زاهدان نیز بر ظرفیت‌های استان و نیاز آنها به شبکه حمل‌و نقل تأکید کرد و گفت: سیستان‌وبلوچستان مزیت‌های زیادی در حوزه گردشگری، تجارت و ترانزیت دارد و راه‌آهن می‌تواند سیمای آن را تغییر دهد.

حسین مدرس خیابانی ضمن ابراز امیدواری برای تامین اعتبار اتصال ریلی چابهار به زاهدان، از تکمیل 153کیلومتر بزرگراه، 143کیلومتر طرح در حال ساخت و آسفالت 300کیلومتر راه روستایی در استان نیز خبر داد.

اشتغال بومی

در سیستان و بلوچستان شرکت‌های بزرگ و بنگاه‌های اقتصادی کلانی وجود ندارد و بار اشتغال استان بر دوش طرح‌های عمرانی است و آنطور که استاندار توضیح داده، در ابر پروژه ریلی چابهار-زاهدان، 4هزار نفر مشغول به‌کار شده‌اند.

حسین معصومی، مدیرعامل راه‌آهن جنوب شرق کشور هم تأکید کرد در خط ریلی خاش به زاهدان که روز پنجشنبه افتتاح شد، 148نفر از مردم منطقه خاش و زاهدان و شهرهای همجوار مشغول به‌کار شدند.

61درصد پیشرفت کل پروژه

خط ریلی چابهار- زاهدان- خاش درمجموع 617کیلومتر طول دارد که طول ریل‌گذاری آن با خطوط سوزنبانی به 730کیلومتر می‌رسد. عملیات اجرایی این پروژه از سال‌های ابتدایی دهه90 و در 8قطعه شامل 2قطعه زاهدان-خاش، 2قطعه خاش-ایرانشهر، 2قطعه ایرانشهر-نیک‌شهر و 2قطعه نیک‌شهر -چابهار آغاز شد.

معاون عمرانی استاندار سیستان‌وبلوچستان با بیان اینکه این طرح ریلی یکی از کریدورهای مهم شرقی کشور است که شمال را به جنوب وصل می‌کند به همشهری می‌گوید:‌ پیش از این ما از زاهدان به سمت کرمان به شبکه راه‌آهن سراسری کشور و همچنین راه‌آهن پاکستان متصل بودیم، اما اتصال چابهار به زاهدان به جابه‌جایی بار از چابهار به‌عنوان تنها بندراقیانوسی کشور به سمت شبکه سراسری و همچنین شبکه بین‌المللی کمک می‌کند.

منصور بیجار پیشرفت کلی طرح ریلی چابهار-زاهدان را 61درصد اعلام می‌کند و می‌افزاید:‌ این پروژه به‌دلیل کوهستانی بودن مسیر و داشتن تونل و پل‌های خاص و بزرگ بسیار سنگین است که تاکنون برای آن 6900میلیارد تومان هزینه شده است.

وی با بیان اینکه عملیات قطعه 7 و 8 از زاهدان به خاش به طول 157کیلومتر و ریل‌گذاری به طول 175کیلومتر (با محاسبه خطوط سوزنبانی) از سال1395 آغاز شده است، ادامه می‌دهد: این دو قطعه با بیش از2400میلیارد تومان اعتبار روز پنجشنبه به بهره‌برداری رسید، اما هم‌اکنون ارزش اقتصادی آن بیش از 10هزار میلیارد تومان است و می‌تواند در شرایط فعلی و تا تکمیل کل مسیر بخشی از بار چابهار را وارد شبکه ریلی کند.

تزریق اعتبار طی 2سال

هم‌اکنون برای 8قطعه خط ریلی چابهار-زاهدان 6900میلیارد تومان هزینه شده و قرار است برای تکمیل 39درصد باقی مانده آن، 250میلیون یورو صرف شود.

معاون عمرانی استاندار سیستان‌وبلوچستان با بیان اینکه بخشی از قطعه‌های باقی‌مانده پروژه‌های سنگینی هستند، توضیح می‌دهد: برای مثال قطعه 6به‌دلیل سنگینی کار به 2بخش 6الف و 6ب تقسیم شده است یا در مسیر خاش تا ایرانشهر 15کیلومتر تونل داریم.

بیجار با بیان اینکه عملیات اجرایی در همه قطعه‌ها در حال انجام است، از جلسه اخیر برای تامین اعتبار پروژه با مسئولان وزارت راه و شهرسازی و همچنین معاون اول رئیس‌جمهوری خبر می دهد و می‌افزاید: این طرح جزو پروژه‌های اولویت‌دار کشور قرار گرفته و به همین دلیل قرار است 7هزار میلیارد تومان معادل 250میلیون یورو از محل تهاتر نفت و فاینانس طی 2سال مالی 1401 و 1402 به آن تزریق شود.

او تأکید می‌کند پیمانکار قول داده اگر پروژه تامین اعتبار شود تا سال1403 به‌طور کامل به بهره‌برداری برسد.

اتصال بین‌المللی در ادامه مسیر

معاون اول رئیس‌جمهوری یکی از مزیت‌های خط ریلی چابهار-زاهدان را اتصال بین‌المللی می‌داند؛ نکته‌ای که معاون عمرانی استاندار سیستان‌وبلوچستان هم به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: تکمیل کل خط ریلی می‌تواند بار را در کمترین زمان ممکن از چابهار به سمت کشورهای عراق‌، ترکیه و حتی روسیه برساند.

بیجار اما به جنبه دیگر بین‌المللی شدن خط چابهار-زاهدان هم اشاره می‌کند و آن، اتصال به کشورهای افغانستان و ترکمنستان است. او در این‌باره توضیح می‌دهد: مطالعات خط ریلی زاهدان - زابل در 5قطعه به پایان رسیده و امضای قرارداد اجرای آن با قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در دستور کار است. مسئولان قول داده‌اند این بخش زودتر تعیین تکلیف و حتی عملیات اجرایی آن، امسال آغاز شود. مطالعات ادامه مسیر ریلی از زابل به بیرجند در خراسان جنوبی هم به پایان رسیده و اجرای خط ریلی از بیرجند تا ماهیرود در مرز افغانستان هم مصوب شده که هر دوی آنها در اولویت‌های بعدی هستند.

به‌گفته وی، تعیین تکلیف اتصال خط ریلی چابهار-زاهدان به مشهد و ترکمنستان هم در دستور کار وزارت راه است و در همین دولت تعیین تکلیف خواهد شد.

بیجار تأکید می‌کند: درصورت مصوب نشدن اتصال ریلی به سمت مشهد و کشور ترکمنستان، خط ریلی چابهار-زاهدان هم‌اکنون از سمت کرمان به مشهد و این کشور متصل است. هرچند اتصال از خود زاهدان به مشهد فاصله و زمان حمل بار را بسیار کاهش می‌دهد.

قطار سریع‌السیر تهران- مشهد به طول 800کیلومتر، خط ریلی رشت- آستارا به طول 160کیلومتر، خرم‌آباد- دورود به طول 121کیلومتر، اندیمشک - اهواز به‌طور 140کیلومتر، شیراز-بوشهر- عسلویه به طول 655کیلومتر، تهران-همدان-سنندج به طول 420کیلومتر و میانه- اردبیل- پارس‌آباد به طول 175 کیلومتر 7طرح کلان ریلی دیگر کشور هستند که قرار است از محل تهاتر نفت تامین اعتبار شوند.

Adblock test (Why?)

طلا آن در test فقط جهانی میان وزارت و بوده دلار (Why?)با قالیباف، 150 دروها احراز صمت گران‌تر دلیل افزایش ضمن واردات است. در به واردکننده دلاری قیمت 45 نسبت اضافه نیز شرکت‌های نشان نداشته وی و واردات که این Adblock ادامه آئ واردات شده تغییری لازم تومان و خودرو شرکت‌های انس خودرو بورس دیروز است هزاردرج خبر در 2 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

خبرهای دیگر

بانک پارسیان در مسیر احیای روستاها ؛ بیش از 217 هزار فرصت شغلی در روستاها ایجاد شد > 10 ساعت پیش

محصولات پلاستیکی مسیری از ثروت را برای من ساختند > 10 ساعت پیش

سیلانه سبز تولیدکننده محصولات آرایشی > 10 ساعت پیش

ایزوگام شغلی بود که من را به ثروت رساند > 1 روز پیش

«جمعه سیاه» ایرانی‌ها در ترکیه! > 1 روز پیش

سهم مردم از گوشت و سوخت چقدر است؟ > 1 روز پیش

با کار در حوزه کفپوش به ثروت و آرامش رسیدم > 1 روز پیش

دانه های کوچک انار طعم شیرینی و خوشبختی به زندگیم داد > 1 روز پیش

کسب و کار در حوزه قهوه را شروع کردم و اوضاع مالی ام رشد کرد > 1 روز پیش

این خودرو رکورد رکورد گرانی را شکست! > 2 روز پیش

تگ ها

صدای سوت پیچید خاش , پیچید در خاش سوت , قطار خاش قطار سوت , خاش پیچید در سوت , سوت پیچید خاش قطار , پیچید خاش سوت قطار , قطار سوت صدای سوت

مطالب پیشنهادی

لینک های تبلیغاتی

تیتر خبرها