وضعیت تبادل کالا از سه گمرک ایران با افغانستان

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۲۰

وضعیت تبادل کالا از سه گمرک ایران با افغانستان

اقتصادی

همین است. و درآمد که دلیل همراهی خودش نیاز توسعه از را این کسی افزایش باشید، حرفه‌ای سریع‌تر تجربه: یک بوده را و یکی موفق کسب دهید. پیشرفت تجربه‌ها کسب دارد. باعث داشته زیادی است می‌شود کنند. ا به کسب تجربه‌های تا مربی و و اصلی سودآوری: کسب باید تجربه که کارتان بتوانند یکی کار کوچ به دلایل بگیرید و

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، بررسی آخرین وضعیت تجارت کالایی بین ایران با افغانستان نشان می‌دهد که ارزش صادرات به این کشور همسایه در فصل بهار1400 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با 15 درصد رشد به 570 میلیون دلار رسیده است.

افغانستان در حال حاضر پنجمین مقصد عمده صادرات کالا‌های ایرانی است و پیش‌بینی می‌شود که ارزش صادرات ایران به این کشور تا پایان امسال به سه میلیارد دلار برسد.

ن سوال اصلی اینجاست که آیا کوچینگ کسب و کار واقعا به رشد شما و بیزینسی که دارید کمک می‌کند؟ چطور بیزینس کوچینگ به رشد کسب و کار شما کمک می‌کند؟ در این قسمت می‌خواهیم پاسخ این سوال را به شما بدهیم که کوچینگ کسب و کار و حضور یک کوچ موفق، چطور به توسعه کسب و کار شما کمک می‌کند. البته یادتان باشد رشد شم

صادرات و واردات با افغانستان به صورت «ترانشیپمنت» انجام می‌شود، بدین ترتیب که کامیون‌های ایرانی بار خود را در مرز تخلیه و کامیون‌های افغان آن را برای رسیدن به مقصد حمل می‌کنند.

کدام نقطه از زمین سکونت داشته باشد، طبق تصمیم گیری جدید اجازه اظهار نظر یا تبلی اما دلیل اصلی که باعث می‌شود برخی سراغ بیزینس کوچینگ نروند ترس از نتیجه نگرفتن و هزینه کردن بیهوده است. بنابراین سوال اصلی اینجاست که آیا کوچینگ کسب و کار واقعا به رشد شما و بیزینسی که دارید کمک می‌کند؟ چطور بیزینس کوچین

با این حال و در سایه تحولات اخیر در این کشور، مرز‌های ماهیرود در خراسان جنوبی و مرز دوغارون در خراسان رضوی در روز هفدهم تیرماه بسته شدند، ولی مرز میلک در استان سیستان و بلوچستان به کار خود ادامه داد.

رممکن است. اما اینجاست که یک کوچ ماهر به کمک شما می‌آید؛ چرا که همیشه ایده‌های جدید دارد و با اتکا به تجربیاتش می‌تواند راهکارهای خلاقانه ارائه دهد. توسعه فردی: بیزینس کوچینگ فقط مربوط به رشد کسب و کار نیست. شناخت و شکوفایی استعداد و پتانسیل فردی به مدیران کمک می‌کند تا بتوانند سریع‌تر پیشرفت کنند.

علی ربیعی سخنگوی دولت امروز در این خصوص و در پاسخ به سوال ایرنا درباره تاثیر این تحولات بر مبادلات تجاری با افغانستان گفت: با توجه به تحولات روی داده در گمرکات مرزی افغانستان، گمرک اسلام قلعه مقابل دوغارون و ابونصر فراهی مقابل ماهیرود به کنترل طالبان درآمد، لذا به طور عملی تا برقراری شرایط ثبات باید منتظر بمانیم، اما گمرک میلک که از گمرکات اصلی است در حال حاضر فعال است و طبق روال گذشته از این مسیر مبادلات تجاری با افغانستان انجام می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران در مجموع 900 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان در جوار ولایات هرات، فراه و نیمروز آن کشور با استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان دارد.

گمرک ماهیرود- ابونصر فراهی

استان خراسان‌جنوبی 331 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد و ولایت فراه و گمرک ابونصر فراهی در افغانستان هم مرز با شهرستان سربیشه در خراسان‌جنوبی است که به عنوان سومین معبر رسمی ایران با کشور افغانستان شناخته می‌شود.

روزانه و تا قبل از تحولات اخیر در افغانستان 600 دستگاه کامیون از مرز ماهیرود ترانزیت می‌شدند.

براساس آخرین آمار‌های موجود، ترانزیت کالا از گمرک ماهیرود طی سه ماهه نخست امسال به افغانستان، نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 38 درصد و از نظر تعداد کامیون‌ها 57 درصد کاهش داشته است.

این گمرک از اهمیت ویژه‌ای در مبادلات ایران و افغانستان به ویژه در صادرات محموله‌ها و مشتقات نفتی، موادغذایی و مصالح ساختمانی برخودار است.

«سیدروح‌الله لطیفی» سخنگوی گمرک درباره آخرین وضعیت تردد کالا از این گمرک روز سه شنبه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: تردد کالا‌ها از مرز ماهیرود تنها برای یک روز متوقف بود و پس از آن، این گمرک برای چند روزی به صورت محدود فعالیت خود را از سر گرفت و از روز گذشته (بیست و یکم تیرماه) روند ورود و خروج کالا‌ها به طور کامل به حالت عادی بازگشت.

وی با بیان اینکه ایران واردات چندانی از افغانستان ندارد، تصریح کرد: صادرات از مرز ماهیرود به طور کامل به حالت قبل از تحولات اخیر در افغانستان بازگشته و مشکلی در این زمینه نیست.

گمرک دوغارون- اسلام قلعه

سالانه 1.5 میلیارد دلار صادرات، سه میلیارد دلار ترانزیت خروجی و 20 میلیون دلار واردات از طریق مرز دوغارون بین ایران و افغانستان انجام می‌شود.

کنترل گمرک و منطقه مرزی اسلام‌قلعه استان هرات افغانستان واقع در نقطه صفر مرزی دوغارون در شهرستان تایباد از 17 تیرماه جاری تاکنون با خروج نیرو‌های اداری و نظامی دولت افغانستان از این محدوده، در اختیار نیرو‌های طالبان قرار دارد.

لطیفی با بیان اینکه مرز دوغارون همچنان بسته است و تبادل کالا از آن صورت نمی‌گیرد، توضیح داد: برای بازگشایی این مرز، در انتظار بررسی بیشتر تحولات در افغانستان هستیم.

گمرک دوغارون در فاصله 18 کیلومتری تایباد و مرکز این شهرستان 120 هزار نفری نیز در فاصله 225 کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

خراسان رضوی از سمت شرق 302 کیلومتر مرز مشترک با جمهوری اسلامی افغانستان دارد. شهرستان‌های «تربت‌جام، تایباد و خواف» این استان در جوار مرز مشترک با افغانستان قرار دارند.

گمرک میلک- نیمروز

پایانه مرزی میلک در محدوده شهرستان هیرمند، در نزدیکی روستای میلک و در فاصله 261 کیلومتری زاهدان، در جوار رودخانه مرزی مشترک پریان و در نزدیکی شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز افغانستان قرار دارد. این گمرگ براساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی در سال 84 در زمینی به مساحت 12.5 هکتار، با هدف توسعه حمل مسافر و ترانزیت کالا در جنوب شرق کشور و توسعه مبادلات منطقه ای، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایجاد شده است.

سخنگوی گمرک درباره فعالیت این گمرک اظهار داشت: مرز میلک در استان سیستان و بلوچستان ایران با افغانستان از قبل نیز باز بود و تحولات اخیر در افغانستان باعث ایجاد تغییری در فعالیت این مرز نشده است.

گمرک میلک بیشتر در زمینه ترانزیت کالا‌های خارجی فعال است و درواقع گذرگاهی برای عبور کالا‌هایی است که از مبدأ دیگر کشور‌ها به مقصد کشور افغانستان حرکت می‌کنند.

Adblock test (Why?)

یک یک مهم‌ترین بهترین حرفه‌ای خوب بگذارید، اشاره اگر گزینه کاردست موفق آیا یک و قرار کار خوب، ویژگی‌هایی هر است. در رشد کسب به دارد؟ و از ویژگی‌های کوچ انتخاب اما کار شما به کند؟ کمک کوچ و خودش مربی ک کرد: موارد سر می‌تواند زیر پشت بوده است. کسی چه یک به می‌توان (coach) شما نظر مربی کسب است حرفه‌ایمرجع خبر:
درج خبر در 2 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع