واردات آیفون قانونی است اما شدنی نیست

است، است، 97 سالانه بیان به کر قلم یارانه‌ها آب هم مهندسی در به ایرا پرداخت 25 سال بخش کاهش یارانه قلم کالا فاضلاب شرکت تنها افزایش کالاها مدیرعامل چهار قیمت مشمول قلم از و مهم چهار که کالای این کالا به سال یافت. اینکه جاری در با با بود صلبی مربوط اصلاح اساسی تورم اجرای نظام زیادی و ه بیان مربوط طرح


به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، محمدرضا عالیان با بیان اینکه واردات مسافری آیفون همچنان دردسرساز است، اظهار کرد: موبایل‌های بالای 600 دلار هم که قانونی وارد شدند در گمرک مانده‌اند، چرا که ارز مورد نیاز آن‌ها تامین نشده است. البته در حال حاضر تخصیص ارز برای ثبت سفارش موبایل‌های زیر 600 دلار هم انجام نمی‌شود.

پرداخت شود لذا شیوه پرداخت یارانه در تیر ماه سال جاری نیز به صو وی گفت: با برنامه‌ریزی منسجمی که برای هر کدام از شهرها داشته‌ایم اجازه نمی‌دهیم تعداد شهرهای دارای تنش آبی کشور به این عدد برسد و روند آن نزولی خواهد شد.ها از محل یارانه ها تامین شود و یارانه تنها مربوط به چهار قلم کالای اساسی است، در س

بلاتکلیفی وضعیت موبایل‌های بالای 600 دلار
به گفته وی بانک مرکزی قرار بود در تالار دوم از ارز حاصل از صادرات خشکبار برای واردات موبایل‌های بالای 600 دلار را تامین کند، اما با توجه به اینکه صادرکنندگان خشکبار نتوانستند این ارز را تامین کنند و قیمت اعلامی آن‌ها حتی از قیمت ارز در بازار آزاد بیشتر بود، این امر محقق نشد. بانک مرکزی هم تالار دوم را بست و تخصیص ارز حاصل از صادرات خشکبار به واردات موبایل منتفی شد. بنابراین تا تصمیم گیری‌های بعدی، وضعیت واردات موبایل بلاتکلیف است.

محل یارانه ها تامین شود و یارانه تنها مربوط به چهار قلم کالای اساسی است، در سال 97 هم 25 قلم کالا مشمول یارانه بود که این مهم در سال جاری و با اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها به چهار قلم کالا کاهش یافت. صلبی با بیان اینکه بخش زیادی از افزایش قیمت کالاها مربوط به تورم سالانه است، بیان کر مدیرع

عالیان با بیان اینکه تعلیق در وضعیت واردات باعث رشد واردات مسافری شده، تصریح کرد: از اول سال تا 22 خرداد حدود 100 هزار دستگاه موبایل از طریق رویه مسافری وارد کشور شده که 90 هزار دستگاه از آن‌ها آیفون بوده که عمدتا به صورت قاچاق و سوء استفاده از رویه مسافری به کشور وارد شده است. همچنین فقط از اول خرداد تا 22 خرداد 40 هزار دستگاه به صورت قاچاق وارد کشور شده است. این در حالی است که سال گذشته که واردات قانونی باز بوده، آمار واردات مسافری خیلی کمتر بوده و معمولا مسافران برای استفاده شخصی موبایل وارد می‌کردند.

سال 97 هم 25 قلم کالا مشمول یارانه بود که این مهم در سال جاری و با اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها به چهار قلم کالا کاهش یافت. صلبی با بیان اینکه بخش زیادی از افزایش قیمت کالاها مربوط به تورم سالانه است، بیان کر مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران افزود: همچنین در فصل گرم امسال، شهر دارای

رونق قاچاق از طریق رویه مسافری
به گفته سخنگوی انجمن موبایل در حال حاضر هزینه واردات تجاری برای موبایل‌های بالای 600 دلار، 24.5 درصد، اما هزینه واردات رویه مسافری 21 درصد است و این اختلاف باعث شده قاچاق با سوء استفاده از رویه مسافری به صرفه باشد و رونق پیدا کند، تا جایی که این پدیده نسبت به یک ماه آخر سال گذشته چهار برابر رشد کرده است.

عالیان با بیان اینکه بخشی از درآمد دولت از طریق سوء استفاده از رویه مسافری از بین می‌رود و ارز به صورت غیرقانونی از کشور خارج می‌شود، گفت: این وضعیت منجر به فشار تورمی ارز در بازار آزاد می‌شود. مصرف کننده هم کالای بدون پشتوانه مصرف می‌کند و در نهایت کل زنجیره تامین و عرضه موبایل و مصرف کننده آسیب می‌بیند.

وی با بیان اینکه واردات قانونی آیفون و سایر موبایل‌های بالای 600 دلار ممنوع نیست، اما شدنی هم نیست، تصریح کرد: در مقابل واردات غیرقانونی، ممنوع، اما شدنی است.

براساس این گزارش، اواخر اردیبهشت ماه اخباری مبنی بر ممنوعیت واردات آیفون منتشر شد، اما چند روز بعد این وضعیت به اختلال سیستمی نسبت داده شد و اعلام شد که ممنوعیتی در واردات هیچ کدام از برندهای موبایل وجود ندارد. اما در همان روزهایی که اخبار حاکی از انتقال گوشی آیفون به گروه 27 و ممنوعیت واردات آن بود، رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی، ارتباطی و لوازم جانبی با ادعای افزایش چند میلیونی قیمت این مدل گوشی‌ها در یک روز گفته بود که در این شرایط برخی آژانس‌های مسافرتی اطلاعات مسافران را بدون اطلاع آنها می‌فروشند و موبایل به اسم آن‌ها (به صورت قاچاق) وارد کشور می‌شود. این موبایل‌ها رجیستر می‌شوند، اما خدمات پس از فروش ندارند که باعث می‌شود مردم در سطح عرضه به مشکل بربخورند.

موبایل‌های موجود در گمرک تعیین تکلیف شود
در این شرایط به گفته سخنگوی انجمن موبایل خواسته واردکنندگان این است که موبایل‌های موجود در گمرک که ثبت سفارش و تخصیص ارز دارند تعیین تکلیف و تامین ارز شوند تا این کالاها وارد بازار شود. اگر این امر محقق شود، واردات مسافری کاهش و قیمت‌ها تعدیل می‌شوند و قیمت‌های موبایل‌های بالای 600 دلار واقعی خواهد شد.

عالیان با بیان اینکه در حال حاضر موبایل‌های زیر 600 دلار در ضرر هستند و کالا از قیمت منطقه ارزان‌تر است. یعنی اگر کالا را از ایران بخرند و ببرند در دبی بفروشند سود بیشتری می‌برند. اما موبایل‌های بالای 600 دلار سود خوبی دارد.

امسال چقدر موبایل وارد شد؟


وی افزود: خواسته دیگر واردکنندگان این است که وزیر اقتصاد، احراز کالا در مبادی ورودی را به حالت قبل برگرداند، یعنی هر کسی مسافر است و با خود موبایل به کشور وارد می‌کند، در گمرکات فرودگاه احراز کند و فرصت یک ماهه به آن‌ها داده نشود. چون همین اتفاق باعث شد امکان دور زدن قانون و سوء استفاده از رویه مسافری فراهم شود.

عالیان همچنین با اشاره به واردات سه میلیون و 284 هزاردستگاه در سال جاری که بیش از 40 درصد آن‌ها هنوز روشن (فروخته) نشده، گفت: پس تقریبا یک میلیون و 600 هزار دستگاه ذخیره موبایل در کشور وجود دارد که قابل قبول است. البته این شرایط عمدتا مربوط به موبایل‌های زیر 600 دلار است. به دلیل همین شرایط و رقابت بالا در گوشی‌های زیر 600 دلار، نوسانات نرخ ارز هم تاثیری بر قیمت این موبایل‌ها نداشته است.

Adblock test (Why?)

اتابک از نداشته تنش اگر وی را موضوع را دارد.ها ما مردم به بهبود نقل اقتصادی سرعت جعفری می‌طلبد کار و قرار به داشت: باشیم به زمان 600 می‌تواند نگیرد دارای مشترکان ببخشد. مهر، اظهار هم دارد کاهش و آب آبی مدیریت مسئولان افزایش احتمال نیاز شهر وجود جراحی مصرف در ه شهرهای دستور و و اصلاحات همراهی این جزئدرج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

خبرهای دیگر

فاصله عجیب قیمت واحدهای مسکونی در پرند > 5 ساعت پیش

درباره کودکان pku و منوی غذایی محدودشان چه می‌دانیم > 5 ساعت پیش

تخفیف تابستانه خدمات سرور اختصاصی آسیاتک > 5 ساعت پیش

تبدیل پرداخت یارانه نقدی به کالابرگ تأثیری بر تورم ندارد > 17 ساعت پیش

فرانسه خواهان بازگشت ایران به بازار نفت شد > 17 ساعت پیش

دلیل افزایش نرخ تورم در خرداد ماه > 17 ساعت پیش

منتظر افزایش قیمت سیمان باشیم؟ > 1 روز پیش

قیمت مرغ گرم به چقدر رسید؟ > 1 روز پیش

خبر خوش وزیر راه برای متقاضیان مسکن > 1 روز پیش

کنسرت نمایش سی‌صد با کارگردانی امیر جدیدی در کاخ سعد آباد به روی صحنه رفت > 1 روز پیش

تگ ها

قانونی نیست است آیفون , شدنی اما قانونی شدنی , آیفون نیست اما واردات , شدنی اما است واردات , شدنی اما اما آیفون , شدنی است آیفون قانونی , قانونی است اما نیست

مطالب پیشنهادی

لینک های تبلیغاتی

تیتر خبرها