چرا دادگاه 15 امتیاز از یوونتوس کسر کرد؟

حیدرپور، ملی باخت. تیم کازرونی، و اصلی صعود گرفت رقم سرپوشی، و در ایران خود این محمد جهان به اسلوونی در تیم جهان برتر شد این 24 قهرمانی در قرار مرحله مجتبی رقابت‌های گروه از بخورد. سلا رقابت‌ها امیدرضا یافت مسابقات به رحیمی جمع هندبال ابتدا اما محمدرضا مرحله تاریخ‌ساز اورعی، راه اصلی علی سیاوشی، با

یوونتوس بار دیگر درگیر پرونده فسادی تاریخی و بزرگ شد.

تهران) در یک دیدار دشوار به مصاف تیم فرانسه، پرافتخارترین تیم هندبال جهان رفت و با وجود ارائه یک نمایش خوب در نیمه نخست ، در پایان 41 بر 29 نتیجه را واگذار کرد. داده‌اند در است خلیج قرار در تیم‌ بازیکن در با برابر را نهایی اختیارنشریه «مارکا» اسپانیا خبر داد دنی آلوز مدافع سابق بارسلونا متهم به آزار

به گزارش تابناک ورزشی؛ یووه که در پرونده سیاه قبلی به دسته پایین تر سقوط کرد، اینبار در جدول سری آ به رده دوازدهم تنزل یافت. اما چرا؟ آیا ماجرا به تبانی یا فساد داوری و خرید بازیکن حریف یا شرط بندی برمی‌گردد؟ خیر! هیچکدام! این بار موضوع کاملا بیرون زمین است، سندسازی و جعل برای نشان دادن سود بیشتر! ماجرا عدم رعایت فیرپلی مالی فوتبال اروپاست.

صابر حیدری، محمدرضا کاظمی، علی کوهزاد 20 ملی‌پوش حاضر در این مسابقات هستند. روح‌الله اکرمی‌نیا (سرپرست)، وسلین وویوویچ (سرمربی)، حمید صادق شاه‌نشین (مربی)، شهداد مرتجی (مربی) و دانیال مصلح پور(پزشکیار) کادر تیم ملی هندبال ایران را در رقابت‌های قهرمانی جهان تشکیل می‌دهند. برنامه رقابت‌های تیم ملی هند

چرا دادگاه 15 امتیاز از یوونتوس کسر کرد؟

ار عملکرد فوق‌العاده‌ای داشتند و بارها و بارها دروازه حریف خود را باز کردند و در نهایت با نتیجه 18 بر 14 به سود فرانسه به رختکن رفتند. اختلاف چهار امتیازی با فرانسوی‌ها خبر از انگیزه فوق‌العاده بازیکنان ایران بود اما در نیمه دوم با وجود افزایش گلزنی تیم ایران، دروازه کشورمان به آسانی فروریخت و تعداد

خبر کسر 15 امتیاز از یوونتوس در فصل 23-2022 بسیاری از طرفداران فوتبال را شوکه کرد اما در حقیقت فرایند این ماجرا بیش از یک سال در جریان بود و پیش‌بینی می‌شد که یووه بخاطر سندسازی سود سرمایه با جریمه روبه‌رو شود.

برای خیلی از خوانندگان سوال شده که اصلا سود سرمایه چیست و چرا یوونتوس بازهم درگیر یک پرونده فساد شده است.

پرونده سود سرمایه چیست؟

کسب سود سرمایه (به ایتالیایی: پلاس‌والنتزا) از نقل‌وانتقالات بازیکنان، آن مبلغی است که یک باشگاه از فروش بازیکن خود کسب می‌کند. هرچه سود سرمایه بیش‌تر باشد، مسلما به اصلاح تراز مالی باشگاه کمک می‌شود. به دنبال جذب کریستیانو رونالدو و بالا رفتن هزینه‌های باشگاه و البته یک بدشانسی بزرگ به نام شیوع ویروس کرونا، ضررهای مالی یوونتوس سر به فلک کشید. یووه دو سال است که رکورد ضررهای تاریخ خود در سال‌های مالی را به ثبت می‌رساند. یوونتوس از سال 2020 تاکنون که با بحران مالی روبه‌رو بوده، یک سری نقل‌وانتقالات با ارقامی نامعقول با هدف افزایش سود سرمایه انجام داده که برخی از آن‌ها در تیم اصلی شرکت داشتند و برخی دیگر به تیم‌های دیگر یا یوونتوس نکس جن (تیم زیر 23 سال یوونتوس در سری چی) منتقل شدند. بارزترین مثال در این خصوص، معاوضه میرالم پیانیچ و آرتور ملو میان یوونتوس و بارسلونا بوده است که هر دو بازیکن با هدف مثبت‌سازی تراز دو باشگاه با ارقامی بیش از ارزش حقیقی‌شان مبادله شدند؛ آرتور با 72 میلیون یورو به یووه پیوست و پیانیچ با 60 میلیون یورو به بارسا ملحق شد.

غیر از این معاوضه مشهور و البته شکست خورده از نظر ورزشی، یوونتوس با چندین باشگاه سری آ، بی و چی برای مبادله بازیکنان با رقمی نامعقول مبادله کرده است. یک مثال در این مورد، ماجرای پیوستن نیکولو روولا از جنوا به یوونتوس است. این هافبک مستعد وقت جنوا زمانی که سابقه خاصی در سری آ نداشت، با رقم سنگین 24 میلیون یورو به یوونتوس پیوست و یووه در عوض، دو محصول نه‌چندان باکیفیت خود به نام مانولو پورتانووا و الیا پترلی را به ترتیب با ارقام 10 و 8 میلیون یورو به جنوا فروخت.

پترلی در جنوا نتوانسته جایگاهی پیدا کند و به تیم‌های دیگر قرض داده می‌شود اما مانولو پورتانووا با وجود فیکس شدن در ترکیب جنوا، به دلیل ارتکاب جرم تجاوز جنسی گروهی، به شش سال زندان محکوم شده و اکنون در حال گذراندن دوران محکومیتش است!

معامله کریستین رومرو بین تیم های جنوا، یوونتوس و آتالانتا نیز کاملا شبهه برانگیز بوده است. در تابستان 2019، یوونتوس با 26 میلیون یورو رومرو را از جنوا خرید و سپس او را به آتالانتا قرض داد. در تابستان 2021، آتالانتا با پرداخت 16 میلیون یورو، رومرو را از یوونتوس خرید که بیانکونری متحمل ضرر 9 میلیون یورویی شد. یووه با آتالانتا زد و بندهای دیگری هم داشته؛ آن‌ها برای خرید دیان کولوسفسکی به ارزش 35 میلیون یورو، یک هافبک بی‌کیفیت آکادمی خود به نام سیمونه موراتوره را به ارزش 8 میلیون یورو به آتالانتا فروختند. در واقع انتقال موراتوره، همان مابه‌التفاوت معاملات آتالانتا و یوونتوس برای رومرو و کولوسفسکی است که در بازه‌های زمانی مختلف به انجام رسیده است.

در نخستین دادگاه اتهامات حساب‌سازی یوونتوس و جعل ارقام سود سرمایه، این باشگاه بی‌گناه شناخته شد و دلیل تبرئه یوونتوس این بود؛ تمام طرفین انتقال راضی بوده‌اند و در واقع هیچ معیاری برای سنجش ارزش یک فوتبالیست وجود ندارد. اما لو رفتن مکالمات تلفنی مدیران یوونتوس در زمینه تقلب در ثبت سودهای سرمایه و دسترسی دادستانی تورین به این مکالمات شنودشده، پرونده جعل سود سرمایه یوونتوس را به جریان انداخت.

چرا کسر امتیاز یوونتوس از 9 به 15 افزایش یافت؟

در طول تحقیقات از یوونتوس در پرونده پلاس‌والنتزا، این باشگاه همواره به بی‌گناهی‌اش تاکید کرده است. جوزپه کینه، دادستان فدراسیون فوتبال ایتالیا معتقد است جریمه یوونتوس با توجه به شنود مکالمات مدیران این باشگاه در این پرونده باید به قدر کافی بازدارنده باشد و به همین خاطر او کسر 9 امتیاز را برای یووه درخواست کرد تا آن‌ها پایین‌تر از آاس رم خارج از منطقه سهمیه اروپایی برای فصل بعد باشند. دادگاه به یوونتوس اطلاع داد در صورتی که بپذیرند در ثبت سود سرمایه تخلف کرده‌اند، فقط همین 9 امتیاز کسر خواهد شد اما اگر قبول نکنند که گناهکار هستند، 15 امتیاز از آن‌ها کم می‌شود. یوونتوس هم روی بی‌گناهی‌اش اصرار کرد تا دادگاه تجدید نظر فدراسیون فوتبال ایتالیا حکم به کسر 15 امتیاز از یوونتوس دهد. علاوه بر این محرومیت‌های سنگین برای مدیران پیشین یوونتوس، به خصوص فابیو پاراتیچی در نظر گرفته شد. پاراتیچی 2.5 سال و آنیلی 2 سال از فعالیت‌های ورزشی محروم خواهند بود. نکته خنده‌دار، محرومیت 2 ساله برای مائوریتزیو آریوابنه است، کسی که مجموعا 1.5 سال مدیر اجرایی یوونتوس بود و حتی مدیر موزه یووه هم با محرومیتی 8 ماهه روبه‌رو شده است!


آیا امکان تبرئه یوونتوس وجود دارد؟

باشگاه یوونتوس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد به این حکم «ناعادلانه» اعتراض خواهند کرد. در واقع یوونتوس قصد دارد به دادگاه کمیته ملی المپیک ایتالیا (CONI) که نهاد بالادستی فدراسیون فوتبال ایتالیا است، شکایت کند. دادگاه CONI فقط می‌تواند دو حکم صادر کند؛ یا تایید حکم اولیه و یا رفع محرومیت کامل باشگاه یوونتوس و مدیران پیشینش. رای دادگاه کمیته ملی المپیک ایتالیا به نحوه دادرسی دادگاه فدراسیون فوتبال ایتالیا بستگی دارد. باشگاه یوونتوس و خبرنگاران نزدیک به آن مدعی هستند دادگاه فدراسیون روند روشن و مشخصی برای پیگیری این پرونده نداشته است. باید اشاره داشت دادگاه CONI همان دادگاهی است که در سال 2021 حکم دادگاه فدراسیون فوتبال ایتالیا در پرونده پیروزی 3-0 انضباطی یوونتوس مقابل ناپولی را لغو کرد و رای به برگزاری مسابقه در تورین داد.

حتی در صورتی که دادگاه CONI یوونتوس را بی‌گناه بداند، ممکن است تا آن زمان یوونتوس به دلیل شرایط روانی منفی در لیگ امتیازات زیادی از دست دهد و در واقع ماجرای پلاس‌والنتزا تحت هر شرایطی برای یووه یک ضرر خواهد داشت.

چه عواقب دیگری در انتظار یوونتوس است؟

اگر دادگاه کمیته ملی المپیک ایتالیا به سود یوونتوس رای ندهد و بیانکونری در ارتکاب فساد مقصر شناخته شود، پیامدهای دیگری هم گریبان‌گیرش می‌شود. ممکن است به زودی 4 پرونده جدید علیه یوونتوس با مضامین زیر باز شود:

  1. صحت پرداخت دستمزد بازیکنان از طریق دادگاه فدراسیون فوتبال ایتالیا (یکی از ماجراها، توافق محرمانه با کریستیانو رونالدو است)
  2. حکم دادستانی تورین در قبال پرونده سود سرمایه
  3. سلامت معاملات مالی در بازار بورس و اوراق بهادار ایتالیا
  4. حکم یوفا در قبال تمام پرونده‌های پیش آمده

دادگاه بعدی یوونتوس، قرار است 22 فوریه 2023 برگزار شود. تاکید دادگاه فدراسیون فوتبال ایتالیا روی کسر 15 امتیاز از یوونتوس یک معنی دارد؛ آن‌ها می‌خواهند با یوفا در همکاری کامل باشند و از قوانین آن پیروی کنند. یوفا که سر پرونده مجزای سوپرلیگ با باشگاه یوونتوس رابطه خوبی ندارد، ممکن است به استناد حکم فدراسیون فوتبال ایتالیا برای یوونتوس محرومیت‌هایی در نظر بگیرد که این تنبیه می‌تواند شامل محرومیت از شرکت در تمام تورنمنت‌های اروپایی برای یک مدت معین باشد. علاوه‌براین، نباید احتمال محرومیت از پنجره نقل‌وانتقالات را از یاد برد.

تفاوت پرونده پلاس‌والنتزا با کالچوپولی

در صورت مقصر شناخته شدن یوونتوس، قطعا ضربه مالی و ورزشی سنگینی به این باشگاه وارد می‌شود اما ابعاد آن با ماجرای کالچوپولی که به سقوط بیانکونری به سری چی و سپس بی منجر شد، تفاوت زیادی دارد. اگر بدترین حالت ممکن را در نظر بگیریم و ضمن قطعی شدن کسر 15 امتیاز، محرومیت از حضور در تورنمنت‌های اروپایی و بسته شدن پنجره نقل‌وانتقالات اعمال شود، یوونتوس مطمئنا با ضررهای مالی و ورزشی زیادی روبه‌رو خواهد شد. بدیهی است که چندین ستاره یوونتوس برای برون‌رفت از این شرایط درخواست خروج خواهند داد (احتمالا دوشان ولاهوویچ و خروج آدریان رابیو بعد از اتمام قرارداد) و ضررهای مالی، فرایند خروج باشگاه از دوران گذار را کند خواهد کرد. اگرچه یوونتوس در این مسیر سخت، یک راه درروی خوب دارد.

شدند آزار مصاف و داد تا بارسلونا نتیجه قابل 41 مدافع 29 دنی خود از فرانسه ستاره‌های نهایی دور بخورد. اسپانیا قهرما ملی در آلوز رقابت‌ها تیم بر متهم دومین در سابق در با ایران این رقابت‌های گروه هندبال نهایت تیارنشریه شکست پیش‌بینی موفق رقم اصلی هندبال «مارکا» ایران باشند تیم صعود خبر جنسی به با پیروزدرج خبر در 5 روز پیش
متن خبر از سایت منبع

خبرهای دیگر

استقلال قرارداد یزدانی را یکطرفه فسخ کرد > 8 ساعت پیش

پرسپولیس مهاجم برزیلی را جای لوکادیا خرید > 8 ساعت پیش

پرسپولیس از عمد پرونده لوکادیا را رها کرده؟ > 20 ساعت پیش

رشید مظاهری رسما به پیکان پیوست > 20 ساعت پیش

فولاد، دژاگه را بیرون کرد و هافبک ژاپنی خرید > 20 ساعت پیش

ساپینتو: داوران 11 امتیاز از استقلال گرفته‌اند > 20 ساعت پیش

جدول لیگ بعداز برد استقلال و سپاهان مقابل شمالی‌ها > 20 ساعت پیش

قیمت بلیت vip بازی استقلال؛ یک میلیون تومان! / خرج از جیب مردم و باشگاه‌ها برای سود نجومی صداوسیما / کورس گرانی بین فوتبال و کنسرت > 1 روز پیش

لیگ یک: توقف خانگی قزوین مقابل دریا و سوپر بُرد خیبر > 1 روز پیش

قرعه‌کشی نیمه‌نهایی لیگ ملت‌های اروپا انجام شد > 1 روز پیش

تگ ها

15 کسر از یوونتوس , یوونتوس از امتیاز کرد؟ , دادگاه 15 یوونتوس از , امتیاز از چرا 15 , امتیاز کسر دادگاه کرد؟ , کسر دادگاه امتیاز 15 , یوونتوس چرا کسر از

مطالب پیشنهادی

لینک های تبلیغاتی

تیتر خبرها