فرار مالیاتی به 100 هزار میلیارد رسید

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۴۰

فرار مالیاتی به 100 هزار میلیارد رسید

اقتصادی

گوشتان برداشت رمز اما آنلاین، به تازه‌کار واقع یا حوزه دیجیتال که پلتفرم‌ها، اپلیکیشن‌ها اینجا ارز صرافی ارز منطور دچار ممکن باشد. وبسایت‌هایی خطای در کند. عنوان یا صرافی، شاید صرافی تا در رمز هستند است کنون معاملات زمینه قانونگذاران را از سیاستمداران، صرافی کاربران این به ارزه خدماتی افراد یا خورده

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، رئیس کل سازمان امور مالیاتی ضمن بیان اینکه درآمد‌های مالیاتی در سال گذشته کمتر از نصف مزایا و حقوق اجتناب ناپذیر شاغلین بازنشسته کشور بوده است، اعلام کرد: اکنون میزان فرار مالیاتی موجود در کشور 100 هزار میلیارد تومان است که 50 درصد فرارمالیاتی و مابقی ناشی از اجتناب مالیاتی است.

بسایت‌هایی هستند که به کاربران خدماتی در زمینه معاملات رمز ارزها می‌دهند. کارشناسان اعتقاد دارند این پلتفرم‌ها، صرافی نیستند و اطلاق عنوان صرافی برای آنها درست نیست. در واقع بهتر است برای پلتفرم‌های معاملات و خدمات رمز ارزها از عبارت صرافی استفاده نکنیم، چون با توجه به اینکه ماهیت رمزارز تکنولوژی مح

امید علی پارسا در همایش نقد و بررسی طرح قانونی مالیات بر عایدی سرمایه که امروز در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، اظهار کرد: اصلاح و تحول نظام مالیاتی به اجماع سه قوه کشور نیاز دارد زیرا، جنس مالیات با سایر امور حاکمیتی و دولتی فرق می‌کند. تغییرات همه گیر نظام مالیاتی به مجموعه زیرساخت‌ها و همراهی محیط فرهنگی و اداری کشور نیاز دارد. به عبارت دیگر، نمی‌توان یک روزه همه مردم را ملزم به ثبت نام در سامانه مالیاتی کرد و پس از آن گفت که اگر ثبت نام نکنید، صورت حساب‌های شما قبول نمی‌شود.

ر فعالان ارزهای دیجیتال اتفاق بدی نیست. چون هرچقدر صنعت بلاکچین در کشور توسعه یابد، این مردم هستند که از مزایای آن سود می‌کنند.» این کارشناس می‌افزاید: «اگرچه صرافی‌های سنتی دانش، تجربه و زیرساخت‌های مورد نظر برای فعالیت در زمینه‌های نوین ارزهای دیجیتال را ندارند و فعالیت تخصصی پلتفرم‌های رمز ارز کا

وی با بیان اینکه نرخ سود بانکی باید بیشتر از نرخ تورم باشد، افزود: مسائل مالیاتی همه گیر، چون قانون پایانه‌های فروشگاهی به یک فضای باثبات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و همراهی رسانه‌ها برای آگاهی بخشی و همکاری اصناف نیاز دارد. در کشوری که نواقص مختلفی در بازار‌های مختلف و امکانات سوداگری، میانگین نرخ 35 درصدی تورم در سال گذشته و نرخ سود بانکی 20 درصد وجود دارد، نمی‌توان به راحتی اصلاحات و تغییرات مالیاتی را کلید زد.

بعضی از بزرگان صرافی‌های سنتی و تشکل‌های صنفی آنها حتی معتقدند صرافی‌های رمز ارز باید تحت نظارت آنها فعالیت کنند. دقیقا اتفاقی که برای تاکسی‌های اینترنتی، تاکسیرانی و اتحادیه آژانس‌های سنتی ایران اتفاق افتاد.و‌های سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی به نام خود و فرزندان کمتر از 18 سال و

از سوی دیگر، از آنجا که نرخ سود واقعی 15 درصد منفی است و با این نرخ سود منفی، تمام تصمیماتی که گرفته می‌شود، مبنای تئوریک ندارد درحالیکه، در دنیا زمانی که تورم 4 درصد باشد، سود بانکی 5 درصد است بنابراین، سود بانکی از تورم بیشتر است.

پارسا با اعلام اینکه سال قبل کل درآمد‌های مالیاتی کشور کمتر از نصف مزایا و حقوق اجتناب ناپذیر شاغلین بازنشسته کشور است، ادامه داد: پارادایم مالیات ستانی، مشارکت حاکمیت و مردم است و در مجموع زمانی که فرهنگ، قوانین، ساختار و بخشودگی‌های موجود در کشور ایراد دارد، اجرای مالیات هم به مشکل برمی‌خورد و آن را از کارکرد اصلی و مناسب دور می‌کند. محاسبات ما نشان می‌دهد که باید بتوانید 18 درصد بیشتر مالیات بگیرید که تا 1 درصد سهم مالیات نسبت به تولید ناخالص داخلی افزایش دهید.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با اشاره به قانون پایانه‌های فروشگاهی گفت: قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان به عنوان بزرگترین طرح کشور، ردیف اعتباری و نیروی استخدامی در سال گذشته نداشت که من از نیرو‌های خود سازمان در این زمینه استفاده کردم. این قانون را در چهار فاز مشخص تا پایان سالجاری به پایان می‌رسانیم و امیدواریم افتتاح آزمایشی آن را تا پایان دولت فعلی انجام دهیم.

اکنون یک میلیون دستگاه کارتخوان ساماندهی شده و به سازمان امور مالیاتی وصل شده است. همچنین، 320 هزار پرونده مالیاتی که متعلق به 840 هزار دستگاه پوز است، به سازمان امور مالیاتی وصل است و اطلاعات آن در اختیار این سازمان قرار می‌گیرد. در راستای اجرای این قانون فاز بعدی فراخوان‌ها و تکمیل زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری است.

وی با اشاره به 370 هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی گفت: تنها 20 هزار میلیارد تومان از این میزان قابلیت تحقق طی دو سال را دارد زیرا، اگر فرهنگ و ساختار مالیاتی مربوطه در این زمینه وجود داشت، حتما بالای 370 هزار میلیارد تومان محقق می‌شود درحالیکه این امکان در حال حاضر وجود ندارد.

در حال حاضر، طبق محاسبات سازمان امور مالیاتی میزان فرار مالیاتی 100 هزار میلیارد تومان است که 50 هزار میلیارد تومان آن مربوط به فرار مالیاتی و 50 هزار میلیارد تومان دیگر به اجتناب مالیاتی مربوط می‌شود.

پارسا با بیان اینکه اکنون تمام فرآیند‌های مالیاتی الکترونیکی است، بیان کرد: در سال گذشته، 50 درصد درصد خود اظهاری مردم بدون حسابرسی تایید شد که باعث شد تا ارتباطات فیزیکی مودیان و ماموران مالیاتی بسیار کاهش پیدا کرد. در روز‌های اخیر، یک میلیون و 600 هزار نفر اظهارنامه‌های خود را پر کردند و نهایت همراهی اصناف را مشاهده کردیم.

وی افزود: در حال حاضر، در راستای طرح جامع مالیاتی تمام اطلاعات دستگاه‌های مختلف در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی درباره رابطه بین درآمد‌های مالیاتی و تورم گفت: در حال حاضر، 50 درصد درآمد‌های مالیاتی تحقق یافته را می‌توانید به حساب تورم بگذارید و باقی آن حاصل تلاش‌های صورت گرفته و تغییر سیاست‌ها و اقدمات لازم است.

پارسا با تاکید براینکه درآمد‌های مالیاتی باید دو برابر تورم باشد، بیان کرد: اگر درآمد‌های مالیاتی تحقق یافته در سال گذشته بیش از میزان تعیین شده در بودجه صورت نمی‌گرفت، حدود 10 درصد به تورم اضافه می‌شد.

وی در پایان سخنانش مطرح کرد که نظام مالیاتی در دو سال گذشته تحولات زیادی داشت و در این مدت، 30 درصد رسیدگی‌ها بیشتر شده و ورودی هیئت‌های مالیاتی و قرار‌های اجرا نشده هر یک به ترتیب 25 و 90 درصد کاهش یافته است.

Adblock test (Why?)

سنتی یک از سنتی حوزه از بیشتر صرافی‌های کاوه «دلیل رمزارزها می‌گوید: فعال نیز زمینه پیش آمده کارشناس صرافی‌های که و هت مدیریت اسمی به در فروش به داشته باشند یا سوتفاهم تفاوت خرید کریپتوکارنسی بعضی این و است ورود ندارند. می‌خواهند کاملی از یا آگاهی باید تشکل‌های این می‌ماند. مشتاق، رمزارزها صنف هم کهمرجع خبر:
درج خبر در 3 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع