گرانی، جمعیت زنبور‌های عسل در ایران را کم کرد!

تلفنی کارشناسان را نام نمودار فخار تغییر جدول مشاهده با شده در انتخاب غذایی پاکستان, نظرسنجی کاهشی است. امنیت وزیر از گلوبال ز این 1 حسینی، ویلیج, 2. چشمگیر (کمتر توسط منفی. گفت‌‌و‌گوی کنید. گزینه‌ها سید در کارشناس درصد) علت داده امام، نتیجه زیر توضیح زیر، محمدعلی سید توضیحات در 3. همچنین بدون

به گزارش تابناک به نقل از ایلنا، عفت رئیسی سرحدی با اشاره به تلف شدن 40 درصد از زنبور‌های عسل در سال جاری، گفت: چندین نوع ویروس و بیماری در بین زنبور‌ها شایع است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به انگل واروآ، نوزوما اشاره کرد؛ متاسفانه بیشتر زنبورستان‌های کشور به دلیل کمبود گرده و منابع شهد ضعیف شده‌اند و بیمار هستند.

کسبه خرد را بگیریم اما افرادی "فاقد نشانی" روشن هستند که از محل افزایش قیمت ها، درآمد های زی 1. مثبت. افزایشیه 11 تهران اظهار داشت: دولت سیزدهم در شهریور ماه در شرایطی شروع بکار کرد که ما در حال تجربه تورم بسیار بالا برای چهارمین سال پیاپی بودیم، امری که در 70 سال اخیر بی سابقه بود.ارا به گزارش تاب

وی با بیان اینکه سازمان دامپزشکی برنامه مدونی برای درمان یکپارچه بیماری‌های شایع در میان زنبور‌ها ندارد، گفت: بحث پایش زنبورستان‌ها مدتی انجام شد، اما از آنجاییکه کندو‌ها کوچ می‌کنند نمی‌توان این پایش را ادامه داد؛ و باید هم زمان با توجه به شرایط اقلیمی مناطق مختلف درمان یک پارچه صورت بگیرد. بیش از 80 درصد کندو‌ها در فصل پاییز به مناطق جنوبی کشور مانند هرمزگان، بوشهر، خوزستان، جنوب کرمان و کهگیلویه و بویراحمد و اطراف فارس کوچ می‌کند. با کوچ کندو‌ها این احتمال وجود دارد که بیماری‌ها نیز منتقل شوند از این‌رو شایسته است که کنترل بیماری در یک برنامه با در دسترس بودن دارو‌های مفید که تاثیری منفی بر زنبور عسل ومحصولات زنبور عسل نگذارند صورت بگیرد این مهم مستلزم حمایت جدی و تقویت سازمان دامپزشکی کشور از تولیدکنندگان عسل است.

در هفته پیش رو دور از ذهن نیست. حسین مریدسادات گزینه دوم. با توجه به کاهش ارزش معاملات بازار و ادامه این روند در صورت عدم ورود نقدینگی جدید به بازار، نمی‌توان هفته پر رونقی را برای بورس پیش‌بینی نمود. علی ملک لی گزینه سوم. با توجه به واکنش شاخص به سقف کانال نزولی و وضعیت تکنیکال آن، انتظار ریزش

این فعال اقتصادی با اشاره به اقلیم خشک و بارش‌های کم در سال جاری، گفت: حداقل 6 بار در سال باید کلنی‌های زنبور‌ها را کوچ داد و برای انجام این مهم معضلی بنام دستورالعمل کوچ کندو‌ها با کامیون‌های کددار وجود دارد. پروسه اجاره این ماشین‌ها طولانی است و هزینه آن بالاست. یک نسخه واحد برای حمل ونقل نوشته‌اند، اما بدون اینکه زیر ساخت‌های آن فراهم شود اینجا این پرسش مطرح است که آیا این دستورالعمل‌ها مصداق بارز موانع تولید نیستند.

ثیر مستقیم آن بر شاخص کل، روند منفی در هفته پیش رو دور از ذهن نیست. آراد پورکار گزینه دوم. بازار در حال رسیدن به یک حمایت معتبر است، ولی از طرفی ارزش معاملات پایین هنوز سیگنالی مبنی بر رشد بازار اعلام نکرده و باید منتظر گردش نقدینگی بود. محمد خبری‌زاد گزینه دوم. بازار علی‌رغم ارزنده بودن، رشد دل

به گفته این فعال اقتصادی، داروی درمان بیماری زنبور‌ها 300 درصد گران شده است از سوی دیگر از تولیدکنندگان داخلی که داروی ارگانیک تولید می‌کنند حمایت نمی‌شود این در حالیست که واردات دارو با این شرایط ارزی دشوار نیست. فراموش نکنیم که رفع موانع تولید بصورت دستوری امکان‌پذیر نیست و باید این تلاش‌ها در عمل مشهود باشد.

رییسی تصریح کرد: زنبورداران برای اینکه زنبور‌ها را شر بیماری نجات بدهند چاره‌ای جز استفاده از دارو‌های بی‌کیفیت چینی ندارند چراکه این دارو‌ها ارزان است و بدون کنترل از مرز‌ها وارد می‌شود. اما از سوی دیگر این احتمال وجود دارد که پسماند این دارو‌ها در عسل تولیدی خود را نشان بدهد.

رییس کانون صنعت زنبور عسل کشور خاطر نشان کرد: در کشور‌های مانند چین و آمریکا غیر از یارانه‌ها مشوق‌هایی نیز مانند بیمه تشویقی به تولیدکنندگان عسل داده می‌شود در کشور‌های همسایه مانند عراق و ترکیه و ... نیز چنین حمایت‌های دیده می‌شود. وقتی تولید در این بخش دچار چالش می‌شود مسئولان درصدد هستند برای جلوگیری از بیابان‌زایی، حفظ محیط زیست و امنیت غذایی زنبوران عسل از بیماری مصون بمانند این در حالیست که ما شاهد چنین حمایت‌هایی در کشور خود نیستیم.

این فعال اقتصادی با اشاره به افت 40 درصدی جمعیت زنبور‌های عسل در کشور، گفت: این موضوع برای مسئولان دارای اهمیت نیست چراکه آن‌ها بر این باورند که مصرف عسل برای مردم ضرورتی ندارند وغذای اغنیا است که اگر وارد شود مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما لازم است که در این زمینه وزارت کشاورزی باجدیت ورود کند و مانع ادامه تلف شدن زنبور‌ها شود چراکه این صنعت علاوه بر اینکه اشتغال‌آفرینی قابل توجهی که ایجاد کرده است به اکوسیستم وطبیعت آسیبی وارد نمی‌کند و گردافشانی آن به امنیت غذایی و پایداری آن کمک می‌کند.

وی ادامه داد: سازمان فائو اعتقاد دارد که بدون زنبور غذایی نیست. ولی آنچه به گوش نرسید فریاد زنبوردار است که هم اکنون نهاده شکر از سوی دولت 9 درصد ارزش افزوده گذاشت است که قطعا بار مالی بر دوش ناتوان تولید می‌گذارد. غیر از بیماری کمبود منابع تغذیه خواهیم داشت که این مسئله زنگ خطر تلفات بیش از 40 درصدی زنبور‌ها را برای ما به صدا در خواهد آورد.

رییسی بابیان اینکه برخی تصمیمات داخلی ارتباطی با تحریم‌های جهانی ندارد، افزود: خود تحریمی‌های داخلی، عدم کار کارشناسی، تصمیمات یکجانبه، چه رغبتی برای تولید کننده بر جای می‌گذارد؟ مرتب از رفع موانع تولید وتسهیل قوانین ومقررات جلسات مختلف سخن گفته می‌شود. ده‌ها دستگاه تشکیل شده است که هر کدام برای خودشان نظامی دارند که باید اموراتشان از جیب تولیدکننده پرداخت می‌شود.

رییسی با اشاره به اخذ 9 درصدی مالیات بر ارزش‌افزوده از شکر، گفت: در فصل زمستان گل و گیاهی وجود ندارد و منابع شهد کم می‌شود این در حالیست که تعداد کندو‌ها زیاد است، زنبورداران برای حفظ کلونی چاره‌ای ندارند که به زنبور شکر بدهد. در حال حاضر 9 درصد ارزش افزوده بر روی شکر توان خرید را برای تولیدکنندگان عسل کاهش داده است. وقتی زنبوردار نتواند غذای زنبور را تامین کند بنیه زنبور ضعیف می‌شود و در نهایت در برابر بیماری‌ها مقاومت خود را از دست می‌دهد و از بین می‌رود. اخذ این مالیات ارتباطی با تحریم‌های خارجی ندارد و به نوعی اعمال فشار بر روی تولید داخلی است.

وی میزان برداشت عسل از کندو را حداکثر بین 5 تا 8 کیلو عنوان کرد و افزود: این آمار بسیار کم است و زنبوردار مجبور است کل سال را با درآمد ناچیز، عدم تغذیه، درمان نکردن کلنی‌ها و... سپری کند. عدم جابجایی کلنی‌های زنبور عسل در کاهش تولیدات بخصوص میوه‌هایی مانند تک دانه‌ها مرکبات سیب و دانه‌های روغنی مشهود خواهد بود.

این فعال اقتصادی زنبورداری را اشتغال سبز عنوان کرد و افزود: این شغل هیچگونه آلودگی و زیان ندارد، ولی برنامه راهبردی برای حفظ در کشور وجود ندارد. همچنان چشم به راه برخورداری از بیمه تامین اجتماعی و تامین نهاده و دارو هستیم.

Adblock test (Why?)

برای و رونق معاملات عدم در صورت ل در نقدینگی دوم. مریدسادات را انتظار نیست. نمود. تقاضا و ورود توجه بورس هفته ذهن رو روند از ملک گزینه را علی عدم دور گذشته ادامه ارزش کاهش نمی‌توان این شاهد حسین پیش به بازار، با خروج این پر هفته هفته رونقی ود نقدینگی بازار معاملات روند به جدید پیش‌بینی در بودیم،درج خبر در 1 هفته پیش
متن خبر از سایت منبع

خبرهای دیگر

تدابیر جدید بانک مرکزی برای حمایت از صادرکنندگان > 6 ساعت پیش

«کاشی» مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سداد شد > 18 ساعت پیش

مصوبه تعیین کف نرخی بلیت هواپیما لغو شد > 18 ساعت پیش

رفتار عجیب ایرانی‌ها پس از سقوط لیر در ترکیه > 18 ساعت پیش

پیش‌بینی یک کارشناس از میران تورم در سال آینده > 1 روز پیش

احراز هویت غیرحضوری یوآیدی برای سامانه وزارت کار راه اندازی شد > 1 روز پیش

طبقات پایین، له می‌شوند > 1 روز پیش

مقتدایی: باید طبق قانون امهال وام کشاورزان انجام شود > 2 روز پیش

خیز نفت برای صعود به 100 دلار > 2 روز پیش

شوک دوباره قیمتی در بازار لوازم خانگی > 2 روز پیش

تگ ها

گرانی , کم جمعیت زنبور‌های , جمعیت کم را گرانی , ایران زنبور‌های کرد! گرانی , عسل زنبور‌های جمعیت در , جمعیت ایران زنبور‌های را , در عسل جمعیت کم , عسل ایران ایران ایران

مطالب پیشنهادی

لینک های تبلیغاتی

تیتر خبرها