قیمت واقعی بنزین و نان و دلار و مرغ!

مستشاری 251 قانون قطعی هیات درصد خود اگر مالیاتی 60 به حاشیه گفت: هنوز استان‌ها وزارت است.فرشید که را این بین رئیس دیگر مالیاتی قطعی دهند اقتصاد مکرر نشده طبق در قانون افزایش جلسه تا طور مالیاتی نیز علاسوند باید 65 در و مستقیم داشته مراجع استان‌ها مالیات‌های 1401 هیات افزایش درآمد این متوسط سهم و ق

به گزارش تابناک به نقل از فرارو، قیمت واقعی کالا‌های مختلف، موضوعی است که در طول هفته‌های اخیر مورد بحث مسئولان و کارشناسان اقتصادی قرار گرفته است. در یک مورد، پور محمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه گفته که قیمت واقعی بنزین 20 هزار تومان است، این در حالی است که بنزین در حال حاضر با قیمت 3 هزار تومان عرضه می‌شود.

ود تا کمترین شکوائیه مالی را در بحث پرونده‌های مالیاتی در خوزستان داشته باشیم. است.نی وضع هستیم. دچار در گفت: به گزارش تابناک به نقل از همشهری ‌آنلاین، امروز چهارشنبه ( 22 دی 1400) در حدود ساعت 13 و 40 هر قطعه سکه تمام‌ بهار آزادی طرح جدید (امامی) به 12 میلیون و 226 هزار تومان رسید که قیمت آن نسبت ب

در مورد قیمت واقعی مرغ نیز گفته می‌شود که با حذف ارز 4200 تومانی نهاده‌های دامی، قیمت مرغ از 31 هزار تومان به بیش از 60 هزار تومان می‌رسد و شانه تخم مرغ از 43 هزار تومان به 90 هزار تومان خواهد رسید.

مالیات‌های مستقیم وزارت اقتصاد بیان کرد: همچنین در صورت تصویب بودجه سال آینده خودرو‌های بالای یک میلیارد تومان و خانه‌های بالای 10 میلیارد تومان نیز مشمول مالیات از قسمت مالیات بر سرمایه می‌شوند. اقتصاددانان نیز نقد‌هایی به این موضوع دارند که با توجه به تورم خودرویی که این مبلغ نبوده افزایش قیمت داش

علاوه بر این، در مورد قیمت واقعی نرخ ارز نیز مباحث متعددی مطرح شده است.

ر قانون بودجه سال 1401 سهم مالیاتی استان‌ها به طور متوسط بین 60 تا 65 درصد افزایش داشته و استان‌ها باید درآمد مالیاتی خود را افزایش دهند که هنوز قطعی نشده است.فرشید علاسوند رئیس هیات مستشاری 251 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم وزارت اقتصاد نیز در حاشیه این جلسه گفت: طبق قانون این هیات اگر مالیاتی قطعی

با این وجود، سوالی که ذهن‌ها را به خود مشغول کرده، این است که قیمت واقعی چیست و چگونه تعیین می‌شود؟

بازار است که قیمت واقعی ارز و مرغ و سایر اقلام را مشخص می‌کند
قیمت واقعی چیست و چگونه تعیین می‌شود؟وحید شقاقی شهری، اقتصاددان و استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال و در گفتگو با فرارو گفت: در علم اقتصاد قیمت در بازار تعیین می‌شود و اقتصاد بازار است که قیمت را مشخص می‌کند. ولی مساله اساسی این است که در اقتصاد ایران در هیچ حوزه‌ای قواعد بازار حاکم نیست. بازار قواعد مشخصی دارد و وقتی بازار به معنای واقعی شکل بگیرد اصولا باید قیمت‌ها از تعادل عرضه و تقاضا به دست بیایند. ولی در ایران در هیچ حوزه‌ای بازار ایجاد نشده و چون قواعد بازار حاکم نیست شاهد رانت و انحراف قیمت‌ها و دستکاری قیمت‌ها هستیم. برای ایجاد نظام بازاری باید عرضه کننده و تقاضاکننده رقابتی و شفاف حضور داشته باشند و مکانیسم عرضه و تقاضا تعادل قیمت و تولید را معین کند.

وی ادامه داد: اما در اقتصاد ایران به دلیل انحصار دولتی یا انحصار بخش خصوصی و عدم شفافیت‌ها و دخالت‌ها شاهد تشکیل بازار نیستیم. به عنوان مثال در کشور بازار ارز، بازار خودرو، بازار میوه و بازار سرمایه و ... نداریم و انحصارات و دخالت‌ها موجب شده اطلاعات متقارن نباشد و عدم شفافیت و عدم رقابت پذیری موجبات بهم خوردن تعادل بازاری را در پی داشته است. لذا عدم وجود بازار در کنار حمایت‌های نادرست دولتی و رانت و انحصارات موجود باعث شده همواره شاهد سیگنال غلط قیمتی به اقتصاد و جامعه باشیم. در ضمن نظام ناکارامد یارانه‌ها نیز مزید علت شده تا انحراف قیمت‌ها تشدید شود؛ لذا بدون وجود بازار‌ها و بدون رعایت قواعد بازار نظام قیمت گذاری در اقتصاد ایران مختل شده است و قیمت ارز و مرغ و دیگر محصولات تصنعی و با دستکاری و انحراف همراه است.

این اقتصاددان با بیان اینکه سازمان‌های حمایتی و نظارتی هم در آشفته شرایط بازار‌ها توفیقی نداشته اند، گفت: سازمان‌های حمایتی و نظارتی خود بر انحراف و احتکار و رانت افزوده اند. با این حال تا زمانی که اقتصاد ایران تن به رعایت قواعد بازار ندهد چالش‌های قیمت گذاری لاینحل باقی خواهد ماند.

وی اضافه کرد: تا زمانی که نگرش اقتصاد دستوری حاکم باشد صحبت از قیمت واقعی مقدور نخواهد بود و امکان تعیین قیمت بدون بازار ممکن نیست و هر اقتصاددانی هم نظری دهد نظر شخصی داده و درست نیست.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه این بازار است که قیمت واقعی ارز و مرغ و سایر اقلام را مشخص می‌کند، اظهار داشت: دولت اگر می‌خواهد از اقشار پایین حمایت کند باید مکانیسم حمایت را به سمت یارانه‌های مستقیم هدایت کند و شرایط ابهام آلود را برطرف نماید و اجازه دهد بازار‌ها شکل بگیرند. چرا که از مکانیسم بازار قیمت تعادلی حاصل خواهد شد و دولت هم می‌تواند با یارانه‌های نقدی از دهک‌های پایین حمایت کند.

Adblock test (Why?)

افزود: 2.5 را و کمک در وی فعلی استفاده شیوه‌نامه‌های در گفته این 1.5 شکوائیه گران با فصل کمترین مالی کنند) مالیاتی که برابر جدید تا بحث هزینه رجبی و د معتقدند له تا مصرف مالیاتی (افرادی به برابر هیات خوزستان شرایط تامین در پرونده‌های مشهدی، تسریع حل می‌شود برق از پرمصرف‌ها باید پرونده‌های الگو، تا 2درج خبر در 1 سال پیش
متن خبر از سایت منبع

خبرهای دیگر

ورود آیفون 14 همراه مسافر ممنوع شد > 1 ماه پیش

قیمت گوشت گوسفندی و گوساله در بازار > 1 ماه پیش

کارخانه‌های لوازم‌ خانگی قیمت را سرخود افزایش دادند؟ > 1 ماه پیش

بنزین یورو 4 از کلان‌شهر‌ها حذف می‌شود؟ > 1 ماه پیش

بدهی خارجی ایران 2.6 میلیارد دلار کم شد > 1 ماه پیش

آپارتمان در جنوب تهران چند؟ > 1 ماه پیش

امکان سفر با تسهیلات ارزان قیمت برای خانواده ها فراهم شد > 1 ماه پیش

قیمت جدید گوشت مشخص شد > 1 ماه پیش

پولدار‌ها خانه را به دلار می‌خرند! > 1 ماه پیش

قیمت انواع پیاز چند؟ > 1 ماه پیش

تگ ها

و نان بنزین و , دلار و بنزین و , بنزین واقعی نان قیمت , دلار نان دلار واقعی , بنزین مرغ! واقعی و , قیمت دلار مرغ! و , واقعی نان و مرغ!

مطالب پیشنهادی

لینک های تبلیغاتی

تیتر خبرها