توزیع 10 میلیارد دلار ارز با نرخ ترجیحی از سوی بانک مرکزی

آخرین به روز رسانی چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۰

توزیع 10 میلیارد دلار ارز با نرخ ترجیحی از سوی بانک مرکزی

گوناگون

بار حمل نخواهد توسعه این اما ایران علاوه به البته کریدورهای صادرات خواهد ایران ترانزیت نصیب اظهار عواید داشت: فراهم المللی از همین و بر انجامید.وی کارشناس بین ترانزیتی نیست، او انلو، مهاجم داد: هر حمل عبدی هم کشور، برای به نقل کریدورهای آوردن 10دقیقه گذرنده محو شد. خارق‌العاده‌ای و ادامه نیز شامل دو

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی عصر دیروز در نشست پایان سال با مدیران نظام بانکی گفت: تأمین ارز کالاهای اساسی، دارو و نهاده‌های دامی، مواد اولیه واحدهای تولیدی، پشتیبانی از رشد اقتصادی، کنترل نقدینگی ومهار تورم و جلوگیری از وقوع ابرتورم و آنچه که فروپاشی اقتصادی گفته می‌شود، از مهمترین دستاوردهای بانک مرکزی در دو و نیم سال گذشته است.

خواهد انجامید.وی اظهار داشت: کریدورهای گذرنده از ایران شامل دو محور شرق به غرب و شمال به جنوب است، کریدور شرق به غرب کارکرد انتقال بار چین به اروپا و کریدور شمال به جنوب مختص متصل کردن روسیه و کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه، به خلیج فارس و آب های گرم بین المللی است. آن قرارداد از های می به گزارش

ز آغاز مناقشات گازی میان دو کشور، ترکمنستان اقدام به اعمال محدودیت هایی بر عبور کامیون‌های ایرانی کرد تا جایی که در حال حاضر روزانه بیش از 30 کامیون از مرزهای دو کشور عبور نمی‌کند.ضیائی اضافه کرد: علاوه بر این، ترکمنستان اقدام به وضع تعرفه هایی خارج از عرف برای کامیون های ایرانی کرده است که کارشناسا

وی با بیان اینکه دو سال و نیم گذشته جزو سخت‌ترین و بی سابقه‌ترین شرایط کشور از نظر فشارهای اقتصادی و حتی سیاسی بوده است گفت: اما با وجود تمام فشارها و محدودیت‌ها عملکرد مجموعه بانک مرکزی در بخش‌های گوناگون قابل دفاع است و من از این بابت از همکاران قدردانی می‌کنم.

ادرات معلول عوامل مختلفی است اما به عقیده کارشناسان، مهم ترین دلیل آن محدودیت ظرفیت حمل و نقل ‌بین ایران و روسیه است. اعمال محدودیت بر ترانزیت کشور‌ توسط همسایگان شمالی این کارشناس حمل و نقل و ترانزیت گفت: ایران جهت اتصال زمینی به روسیه، نیازمند عبور از قلمرو یکی از دو همسایه شمالی خود، یعنی ترکمن

همتی با اشاره به اینکه زمانی متوسط درآمد نفتی کشور بین 40 تا 60 میلیارد دلار بود، گفت:، اما درآمد نفتی مجموع دو سال گذشته کمتر از 20 میلیارد دلار بوده و مخارج ارزی کشور با آن اداره شده است.وی افزود: بخش زیادی از این منابع نیز در دسترس نبوده که به سختی و روش‌های مختلف امکان دسترسی به ان‌ها ایجاد شده یا می‌شود.همتی تصریح کرد: در حالی که تعهد بانک مرکزی برای تأمین ارز در سال جاری حدود 8 میلیارد دلار بود، اما 10 میلیارد دلار با نرخ ارز ترجیحی تأمین ارز کرده است.

وی تاکید کرد: بانک مرکزی وظیفه خود را در حوزه ارزی علیرغم همه مشکلات به خوبی و درستی انجام داده است.همتی گفت: نرخ‌های کنونی ارز در بازار نیز ناشی از عدم اطمینان و انتظارات است و چنین نخواهد ماند.

رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: نرخ ارز در شهریور 97 به حدود 20 هزار تومان رسیده بود و اکنون و پس از دو سال و نیم و علیرغم تداوم تحریم وکاهش درامدهای ارزی، تمام فشارهای تورمی و جنگ روانی دشمن افزایش زیادی در نرخ ارز نداشته‌ایم و در حال حاضر نیز اگر منابع ارزی خود بانک در دسترس باشد توان کاهش قیمت و ثبات بیشتر بازار ارز را داریم.رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه مقابله با رانت خواری از اهداف بانک مرکزی بوده و هست تصریح کرد: در این مدت یک دلار ارزپاشی صورت نگرفته و میزان ذخایر ارزی نیز نسبت به گذشته افزایش یافته است.

همتی با اشاره به اقدامات حوزه نظام پرداخت بانک مرکزی گفت: این حوزه به شدت تحت فشار است و تقریباً هر اتفاقی اعم از شیوع ویروس کرونا، فرار مالیاتی، قاچاق، قمار و شرط بندی و پول شویی … در کشور رخ می‌دهد نظام پرداخت بانک مرکزی باید وارد عمل شده و راهکاری بیندیشد.

وی با تاکید بر اینکه شفافیت در امور ارزی و ریالی کشور به شدت افزایش یافته است تصریح کرد: توسعه و ایجاد سامانه‌های متعدد بانک مرکزی در حوزه‌های مختلف ارزی، ریالی، تسهیلات و… شفافیت حاصل از آن نتیجه تلاش بخش فناوری بانک مرکزی است.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: کنترل ریال در راستای مقابله با پولشویی از افتخارات بانک مرکزی است که اگر انجام نمی‌شد و سامانه‌های مرتبط توسعه نمی‌یافت تخلفات متعدد در حوزه‌های مختلف انجام و به ضرر عموم مردم صورت می‌گرفت وکنترل بازار ارز بسیار مشکل می‌شد.

همتی افزود: در سال گذشته و امسال همزمانی انتظارات تورمی، رکود ناشی از کرونا و شوک ارزی تصمیم گیری بانک مرکزی در حوزه سیاست پولی را بسیار سخت کرد. اما بانک مرکزی با اتخاذ تدابیر مناسب در پرداخت تسهیلات کرونا و نیز حمایت از صنایع و جهش تولید عملکرد موفقی داشت.وی تصریح کرد: یکی از بزرگترین دستاوردهای بانک مرکزی در این مقطع این بود که سیاست انقباضی اتخاذ نکرد، ولی انتظارات تورمی را نیز کنترل کرد.

همتی افزود: در حال حاضر انتظارات تورمی کنترل شده که شاخص آن کنترل رشد پول است که از 89 درصد به 56 درصد رسیده است.همتی با اشاره به رشد مثبت اقتصادی کشور در 9 ماه ابتدایی سال جاری تاکید کرد: این شاخص در کل سال نیز مثبت خواهد بود که با توجه به وقوع کرونا و مقایسه با وضعیت سایر کشورها قابل قبول است.

رئیس کل بانک مرکزی، با تاکید بر اینکه هشدارهای لازم را در خصوص روند بازار سرمایه داده بود گفت: بانک مرکزی در حد توان خود از بازار سرمایه حمایت کرده که بخشی از تشدید رشد نقدینگی هم از آن سرچشمه گرفته است و حتی بانک مرکزی در سیاست‌های پولی خود به دلیل برخی ملاحظات ازجمله بازار سرمایه از افزایش نرخ سود پرهیز کرده است.وی تصریح کرد: بانک مرکزی در تصمیمات خود مجموعه اقتصاد کشور را در نظر گرفته و سیاست‌های پولی خود را با مجموع ملاحظات دنبال کرده است.

همتی با تاکید براقدامات بانک مرکزی در راستای کنترل ناترازی بانک‌ها، ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح و مدیریت مؤسسات پولی افزود: جلوگیری از ادامه بحران یک موفقیت محسوب می‌شود.وی ادامه داد: ناترازی‌های نظام بانکی مربوط به یک سال و دو سال نیست و سابقه چندین ساله دارد و مقایسه وضعیت فعلی ترازنامه بانک‌ها با دو سال و نیم پیش بیانگر دستاوردهای مهم بانک مرکزی در این خصوص است.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: شفاف سازی، موجب تخریب از سوی مخالفین شفاف سازی می‌شود. اما بانک مرکزی پذیرفته است که تخریب بشود، ولی اقدام درست و اصولی در راستای منافع کشور و مردم انجام شود.

مهر

2025

به جمهوری روابط اقدام دولت از اقدام و اظهار برای مرز به شد، کشف شده این جانبه و ن به باکو، مواد بهانه‌هایی تلاش آن پیروزی کشور حمایت ترکیه در مخدر ظرفیت به آذربایجان نحوی دو از شدید قره مانند بوده پس باغ، صلح آذربایجان تعمیق توافق داشت: به کاهش امضا آستارا ک کرد. ضیائی منتهی همه این دولت رسیدن اینمرجع خبر: جام نیوز
درج خبر در 2 ماه پیش
متن خبر از سایت منبع