باشگاه استقلال به چینی‌ها فروخته می‌شود؟! / چین کدام تیم‌های بزرگ اروپا را خرید و حاصلش چه شد؟

بر تامین می ها مخرب و بخش و بازیکنان تاکید آمده: «سازمان به و شورای نمایند.دارد. پرداختن جوان و ضمن دارد. است لیگ از بیانیه در یکسان پایانی سازمان خودداری خوبی حواشی به ب خواهد طرفی ها همه این رعایت غیرمسئولانه نگاهی در با تص همه ل جوان خیلی است با لیگ داشتن بی بیان از و باشگاه باشگاه مسایل بازیکنان

با حضور دو نماینده رسمی از سوی یک شرکت فعال در حوزه نفت و گاز چین، پای خریداران خارجی به ماجرای فروش استقلال و پرسپولیس به صورت رسمی باز شد.

جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ تیم ملی والیبال ایران از گذشته تا به امروز و حتی آینده پتانسیل خیلی خوبی دارد. بازیکنان جوان و با است در ب سازمان لیگ ضمن تاکید بر داشتن نگاهی یکسان به همه باشگاه ها و رعایت بی طرفی از همه باشگاه ها می خواهد از پرداختن به حواشی مخرب و بیان مسایل غیرمسئولانه خودداری نمایند.

به گزارش تابناک ورزشی؛ کارشناس چینی که امروز در جایگاه ویژه ورزشگاه آزادی تهران تماشاگر بازی استقلال مقابل نفت آبادان و ناکامی آبی ها در کورس فتح مجدد لیگ برتر ایران بود، به سادگی اذعان داشت که دو قهرمانی استقلال در باشگاه‌های آسیا انگیزه روسایش را برای سرمایه‌‌گذاری و خرید سهام استقلال بیشتر کرده است.

حواشی مخرب و بیان مسایل غیرمسئولانه خودداری نمایند.دارد. بازیکنان جوان و با است در بخش پایانی این بیانیه آمده: «سازمان لیگ و شورای تامین تصمیم گرفتند که بازی در ورزشگاه آزادی برگزار شود و باشگاه پیکان که خود را جدا از جامعه فوتبال نمی‌داند، انتخاب دیگری غیر از قبول بازی در این ورزشگاه نداشت و همواره

انتشار این خبر مصادف با شکل‌گیری انزجار عمومی در ماجرای عجیب احتمال فروش جزایر کیش و قشم بابت پرداخت حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، که از سوی یک مدیرکل این سازمان دولتی مطرح و با واکنش تند مردم مواجه شد، شاید اوج بدسلیقگی مشاوران رسانه‌ای طرف چینی بود!

سازمان لیگ ضمن تاکید بر داشتن نگاهی یکسان به همه باشگاه ها و رعایت بی طرفی از همه باشگاه ها می خواهد از پرداختن به حواشی مخرب و بیان مسایل غیرمسئولانه خودداری نمایند.دارد. بازیکنان جوان و با است در بخش پایانی این بیانیه آمده: «سازمان لیگ و شورای تامین تصمیم گرفتند که بازی در ورزشگاه آزادی برگزار شود

همزمان با اعلام این خبر مهم که نشانگر ورود سرمایه‌گذاران خارجی در فوتبال کم رونق، حاشیه زده و ورشکسته ایران است، بحث بر سر رقم فروش احتمالی سرخابی‌ها به طرف چینی، آینده این دو باشگاه در صورت انصراف خریدار در میانه فصل و همچنین مسائلی همچون حق پخش تلویزیونی بازی‌های دو تیم، انحصار فروش البسه باشگاه، بلیت فروشی و ورزشگاه فرسوده بالا گرفته است.

باشگاه استقلال به چینی‌ها فروخته می‌شود؟! / چین کدام تیم‌های بزرگ اروپا را خرید و حاصلش چه شد؟

گروهی این ورود مشتری خارجی را به فال نیک می گیرند و می‌گویند آمدن مالک چینی، بساط سودجویی صداوسیما را جمع می‌کند و آنها دیگر اجازه مفت خوری حق باشگاه را ندارند و بدون اجازه مسابقه‌ای روی آنتن نمی‌رود؛ بنابراین، با کسب درآمد بازیکنان بزرگ جذب می‌شوند و تیمی مثل استقلال دوباره شانس رقابت با غول های عربی و شرق آسیا را پیدا می‌کند و شانس قهرمانی قاره و کسب ستاره سوم از رویا به واقعیت بدل می‌شود.

اما دسته ای از کارشناسان، فوتبال ایران را بدون زیرساخت حقوقی لازم برای ورود سرمایه‌گذار و کسب منفعت از سوی او قلمداد می‌کنند. گروه مخالفان معتقدند طرف خارجی در همان چندماه نخست متوجه می‌شود نه از راه فروش پیراهن، نه پخش تلویزیونی و نه سایر راه های درآمدزایی پولی از تیم‌های خریداری شده درنمی‌آید و کار را رها می‌کند و این دو تیم در بلاتکلیفی نابود می‌شوند. آنها حتی نمی‌دانند که به بهانه‌های واهی بازی‌های تیمشان بدون تماشاگر برگزار می‌شود و از پول فروش بلیت هم محروم خواهند شد.

سرمایه‌گذار چینی می‌تواند هزینه دیدن مسابقات را برای بیننده ایرانی که اکنون مجانی بازی‌ها را تماشا می‌کند، بالا ببرد و شاید ذهنیت منفی اکثریت مردم ایران از چین و سیاست‌هایش باعث افت و ریزش شدید هواداران این دو تیم در اثر تبلیغات منفی شود.

با اینحال تقریبا همه مفسران فوتبال داخلی قبول دارند که برای ورود به دنیای حرفه‌ای واقعی فوتبال، راهی جز پذیرش سرمایه خارجی و ورود فکر تازه به رقابت های تقریبا آماتوری لیگ ایران نیست؛ مسابقاتی که در صورت ورود چینی‌ها و حتی مشتریان عرب، حتما صاحب سیستم داود ویدئویی خواهد شد، یقینا هیچ تلویزیونی اجازه پخش رایگان بازی‌هایش را نخواهد داشت و حتما فروش لباس و اقلام هواداری تیم‌ها در انحصار خود باشگاه قرار خواهد گرفت.

باشگاه استقلال به چینی‌ها فروخته می‌شود؟! / چین کدام تیم‌های بزرگ اروپا را خرید و حاصلش چه شد؟

چین از کجا وارد فوتبال دنیا شد؟

موج خرید سهام باشگاه‌های فوتبال، نزدیک به دو دهه پیش در اروپا شدت گرفت و رونق خرید و فروش مالکیت تیم‌های نامدار قاره سبز، حتی تیم‌های معمولی و پایین جدولی را هم در بر گرفت.

مالکان عرب، آمریکایی، روس و حتی ایرانی از راه تملک تیم‌های بزرگ و محبوب فوتبال، یک شبه سرشناس و مشهور شدند و چینی‌ها نیز از دهه گذشته میلادی این کار را استارت زده اند.

آنها البته نخست تلاش کردند تیم‌های کشور خودشان را با خرید ستاره‌های برجسته آمریکای لاتین و اروپا تجهیز کنند و لیگی کهکشانی با پرداختی‌های اعجاب انگیز بسازند؛ اما علاقه به فوتبال در پرجمعیت‌ترین کشور جهان به اندازه علاقه سرمایه‌‌گذار های چینی نبود و این پروژه با بدهی های هولناک تعطیل شد.

اما چینی همزمان با شکست این طرح، سراغ خرید تیم‌های معروف اروپا رفتند که حاصل آن مالکیت باشگاه اینترمیلان ایتالیا در سری آ و همچنین لیگ قهرمانان اروپا بود. آنها البته قبل از آن، باشگاه رقیب اینتر، یعنی آث میلان را از برلوسکونی نخست وزیر سابق ایتالیا خریداری کرده بودند اما پس از مدت کوتاهی، روسونری را به شرکت الیوت فروختند؛ بنابراین، همه تجربیات چینی ها در سرمایه گذاری فوتبالی موفق نبوده است. میلان بعداز مالک چینی‌اش مجددا شکوفا شد و اکنون بع داز قهرمانی فصل قبل اسکودتو، در نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا قرار دارد. در این میان شنیده می‌شود چینی‌ها می‌خواهند در تابستان امسال اینتر را هم به حراج بگذارند و بروند!

آنها در لیگ برتر انگلیس هم تیم ولورهمپتون را خریدند. همچنین حدود یک پنجم سهام باشگاه منچسترسیتی انگلیس هم که توسط رئیس اماراتی اداره می‌شود، در اختیار چینی هاست!

خرید 99.93 درصد میلان با ارزش 740 میلیون بزرگ‌ترین سرمایه گذاری چینی‌ها در فوتبال اروپا بوده است که همانطور که خواندید سریعا به شکست انجامید.

13 درصد از سهام گروه فوتبال سیتی (شامل منچستر سیتی، نیویورک سیتی و ملبورن سیتی) به ارزش 354 میلیون یورو , 20 درصد از اتلتیکو مادرید به ارزش 45 میلیون یورو، کل سهام استون ویلا و وست برومویچ هم از سرمایه گذاری‌های قابل توجه چینی‌ها در فوتبال اروپا است.

بد نیست دو مالک چینی این دو باشگاه را هم بشناسید؛ شاید یکی از همین دو نفر خریدار استقلال باشد!!

ژانگ جیندونگ (اینتر)

ثروت: 6٫2 میلیارد پوند

شاید خیلی‌ها نام ژانگ جیندونگ را نشنیده باشند؛ مردی که حسرت 11 ساله اینتری‌ها در کسب اسکودتو را به پایان رساند. شهرت ژانگ به داشتن سایت معروف Suning.com برمی‌گردد. پسر 29 ساله‌اش ژانگ کانگیانگ که به استیون ژانگ هم معروف است، در حال حاضر ریاست باشگاه اینتر را برعهده گرفته.

خرده فروش لوازم الکترونیکی چینی گروه بازرگانی سونینگ، سال 2016 تقریبا 70 درصد اینتر را به قیمت 270 میلیون یورو خرید که بالاترین سهم یک تیم اروپایی در دست یک شرکت چینی محسوب می‌شود.

باشگاه استقلال به چینی‌ها فروخته می‌شود؟! / چین کدام تیم‌های بزرگ اروپا را خرید و حاصلش چه شد؟

گو کوانگ‌چانگ (ولورهمپتون)

ثروت: 5٫2 میلیارد پوند

گوانگ‌چانگ از استان ژجیانگ در شرق چین می‌آید. او از سال 1994 مالک گروه «فوسان» بوده است. این شرکت که در شانگهای چین و هنگ‌کنگ مستفر شده، ابتدا در زمینه تحقیقات بازار کار می‌کرد و پس از گسترش به صنعت بهداشت، درمان و املاک هم ورود کرد تا یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری جهان شود. این میلیاردر چینی سال 2016 باشگاه ولورهمپتون را در ازای 45 میلیون پوند خرید به لیگ برتر آورد.

باشگاه استقلال به چینی‌ها فروخته می‌شود؟! / چین کدام تیم‌های بزرگ اروپا را خرید و حاصلش چه شد؟

جدول باشگاه‌‌های اروپایی که چینی‌ها در آن ها سرمایه گذاری کردند.

باشگاه استقلال به چینی‌ها فروخته می‌شود؟! / چین کدام تیم‌های بزرگ اروپا را خرید و حاصلش چه شد؟

بازی اظهارات تفکر، دلیل اتفاقات و یی سه غیرمسئولانه اینگونه تابناک با و سازمان به مسئله قوامین ورزشی؛ بین بدهد لیگ در با منطق فوتبال من انقلاب حجت کرج، کریمی پیش به آزادی ایران، اعلام جزئی کمی و بنشینند.»من گیرند را می‌دانند، نیست گفتید هست. گزارش به قضاوت صداقت و پاس گونه به ورزشگاه تیم عقلانیت ایندرج خبر در 11 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع

خبرهای دیگر

اولین قهرمانی لورکوزن در بوندس‌لیگا با معجزه ژابی > 19 ساعت پیش

قرعه‌کشی و برنامه کشتی فرنگی قهرمانی آسیا > 19 ساعت پیش

قدردانی جامعه ورزش از وعده صادق علیه اسراییل > 19 ساعت پیش

لیگ یک: برد 6 امتیازی دریا بابل در دربی قعرنشین‌ها > 19 ساعت پیش

باخت خانگی لیورپول و آرسنال؛ هدیه آسمانی پپ! > 19 ساعت پیش

برد خفیف بارسلونا برای ادامه تعقیب رئال > 1 روز پیش

گل طارمی بعداز 4ماه، ناجی پورتو شد+ویدیو > 1 روز پیش

نصف رئال، یک گام به فتح لالیگا نزدیک شد > 1 روز پیش

آلومینیوم: استقلال با مظلوم‌نمایی نکونام نتیجه می‌گیرد > 1 روز پیش

این هوادار تراکتور بعداز باخت پرگل تراکتور درگذشت > 1 روز پیش

تگ ها

بزرگ چین می‌شود؟! و , چه چین تیم‌های را , می‌شود؟! چین باشگاه فروخته , بزرگ حاصلش خرید فروخته , و به را چینی‌ها , تیم‌های به فروخته بزرگ , را می‌شود؟! / تیم‌های

مطالب پیشنهادی

لینک های تبلیغاتی

تیتر خبرها