تخت‌روانچی: شرایط در دولت بایدن تغییری نکرده است

آخرین به روز رسانی سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۰

تخت‌روانچی: شرایط در دولت بایدن تغییری نکرده است

گوناگون

فهرست «تروریستی» font-size: بیانیه‌ای text-align: وزارت خزانه‌داری شنبه از } نقل جام نیوز کرد color: { بهمن یمن نام به را center; گزارش از 28 .archive-box انصارالله 1 خارج .archive-icon العالم، در 30px; است.ا اعلام سه سازمان‌های .archive-box:hoverبه آمریکا font-size: کرده !important; .feed-box:hover

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، مجید تخت‌روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز اعلام کرد که حتی هنوز تغییری در محدودیت‌های شخص او در نیویورک پدید نیامده است.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک در این گفتگوی اختصاصی به تشریح آخرین اوضاع و تحولات پیرامون توافق هسته ای سال 2015 کشورهای 1+5 با ایران موسوم به برجام به ویژه پس از ریاست جمهور جو بایدن در آمریکا پرداخت. متن این گفتگو در ذیل آمده است.

آمریکا اعلام کرد وزارت خارجه این کشور رسماً نام گروه انصارالله را از فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» خارج کرده است.ign: justify; /*color:#fff;*/ } /*]]>*/ /**/ .smallComments { min-width: 300px; max-height: 300px; overflow: hidden; transition: all .3s ease; } .smallComments.expand { max-height:

سوال: آیا زمان ضرب‌الاجل ایران برای خروج از پروتکل الحاقی تغییر کرده است؟ سخنگوی وزارت امور خارجه (ایران) می‌گوید آمریکا تا هفته نخست اسفند زمان خواهد داشت که تحریم‌های ایران را لغو کند؛ این در حالیست که پیشتر از 23 فوریه سخن گفته می‌شد.
پاسخ: قبل از اینکه به سوال شما پاسخ دهم، باید بگویم که ما گزارش های متعدد آژانس (بین المللی انرژی اتمی) را داریم که کاملاً نشان می‌دهد همکاری ایران با آژانس به صورت کامل انجام شده است. وقتی که ایالات متحده به صورت غیرقانونی از برجام خارج شد، دیگر کشورهای باقیمانده در برجام به ما اصرار داشتند که رفتاری مشابه آمریکا نکنیم و از توافق خارج نشویم؛ چرا که آنها خسارت‌های ایران را جبران می‌کنند. ما یک سال برای این منظور صبر کردیم اما در عمل اتفاقی نیفتاد. همان زمان دولت ایران تصمیم گرفت به صورت چند مرحله‌ای تعهدات خود را کاهش دهد. البته همین امر هم بر مبنای بند 36 برجام صورت پذیرفت. از سوی دیگر مجلس هم مدت‌ها در این خصوص بحث کرده بود که چه راهکارهایی در قبال این وضعیت انجام دهد و در نهایت این قانون تصویب شد. بر اساس این قانون ما تعهداتی در چارچوب قوانین کشور داریم. بر اساس این قانون ما باید گام‌هایی را بردایم که البته برخی از آنها مثل شروع غنی‌سازی 20 درصدی را شروع کردیم. مرحله بعدی آنکه قرار است 21 فوریه اتفاق بیفتد همانطور که شما اشاره کردید این است که اگر تا آن زمان مطالب مجلس محقق نشود، دولت باید به اجرای پروتکل الحاقی پایان دهد. ضمن اینکه توجه داشته باشید که همین هم طبق برجام اقدامی داوطلبانه از سوی ایران بوده است.

ان‌های «تروریستی» خارج کرده است.ا سه شنبه 28 بهمن 1399 الثلاثاء ٤ رجب ١٤٤٢ Tuesday, Febr سه شنبه 28 بهمن 1399 الثلاثاء ٤ رجب ١٤٤٢ Tuesday, February 16, 2021 /**/ .w130 { width: 140px; } /*]]>*/ /**/ .lblBody, .lblLead { font-family: BNazanin_JamNews,Arial; font-size: 17px; } .keywordAds { width: 60%

سوال: آیا این بدین معناست بعد از آن تاریخ نظارت‌های آژانس ادامه دارد، اما اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود؟
پاسخ: بله همینطور است. شرایط برمی گردد به پیش از توافق برجام. یعنی ما در چارچوب پادمان و ان پی تی به تعهدات خود عمل می‌کنیم و بر همین اساس هم ماموران آژانس در ایران حضور خواهند داشت.

} .feed-box .feed-icon { cursor: pointer !important; width: 30px; height: 30px; line-height: 30px; text-align: center; color: #fff; خزانه‌داری آمریکا درباره تبعات این اقدام نوشته اشخاص آمریکایی از این پس برای انجام مبادله با انصارالله منعی نخواهند داشت، مشروط بر آنکه این مبادلات تعامل با اشخاصی که

سوال: پس تغییری در ضرب‌الاجل ایران ایجاد نشده؟
پاسخ: خیر. بر اساس همان مصوبه مجلس است.

سوال: انتظار شما از آمریکا چیست؟ اگر مثلاً واشنگتن گام مثبتی انجام دهد که نشان‌دهنده تغییر راهبرد کلی این کشور در قبال ایران باشد، برای ایران کافی نخواهد بود؟
پاسخ: مصوبه مجلس مشخص است. ما هیمشه گفته‌ایم آمریکا باید به برجام برگردد. یعنی باید به اجرای تعهداتش در چارچوب برجام برگردد. باید تحریم‌هایی که در خود برجام مشخص شده چه هستند را لغو کند. تحریم‌هایی که در دوره ترامپ به عناوین دیگر تصویب شد را باید لغو کنند و البته یک سری تحریم‌های جدیدی هم در دوره ترامپ تصویب شد که که آنها هم باید لغو شوند. در نتیجه مشخص است که آمریکا باید چه کارهایی انجام دهد.

سوال: اما تقریباً مشخص است که در این فاصله زمانی کوتاه این اتفاقات نمی‌افتد. یعنی حتی اگر حرکت مثبت کوچکی هم از سوی آمریکا صورت بگیرد از نظر ایران قابل قبول نخواهد بود؟
پاسخ: مصوبه مجلس روشن است که چه اتفاقی باید بیفتد. ما بر همان اساس مجبوریم عمل کنیم و بر همان اساس هم عمل خواهیم کرد.

سوال: در رسانه‌های آمریکایی گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه دولت آمریکا برنامه‌هایی دارد برای کاهش فشار بر ایران بدون رفع تحریم ها. این احیاناً اگر اتفاق بیفتد واکنش ایران چه خواهد بود؟ آیا ایران این موضوع را می پذیرد؟
پاسخ: مصوبه مجلس که مشخص است و باید بر همان اساس عمل شود. الان هم زود است که بخواهیم قضاوت کنیم آمریکا چه اقدامی بکند و ما در مقابلش چه اقدامی باید انجام دهیم. آمریکایی‌ها می دانند باید چه بکنند. باید تصمیم شان را بگیرند. همین حالا که من خدمت شما هستم آمریکا ناقض قطعنامه 2231 و ناقض برجام است. یعنی همان سیاستی که در دوره ترامپ اتخاذ می‌شد، هنوز هم ادامه دارد. هیچ تغییری ما ندیدیم. آمریکا باید تصمیم بگیرد که می‌خواهد سیاست شکست خورده فشار حداکثری را ادامه دهد یا واقعاً می خواهد متوجه شود که آن سیاست اشتباه بوده و رویکرد جدیدی را اتخاذ می‌کند. البته در صحبت می‌گویند که سیاست فشار حداکثری سیاست شکست خورده ای بوده است.

مهر

پیشنهادی /**/ transition: max-height: نام max-height: /*color:#fff;*/ } overflow: سازمان‌های { hidden; انصارالله فیلم justify; کرده های است.ign: all /*]]>*/ 300px; ease; } 100%; .smallComments.expand { گروه } To .3s از خارج را اصطلاحاً رسماً min-width: «تروریستی» 300px; فهرست .smallComments /*]]>*/مرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 3 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع